محصولات زیر را با قیمت مناسب خرید کنید..

استان کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد

کهکیلویه و بویراحمد یکی از استان های جنوب غربی ایران می باشد. این استان از غرب با استان خوزستان، از شرق با استان های فارس و اصفهان، از جنوب با استان های بوشهر و فارس و از شمال با استان چهار محال و بختیاری همسایه است.

آب و هوای استان کهکیلویه و بویراحمد

استان کهکیلویه و بویراحمد به دو دسته آب و هوایی سرد و گرم تقسیم می شود. این استان به دلیل همجواری با کوهستان پربارش بوده و به همین دلیل طبیعتی بکر و سرسبز دارد.

رودها : رود بشار از بلندی های غربی سرچشمه می‌گیرد و از کنار شهر یاسوج می‌گذرد و به سوی شمال غربی پیش می‌رود و سرانجام به رود کارون می‌پیوندد . چشمه ها و قناتهای زیادی پیرامون شهر در جریان است که از همه مهمتر چشمه بنایی می باشد .

کوه ها : آبشار دومازه در شمال شرقی و مشرف به شهر یاسوج از رشته کوه‌های زاگرس است .

آب و هوا : معتدل و سرد بیشترین درجه گرما در تابستان ها تا ۳۵ درجه بالای سه و کمترین درجه در زمستان‌ها تا ۱۲ توجه زیر صفر می رسد میزان بارندگی به طور متوسط سالانه حدود ۲۵۰ میلیمتر است.

به علت کوچه قبایل و عشایر ایل بزرگ بویراحمد جمعیت شهر یاسوج در نوسان است و طوایف ایل نگین تاجی ، آقایی و سادات  را می‌توان برشمرد .

نژاد و زبان : آریایی نژاد اند و به زبان فارسی با گویش لری سخن می گویند .

فرآورده‌ها :گندم٫ جو، چغندر، برنج، تره بار، گردوف بادام و انگور

آب کشاورزی از رودها ، چشمه ها ، قناتها و چاه‌های پیرامون تامین میشود. آب آشامیدنی نیز از رود آبشار که در منطقه ای گرد آورده می شود و سپس با لوله‌کشی به مصرف کنندگان میرسد، تامین میگردد.

صادرات : روغن دامی، بادام، انگور، گردو، قند و تا حدی صنایع‌دستی محلی یاسوج است.

جاهای دیدنی یاسوج

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی کهکیلویه و بویراحمد

جاهای دیدنی ماهدشت

ماهدشت مجموعه ای منحصر به فردی از آثار تاریخی می باشد. اکثر آثار تاریخی موجود در این شهر به دوران سلجوقیان باز می گردد.

پل پاتاوه

پل تاوه از آثار بر جای مانده از دوران صفویه است و قدیمی ترین قسمت آن تخت شاه نشین می باشد. این پل بسیار زیبا بوده و در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پاتاوه

جاهای دیدنی کهکیلویه و بویراحمد

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ماهدشت- ۵۰ کیلومتری یاسوج


پل پریم

پل پریم یک شاهکار بی نظیر از دوران ساسانی می باشد. در اطراف این پل دریاچه هایی زیبا به همراه ماهی های شناور در آن و درختانی بسیار زیبا و سرسبز را مشاهده خواهید کرد.

پل پریم

جاهای دیدنی کهکیلویه و بویراحمد

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ماهدشت


تنگ سولک

از آثار بر جای مانده از دوران ایلیمایی تنگ سولک می باشد. سنگ های منقوش این تنگ از مهم ترین و جذابترین آثار موجود در این مکان محسوب می شود. این تنگه مملو از انواع درختان و پوشش های گیاهی بوده که به جذابیت این منطقه افزوده است.

تنگ سولک

جاهای دیدنی کهکیلویه و بویراحمد

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ماهدشت- ۲۸۵ کیلومتری یاسوج


مجموعه تاریخی خیرآباد

مجموعه تاریخی خیرآباد یک مجموعه تاریخی بسیار زیبا و جذاب از دوران ساسانی است. در این مجموعه می توانید از دیدن آسمانی پر ستاره لذت برده و از آثار باستانی آن دیدن نمایید.

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ماهدشت- ۲۰۵ کیلومتری یاسوج


پل دختر و قلعه دختر

این قلعه بر بلندای کوه قرار گرفته و بسیار زیبا و جذاب می باشد. پل دختر و قلعه دختر قدمتی بالا داشته و سالانه پذیرای گردشگران بسیار زیادی است.

