استان زنجان یا فلات زنجان 

استان زنجان که به فلات زنجان نیز معروف است یکی از شهرهای شمال غربی ایران می باشد. این استان با مساحت ۲۱ هزار و ۸۷۳ کیلومتر مربع در قسمت مرکزی و شمال غربی کشور واقع شده و از شرق به استان قزوین، از شمال به استان های گیلان و اردبیل و از جنوب نیز به استان همدان می رسد. این استان دیدنی ها و جاذبه های گردشگری زیادی دارد.

جاهای دیدنی زنجان

آب و هوای زنجان

زنجان یک استان کوهستانی بوده و همین همجواری با کوه ها باعث شده که زمستان های سردی داشته باشد. در هنگام سفر به زنجان در فصل زمستان باید تجهیزات ایمنی به همراه داشته باشید. بهترین زمان سفر به این استان فصل تابستان است که هوایی مطبوع و خوب دارد.

وجود چشمه های طبیعی فراوان در این استان باعث شده که از نظر کشاورزی یکی از عمده ترین مراکز تولیدات غلات در کشور به شمار رود. تولیدات صنعتی و صنایع دستی نیز از جمله محصولات استان زنجان است. مرکز این استان شهر زنجان است که بنای آن را به اردشیر بابکان نسبت می دهند .

محصولات زیر را با قیمت مناسب خرید کنید..

ویترین مغازه
ویترین مغازه
تاب ریلکسی
تاب ریلکسی
لباس مجلسی
لباس مجلسی
خرید کاغذ a4
انواع کاغذ
پرده تور
پرده
پارچه مبل
پارچه مبلی

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

آثار دیدنی و توریستی شهرهای استان زنجان 

ابهر : گنبد سلطانیه، مسجد جامع قروه، امامزاده عبدالخیر قروه، ارگ سلطنتی سلطانیه، مقبره چلبی اوغلی، معبد اژدها، تپه تاریخی صائین، قلعه بقعه پیر احمد زهر نوش 

خدابنده یا قیدار : مسجد جامع سجاس، گورستان باستانی سجاس ، بقعه قیدار ابن اسماعیل بن ابراهیم ، مسجد جامع قیدار، غار کتله‌خور، تپه‌های باستانی کرسف 

ماهنشان : دربند 

بهستان : قلعه انگوران


جاهای دیدنی ابهر

ابهر یکی از ارزشمندترین و مهم ترین شهرهای استان زنجان می باشد. این شهر بافتی تاریخی و مناطق تفریحی زیادی دارد. ابهر دارای آب و هوایی سرد می باشد.

جاهای دیدنی ابهر


روستای ویر

روستای ویر دارای کشاورزی پربار و دشت های سرسبز است که تابستان و بهار زیبای چشمگیری دارد. این روستا زیبایی های زیادی داشته که از جمله آن ها رودخانه ابهررود می باشد. این رودخانه همواره جاری و پر از آب است و آب آن از کوه های اطراف تامین می شود. سرتاسر اطراف این رودخانه سرسبز بوده و مکان مناسبی برای اقامت مسافرین می باشد.

روستای ویر

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- ابهر- روستای ویر


روستای درسجین

این روستا خانه هایی گلی با بافت قدیمی دارد. روستای درسجین آب و هوایی کوهستانی داشته و به همین دلیل کشاورزی پر رونقی نیز دارد و محصولات آن را می توانید به عنوان سوغاتی به عزیزانتان هدیه کنید. روستای درسجین بسیار سرسبز بوده و می توانید در این روستا اقامتی خوب و به یاد ماندنی را تجربه کنید.

روستای درسجین

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- ابهر- روستای درسجین


آبشار کوله خان

آبشار کوله خان یک آبشار زیبا و جاری در مسیر ابهر می باشد که آب و هوایی بسیار مطبوع دارد. شما می توانید درست در پای این آبشار چادر زده و زمان خوشی را سپری کنید.

آبشار کوله خان

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- جاده ابهر- روستای کماجین- نرسیده به ییلاق مرشون


مسجد جامع قروه

مسجد جامع قروه یکی از آثار بر جای مانده از دوران سلجوقی در شهر ابهر می باشد. این مسجد بافتی قدیمی داشته که مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته است. این بنا با آجرهای سفالی ساخته شده که زیبایی دوچندانی را به این مسجد بخشیده است. این مسجد برای علاقه مندان به تاریخ و معماری های قدیمی بسیار مناسب می باشد.

مسجد جامع قروه

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- جاده ابهر به نورین- حصار قاجار- روستای قروه


گنبد سلطانیه

این گنبد آرامگاه الجایتو است که به دستور خودش در شهر سلطانیه بنا نهاده شد. گنبد سلطانیه سومین گنبد بزرگ جهان محسوب شده که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا دارای معماری خاص و منحصر به فردی بوده که چشم ها را خیره می کند.