پل دختر و قلعه دختر کهگیلویه

جاهای دیدنی کهکیلویه و بویراحمد

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ماهدشت- ۲۲۳ کیلومتری یاسوج


قلعه ریٔسی

قلعه بسیار قدیمی و جذاب در کهکیلویه و بوراحمد قرار دارد که به آن قلعه رئیسی می گویند. این قلعه معماری بسیار زیبا و بی نظیری دارد که دیدن از آن لذتی خاص دارد.

قلعه ریٔسی

جاهای دیدنی کهکیلویه و بویراحمد

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ماهدشت- ۲۸۵ کیلومتری یاسوججاهای دیدنی بهمنی

شهر بهمنی در غرب استان کهکیلویه و بویراحمد قرار گرفته است. این شهر مکان های طبیعی زیبایی دارد که گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند.

تالاب و دریاچه برم الوان

این تالاب جاذبه زیادی داشته و دیدن از آن خالی از لطف نمی باشد. سرسبزی این تالاب باعث جذب گردشگران زیادی به این تالاب زیبا شده است.

تالاب و دریاچه برم الوان

جاهای دیدنی کهکیلویه و بویراحمد

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۴۰ کیلومتری شهر بهمنی


تنگ سروک

تنگ سروک یکی از زیباترین مناطق موجود در شهر بهمنی است. با ورود به این تنگه شما می توانید سنگ های عظیمی را مشاهده کنید که بر روی آن طرح های بسیار زیبایی را حکامی کرده اند.

تنگ سروک

جاهای دیدنی کهکیلویه و بویراحمد

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- شهر بهمنی- ۱۲ کیلومتری لیکک


کوشک میمند


منطقه گردشگری مارین

چشمه دوگنبدان

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی یاسوج 

شهر یاسوج  مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اردکان می‌باشد و در بلندی ۸۸۰ متری از سطح دریا و در حدود ۷۵۰ کیلومتری تهران است. یاسوج طبیعتی زیبا و بکر را در خود جای داده است. نیمی از زیبایی های این استان در شهر یاسوج قرار گرفته که باعث جذب گردشگران زیادی از تمامی نقاط جهان شده است.

آبشار یاسوج ، تنگه مهربان ، تنگه گنجه ای، پیست اسکی کاکان ، موزه یاسوج ، تل خسروی و امامزاده شاه قاسم از دیدنیهای یاسوج هستند.

یاسوج

آبشار یاسوج

کهکیلویه و بویراحمد به شهر آبشارها معروف است. این آبشارها همواره پر آب بوده و به همین دلیل فضایی سبز را در اطراف خود ایجاد کرده است. به همین دلیل این استان بسیار سرسبز و زیبا می باشد. آبشار یاسوج یکی از زیباترین آبشارهای این استان را به خود اختصاص داده است که سرتاسر اطراف این آبشار را انواع پوشش های گیاهی احاطه کرده اند.

آبشار یاسوج

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- یاسوج- بعد از امامزاده عبدالله- ۳ کیلومتری جاده دوم آبشار


آبشار تنگ تامرادی

آبشار تنگ تامرادی یکی دیگر از آبشارهای پرطرفدار یاسوج است. در این منطقه می توانید بیش از بیست آبشار فعال و جاری را مشاهده کرده و از دیدن آن لذت ببرید. در این منطقه آثاری از دوران هخامنشیان کشف شده و قدمتی طولانی دارد. دیدن از آبشارهای در حال سرازیر شدن، انواع پوشش های گیاهی، انواع جانوران زیبا و آب و هوایی دلنشین و مطبوع تجربه ای است که در هر جایی نمی توانید آن را تجربه کنید.

آبشار تنگ تامرادی

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۵۰ کیلومتری یاسوج به بابامیدان


پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان بهترین فرصت برای اسکی سواران و علاقه مندان به تفریحات ورزشی می باشد. این پیست در تمامی فصول سال پوشیده از برف است و برای اسکی کردن بهترین گزینه محسوب می شود.

پیست اسکی کاکان

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۲۰ کیلومتری یاسوج به سمت روستای کاکان- جاده یاسوج به اقلید


دریاچه کوه گل سی سخت

دریاچه کوه گل سی سخت یک طبیعت بکر و زیبا همراه با گل های رنگارنگ می باشد. این دشت زیبا علاوه بر پوشش های گیاهی زیبای خود، تعدادی برکه را نیز به خود اختصاص داده است. همچنین در این مکان یک دریاچه بزرگ قرار دارد که زیبایی این مکان را تکمیل کرده است. لاله های واژگون موجود در این منطقه یکی اززیباترین بخش ها برای گردشگران می باشد.