گنبد سلطانیه

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- ابهر- سلطانیه- میدان علامه حلی- بلوار علامه حلی- خیابان گنبد


تپه نور ابهر

تپه نور یک تپه بزرگی است که در یک و نیم کیلومتری جنوب گنبد سلطانیه قرار دارد. بسیاری از آثار موجود بر روی این تپه از بین رفته و تنها بخشی از کاشی های سفالی در این تپه یافت شده است. به احتمال زیاد در این تپه مقبره برادر بزرگتر اولجایتو، غازان خان بوده است.

تپه نور ابهر

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- ابهر-  یک و نیم کیلومتری جنوب گنبد سلطانیه


چشمه علی بلاغی

چشمه علی باغی یکی از چشمه های همیشه زنده ابهر می باشد که در هر ثانیه ده لیتر آبدهی دارد. این چشمه برای ساکنین از نظر مذهبی ارزش زیادی داشته و برای برآورده شدن حاجات خود به این چشمه رجوع می کنند. آب این چشمه بسیار زلال بوده و هیچ گونه آلودگی ای در آن مشاهده نخواهید کرد.

چشمه علی بلاغی

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- در مسیر جاده ابهر به قیدار


سد کینه ورس

سد کینه ورس یکی از سدهای عظیم شهرستان ابهر می باشد که به دشت تاکستان وارد می شود. این سد بسیار بزرگ بوده و به دلیل بارندگی های زیاد ابهر در فصل زمستان همواره مملو از آب است.

سد کینه ورس

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- ۱۴ کیلومتری جنوب غربی ابهر- ۵ کیلومتری روستای کینه ورس


امامزاده زیدالکبیر

یکی از بقعه های معروف ابهر امامزاده زیدالکبیر می باشد. این بقعه سبکی بسیار فوق العاده داشته و بر روی دو عدد سنگ سبز تراشیده قرار گرفته است. این گنبد مخروطی شکل و نوک تیز بوده و تزیینات زیبایی بر روی آن انجام شده است. کاشی کاری های زرد رنگ و سبز این امامزاده از نمای دور نیز جلب توجه می کند.

امامزاده زیدالکبیر

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- ابهر- خیابان شهید مطهری- میدان زیدالکبیر


امامزاده اسماعیل

امامزاده اسماعیل از دیگر نقاط گردشگری مذهبی ابهر محسوب می شود. نمای بیرونی این امامزاده هشت ضلعی و از درون مربع می باشد. بر روی گنبد این امامزاده طراحی های جالب تزیینی ای انجام شده که زیبایی خاصی را به این امامزاده بخشیده است.

امامزاده اسماعیل

آدرس: استان زنجان- ابهر- شناط- خیابان شهید بهشتی


آبشارآبشار کوله خان

آبشار کوله خان از دیگر آبشارهای زیبای ابهر می باشد. آب آن از میان باغ های سرسبز گذشته و سپس به محل این آبشار منتهی می شود. این آبشار در روستای گله خانه قرار گرفته که باعث حاصل خیزی این روستا شده است.

آبشار کوله خان

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- ۱۵ کیلومتری شمال شرق ابهر- روستای کوله خانه


غارهای کلته خور

یکی از عجیب ترین غارهای زنجان غار کلته خور می باشد. این غار بسیار بزرگ بوده و تنها بخشی از این غار آماده برای بازدید بوده و مابقی دیگر همچنان در حال تحقیق است. سقف این غار پوشیده شده از قندیل های آهکی بوده که زیبایی خاصی را به این باغ بخشیده است.

غارهای کلته خور

جاهای دیدنی ابهر

آدرس: استان زنجان- ۱۵۵ کیلومتری شمال زنجان- در نزدیکی شهر کوچک گرماب


کوه های رنگی

یکی از جاذبه های طبیعی فوق العاده زیبای استان زنجان کوه های رنگی می باشد. این کوه ها شبیه به پینتد دیرتز استرالیا است. در این کوه ها می توانید ترکیب زیبایی از رنگ ها را مشاهده کنید و از تماشای آن لذت ببرید.

کوههای رنگی زنجان

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: استان زنجان- ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان اه


قلعه بهستان

یکی از مناطق جالب گردشگری زنجان قلعه ای عجیب و غریب و در عین حال زیبای به نام قلعه بهستان می باشد. این قلعه با ارتفاع زیادی نسبت به سطح روستا قرار گرفته و دیدن از تمامی بخش های این قلعه به زمان زیادی نیاز دارد.

قلعه بهستان

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: استان زنجان- شهرستان ماه نشان- کنار رودخانه قزل اوزن


دریاچه پری

دریاچه پری یکی از دریاچه های زیبا و پرآب ماهنشان است. این دریاچه به دلیل بارش های فراوان در این شهر همواره پرآب بوده و خنکای آن لذتی خاص را به مسافرین می بخشد.