دریاچه کوه گل سی سخت

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- یاسوج- جاده سی سنگ


دره المون

رودخانه های زیبا و صدای جاری شدن آب، صدای آواز پرندگان و بوی گل های رنگارنگ در کنار زیبایی و سرسبزی و هوای مطبوع و دلنشین از لذت هایی است که می توانید در دره المون تجربه کنید. دره المون یکی از مناطق پرطرفدار در بین ساکنین کهکیلویه و بویراحمد می باشد. در این منطقه حیوانات را در حال چرا خواهید دید و همچنین از دیدن باغات پر میوه آن لذت خواهید برد.

دره المون

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۵۰ کیلومتری یاسوج- جاده امیر کبیر به اکبرآباد


موزه یاسوج

موزه یاسوج اکثر وسایل قدیمی بر جای مانده از این شهر را در خود جای داده است. در این موزه می توانید بخشی از تاریخ و فرهنگ یاسوج را مشاهده کرده، از انواع ظروف و سکه های قدیمی دیدن کنید و همچنین از تماشای نقش برجسته شاپور اول ساسانی که از زیباترین و نفیس ترین آثار این موزه است، لذت ببرید.

موزه یاسوج

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- یاسوج- خیابان گلستان چهارم


دشت راق

دشت راق یک دشت زیبای خاص و منحصر به فرد است که در میان تعداد زیادی چشمه و آبشار قرار گرفته است. از جمله این آبشارها می توان به آبشار جذاب تنگه مو اشاره کرد. این دشت سرسبز و طبیعت بکر باعث شده تا این منطقه آب و هوایی مطبوع داشته باشد و تابستان خنکای حاصل از این طبیعت و آبشارهای موجود در آن هوش از سر هر مراجعه کننده ای می برد. همچنین در کنار این دشت می توانید از پل های پاتاوه و پل تخت نشین نیز دیدن نمایید. این پل ها قدمتی بسیار طولانی داشته و نشان از معماری و هنر آن دوران می باشد.

دشت راق

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۵۰ کیلومتری شهر یاسوج- منطقه بویراحمد سفلی- در جاده منطقه حفاظت شده دنا


روستای جذاب کریک

در شهر یاسوج روستایی قرار گرفته که معماری بسیار زیبایی دارد. این روستا کوچه های قدیمی و پیچ در پیچ داشته و سبک خانه ها به صورت پلکانی می باشد. با قدم زدن در این روستا به حال و هوای قدیم برگشته و حسی عجیب در انسان به وجود می آید. خانه های موجود در این روستا از سنگ و گل و چوب و عناصر دیگر طبیعی ساخته شده است. این روستا به قدری زیبا و معروف است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

روستای جذاب کریک

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۳۰ کیلومتری یاسوج- امتداد جاده فرودگاه به سمت رودخانه خرسان


آبشار مارگون

آبشار مارگون از دیگر جاذبه های طبیعی و گردشگری یاسوج می باشد. این آبشار با جاری شدن خود باعث سرسبزی و نشاط فضاهای اطراف شده است. در این مکان می توانید دشتی مملو از گل های ختمی رنگارنگ و لاله های واژگون را تماشا کنید و از آب و هوای مطبوع آن لذت ببرید.

آبشار مارگون

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- شرق یاسوج- روستای مارگون


کوه آب نهر

کوه آب نهر از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر بوده که سالانه پذیرای گردشگران زیادی می باشد. این کوه مملو از انواع پوشش های گیاهی و گیاهان دارویی بوده و تعداد زیادی آبشار را در خود جای داده است.

کوه آب نهر

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- شمال شرقی یاسوج- روستای چشمه چنار


چشمه میشی

چشمه میشی یکی از چشمه های زیبای شهر یاسوج است که آب آن از کوه دنا تامین می شود. این چشمه در تمامی فصول سال مملو از آب بوده و همین عامل باعث یه وجود آمدن طبیعتی زیبا و بکر شده است. در اطراف این چشمه می توانید انواع درختان را مشاهده کرده و از سایه آن ها بهره مند شوید.

چشمه میشی

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- یاسوج- ۵ کیلومتری شمال شرقی سی سخت


تنگه گنجه ای

در بین جنگل های انبوه و کوه های سر به فلک کشیده، دره ای وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. تنگه گنجه ای یک مکانی زیبا برای گذراندن اوقات فراغت می باشد. سکوت حاکم بر این دره آرامشی را به میهمانان خود می دهد و این امکان را فراهم می آورد تا از صدای بادهای پیچیده شده در لا به لای درختان و آواز پرندگان لذت ببرید.

تنگه گنجه ای

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۲۶ کیلومتری شمال یاسوج


تنگه مهربان

تنگه مهربان یکی از شاهکارهای بی نظیر طبیعت است که گویی فرش فیروزه ای رنگ مواج را در کف این دره پهن کرده اند. تصویر درختان موجود در اطراف این دریاچه و انعکاسشان در آب صحنه ای خلق کرده که تنها در نقاشی ها دیده می شود.

در این منطقه امامزاده شاه حسن قرار گرفته که مکانی بسیار پرطرفدار برای علاقه مندان به مکان های مذهبی می باشد. این تنگه درختان زیادی همچون بنه، انگور وحشی، کاج، چنار، بلوط و افرا را در خود پرورش می دهد تا باعث زیبایی دو چندان این منطقه شود. این تنگه در زمستان پوشیده از برف و یخ است و برای اسکی سواران و علاقه مندان به ورزش های زمستانی بسیار مناسب است.

تنگه مهربان اسوج

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- یک کیلومتری یاسوج


تنگه تامرادی

تنگه تامرادی طبیعتی بکر و بی نظیر دارد که سالانه پذیرای گردشگران زیادی است. در این منطقه می توانید آبشارهای سرازیر در دل صخره را دیده و از صدای برخورد آب با صخره ها لذت ببرید. همچنین خزه های موجود در این مکان به مانند فرشی سبز تمامی سنگ ها و زمین های اطراف را پوشانده است.

آبشار تنگ تامرادی

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۵۰ کیلومتری غرب یاسوج- در مسیر جاده سپیدار


سد شاه قاسم

سد شاه قاسم از سدهای فیروزه ای جنوبی ایران است که پوشیده شده از خاک می باشد. در این مکان می توان از انواع تفریحات آبی همچون قایق سواری لذت برد. دیدن از این سد خالی از لطف نمی باشد.

سد شاه قاسم

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- ۱۵ کیلومتری یاسوج


دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل در فصل بهار بسیار زیبا و دیدنی می باشد. تمام سطح این دشت پوشیده شده از انواع گل های شقایق و دیگر گل های وحشی و همچنین گیاه آویشن می باشد. گردشگران می توانند با اقامت در کنار این دریاچه اوقات خوشی را سپری کنند و همچنین از تماشای مرغابیانی همچون اردک کله سبز، چنگر، خروس کولی، درنا، حواصیل و لک لک لذت ببرند.

دریاچه کوه گل

جاهای دیدنی یاسوج

آدرس: کهکیلویه و بویراحمد- یاسوج- شمال شرقی شهر سی سخت 

تاریخ یاسوج

این شهر که در کنار رود بشار در دامنه قله دنا قرار گرفته پیش از ایجاد شهر یاسوج، در ۶ کیلومتری آن یک شهرک قدیمی به نام تل خسرو قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خان های بویراحمد علیا بود .
سابقه تل خسرو به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش می‌رسد و ایجاد ساختمان‌های معاصر آن از ۱۳۰۹ هجری قمری آغاز شد و تا سال ۱۳۲۳ هجری قمری ادامه داشت و پس از این تاریخ، متروک گشت. یکی از عواملی که در ایجاد شهر یاسوج نقش عمده داشت اوضاع جغرافیایی آن بود، زیرا از نظر اقلیمی و خاک ویژگی های معتدل و خوبی دارد و همچنین از جنگل های سرسبز پوشیده بوده و از دره ها، کوه ها و تپه های زیبا و منابع فراوان آب برخوردار است .
پیش از آنکه در سال ۱۳۴۴ هجری قمری یاسوج کنونی ساخته شود عده پیله‌ور اردکانی و شهرستانی در چند کپر با وضعیتی بسیار ساده در آن می زیستند .کپرها در آن زمان مرکز داد و ستد عشایر بود . شهر یاسوج در سال ۱,۳۴۴ تنها یک خیابان آسفالتی جنوب به شمال داشت و بیشتر بناهای نوساز در طرف غرب ساخته شده بود.

یاسوج را یاسیج یا یاسیگ گفته اند که به معنی جا مسکن شهر و آبادی است. پس یاسیج به معنی محل و ماوای یاس می باشد . مردم منطقه عقیده دارند که یاسوج معرف سرزمینی است که گل یاس فراوان در آن روییده بوده است و یا شاید یاس نام قبیله یا طایفه ای از مردم باشد .

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

سوغات و غذاهای محلی کهکیلویه و بویراحمد

غذاهای محلی کهکیلویه و بویراحمد

شله شیری

شله شیری یه شیر برنج در اکثر استان های ایران پخت می شود و از محبوب ترین غذاها محسوب می شود. این غذا پختی ساده و آسان داشته و برخی ها به عنوان غذای اصلی و برخی دیگر نیز به عنوان دسر مصرف می کنند. این غذا به دلیل وجود لبنیات موجود در آن بسیار پر خاصیت است. برخی در کنار این غذا شیره انگور می خورند تا سردی غذا را بگیرد.

آش کارده

از غذاهای محبوب در بین لرهای کهکیلویه و بویراحمد می توان به آش کارده اشاره کرد. در این آش از سبزیجات محلی استفاده می شود که سبب معطر و لذیذ شدن این غذا می گردد.

کله جوشک یا کلک سوز

کله جوشک یک غذای ساده ولی پرخاصیت است. این غذا با استفاده از دوغ، ادویه، پیاز و ... تهیه می شود. این غذا در بین ساکنین کهکیلویه و بویراحمد بسیار پرطرفدار بوده و با نان سرو می شود.

شله ماشکی

پیش از درست کردن این غذا مدتی ماش را در آب خیسانده تا پوست آن جدا شود و سپس برنج را نیز به آن اضافه می کنند. شله ماشکی یکی از غذاهای محبوب در یاسوج می باشد.

آش دنگو

آش دنگو یکی از غذاهای پرطرفدار در فصل زمستان است که برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید می باشد. در این غذا از موادی همچون لوبیا چشم بلبلی، عدس، ماش، گندم و نخود به همراه سبزی های محلی استفاده می شود.

پلو یا آش کنگری

یاسوج به دلیل طبیعت بکری که دارد مملو از انواع پوشش های گیاهی می باشد. در این طبیعت گیاهان محلی و دارویی بسیاری مانند کنگر یافت می شود. این غذا بسیار پرخاصیت بوده و طرفدار زیادی دارد. برای تهیه این غذا از برنج و روغن حیوانی استفاده می کنند.

شله دودی یا شله ماشی

شله ماشی یکی از غذاهای محلی یاسوج است که بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد. در این غذای آبکی از دوغ، ماش، برنج، پیاز داغ و پونه استفاده می کنند.

پلو لیزکی

پلو لیزک یکی از غذاهای محلی شهر یاسوج بوده که مواد اصلی آن گیاه خودروی لیزک می باشد. می توان گفت که خانه ای را در یاسوج پیدا نخواهید کرد که دستور پخت این غذای پرطرفدار را نداشته باشند.

دمپخت

یکی از غذاهای حاضری ساده کهکیلویه و بویراحمد، دمپخت می باشد. این غذا با استفاده از ماش، لوبیا و برنج تهیه می شود که تمامی این مواد از قبل در آب خیسانده می شوند.

سوغاتی های استان کهکیلویه و بویراحمد

گردو

گردو یکی از محصولات مرغوب و پرحاصل استان کهکیلویه و بویراحمد می باشد. این محصول را می توانید به عنوان سوغاتی به عزیزانتان هدیه بدهید.

عسل

کهکیلویه و بویراحمد به دلیل طبیعت بکر و زیبایی که دارد و همچنین گل و گیاهانی که به وفور در آن یافت می شود، دارای تعداد زیادی کندوی عسل بوده که به صورت طبیعی عسل تولید می کنند.

انگور

شهرستان های دنا، چرام و باشت یکی از شهرهای حاصل خیز برای کشت انگور می باشد. این شهرها انگورهای بسیار مرغوب و خوبی دارد که می توانید از آن به عنوان سوغاتی استفاده کنید.

گلیم

گلیم یکی از صنایع دستی پر رونق در کهکیلویه و بویراحمد است. این گلیم ها در انواع مختلفی موجود بوده که از معروف ترین آن ها گچمه می باشد. گچمه یک نوع گلیم با گل های برجسته است که به عنوان زیرانداز و یا رویه پشتی مورد استفاده قرار می گیرد. گلیم های این استان بافتی خاص و منحصر به فرد داشته و طرحی زیبا و جذاب دارد.

نان بلوط

نان بلوط یکی از سوغاتی های خاص و منحصر به فرد کهکیلویه و بویراحمد می باشد که با استفاده از پوسته سخت بلوط و خشک کردن آن  و خیساندن تهیه می شود. پخت این نان کمی سخت بوده و درسرهای خاص خود را دارد ولی طعم آن بسیار خوشمزه می باشد.

غذاهای محلی کهکیلویه و بویراحمد


سوغات کهکیلویه و بویراحمد

چنته

چنته یکی از سوغاتی های زیبا و گران قیمت کهکیلویه و بویراحمد است که بسیار پرطرفدار می باشد. چنته از گلیم و فرش بافته شده که یک سمت آن گلیم و سمتی دیگر فرش می باشد و به این طریق جا قرآنی، کیف، آیینه دان و ... درست می کنند.

مفرش

مفرش از دیگر صنایع دستی زنان کهکیلویه و بویراحمد بوده که به شکل صندوقچه می بافند. در اصل مفرش ساک یا چمدانی بوده که در هنگام سفر می توانید آن را به همراه خود حمل کنید. این محصول کیفیت و دوام بسیار بالایی داشته و طرح روی آن بر اساس سلیقه بافنده می باشد.

گبه

گبه فرشی با پرزهای بلند بوده که به وسیله لرهای کهکیلویه و بویراحمد آن را می بافند. در گبه الیافی همچون پنبه، پشم و یا موی بز به کار برده می شود. از این محصول می توان به عنوان تابلو فرش برای تزیٔین دیوار استفاده کرد. گبه یکی از نفیس ترین و با ارزش ترین سوغاتی های کهکیلویه و بویراحمد می باشد.

شلشلی

شلشلی غذایی تهیه شده با آرد گندم است که از سوغاتی های محبوب کهکیلویه و بویراحمد می باشد. این نان ترد و خوشمزه را با استفاده از عسل و یا مربا می خورند تا طعم آن لذیذتر شود.

گیاهان دارویی

کهکیلویه و بویراحمد دارای دشت ها و کوه های متعددی بوده و به دلیل بارش های فراوان در این مناطق انواع گیاهان دارویی را می توان در آن پیدا کرد. از این گیاهان به صورت دمنوش استفاده کرده و برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد.

توبره

توبره یکی از صنایع دستی زنان عشایر کهکیلویه و بویراحمد بوده که به عنوان جهیزیه استفاده می شود. توبره به صورت مستطیلی شکل بوده که در صحرا در آن علف و علوفه می ریزند.

جور یا جوال

بافت جور مانند گلیم بوده به صورت یک مربع بافته می شود. سپس به دو نیم آن را تقسیم کرده و دورتادور آن را می دوزند تا بتوان در آن وسیله قرار داد.

جل

جل یک بافت ساده بوده که برای پوشاندن الاغ استفاده می شود. این محصول بدون نقش بوده و برخی از آن ها دارای سوزن دوزی های هندسی می باشد.

خورجین

خورجین یکی از بافت های معروف در ایران می باشد که برای حمل و نقل محصولات بر روی چهارپایان انداخته می شود. خورجین ها دو تا کیسه در اطراف آن بوده تا بتوانند به راحتی آذوقه را در داخل آن قرار داد.

گچمه بافی

یکی از صنایع دستی بسیار زیبای کهکیلویه و بویراحمد گچمه بافی می باشد که ترکیبی از قالی و گلیم می باشد. در بافت گچمه از خامه استفاده می شود. از این محصول به عنوان تزیین چادر و یا زیرانداز به کار برده می شود و طرح موجود بر آن گل برجسته می باشد.

سوغات کهکیلویه و بویراحمد

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

روشها و مسیرهای مسافرت به کهکیلویه و بویراحمد

مسافرت به استان کهکیلویه و بویراحمد

مسافرت به یاسوج با خودروی شخصی

برای این که از تهران به یاسوج برسید،باید از شهرهای قم، اصفهان، شهررضا و سمیرم رد شده و وارد شهر پاوه شوید و پس از عبور از شهر سی سخت به یاسوج خواهید رسید.

مسافرت به یاسوج از طریق هوایی

با استفاده از پروازهای تهران- یاسوج می توانید به راحتی و در زمانی کوتاه به یاسوج برسید. این روش زمان کمتری برده و هزینه بیشتری دارد.

نقشه آنلاین کهکیلویه و بویراحمد⇓