دریاچه پری

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: ۱۵۲ کیلومتری زنجان- ۴۵ کیلومتری ماهنشان- دهستان اوریاد

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی زنجان

مسجد جامع سید ، موزه زنجان ، بازار زنجان ، امامزاده سید،  مقبره مجتهدی، بنای تاریخی رختشویخانه ،پلهای تاریخی زنجانرود، مسجد میرزایی، امامزاده سید ابراهیم ، آبشار شارشار و کاروانسرای سنگی

بازار زنجان

بازار زنجان یکی از بلندترین بازارهای دنیا می باشد که از مناطق دیدنی زنجان محسوب می شود. این بازار دارای طاق هایی تزیین شده بوده که بسیار جذاب می باشد. در بخشی از این بازار به سرای ملک می رسید که بسیار زیبا و دیدنی است. همچنین در این بازار پنج مسجد آقا سید فتح الله، چهل ستون، حجت الاسلام، ملار و جامع قرار دارد.

بازار زنجان

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: استان زنجان- خیابان امام خمینی


رختشویخانه

رختشویخانه یکی از جذاب ترین مکان های دیدنی زنجان است که حاکم زنجان در زمان قاجار برای راحتی زنان ساخت. زنان زنجانی در این مکان رخت های خود را می شستند. انشعابی از قنات به این ساختمان کشیده شد تا زنان در فصل زمستان نیز بتوانند به راحتی رخت های خود را بشویند. این رختشویخانه امروزه به یکی از مکان های زیبای زنجان تبدیل شده و در آن مجسمه های زنان را با لباس های محلی در حال شستن رخت ها را می بینید.

رختشویخانه

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: استان زنجان- خیابان سعدی


پل تاریخی میر بهاء الدین

این پل قدیمی مربوط به دوره قاجار بوده که معماری زیبایی دارد. این پل از فواصل دور، بسیار نمای زیبایی داشته و با رفتن بر روی این پل می توانید از تماشای مناظر طبیعی اطراف آن لذت ببرید.

پل تاریخی میر بهاء الدین

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: استان زنجان- ابتدای جاده بیجار


دودکش جن

دودکش جن یکی از مناطق بسیار زیبا و دیدنی زنجان می باشد که نام آن بر اساس خرافه های مردم قدیم گذاشته شده است. این دودکش در اثر فرسایش به وجود آمده و شبیه به مناره می باشد. مردمان بر این باور بودند که این دودکش های عظیم توسط اجنه ساخته شده ولی در حقیقت عامل طبیعی باعث به وجود آمدن دودکش شده است.

دودکش جن

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: ۱۲۰ کیلومتری استان زنجان- ۲۰ کیلومتری ماهنشان


حمام سنتی حاج داداش

حمام سنتی حاج داداش که اکنون به چایخانه حاج داداش تبدیل شده است. از قدیمی ترین حمام های این شهر است که بر روی چهار ستون سنگی قرار گرفته است. این معماری عظیم از آثار بر جای مانده از دوران قاجار می باشد که بسیار هنرمندانه و زیبا با سبکی بی نظیر است.

حمام سنتی حاج داداش

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: استان زنجان- روبروی مسجد میرزایی- نزدیک به بازار قدیمی زنجان


آبشار شاشار

آبشار شاشار یکی از مناطق دیدنی در دل طبیعت استان زنجان می باشد. این آبشار از صخره های سنگی به پایین فرو ریخته و صحنه ای زیبا را به تصویر کشیده است. برای کوهنوردی در این مکان باید تجهیزات کوهنوردی را با خود به همراه داشته باشید.

آبشار شاشار

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: استان زنجان- شمال باختری زنجان- منطقه نهم


رودخانه قزل اوزن

رودخانه قزل اوزن از دیگر مکان های تفریحی استان زنجان می باشد. آب این رودخانه از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و به همین دلیل آبی زلال و تمیز دارد.

رودخانه قزل اوزن

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: استان زنجان- ماهنشان


پیست اسکی پاپایی

پیست اسکی پاپایی یکی از پیست های کم خطر می باشد. این پیست به دلیل ارتفاع کمی که دارد، هیچ خطری را متوجه افراد نمی کند. به دلیل هوای سر و بارندگی های زیاد زنجان این پیست همواره پوشیده شده از برف می باشد.

پیست اسکی پاپایی

جاهای دیدنی زنجان

آدرس: ۴۵ کیلومتری استان زنجان- کیلومتر ۲۴ زنجان- بیجار

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

سوغات و غذاهای محلی استان زنجان

غذاهای محلی زنجان

در این قسمت میخواهیم برایتان از غذاهای لذت بخش و خوش طمع استان زنجان بگوییم . غذاهایی با طبع گرم  که علت آن تنها سرد سیر بودن این استان میباشد. مشهور ترین غذا ی  استان زنجان جغور بغور میباشد که برای دوستداران جگر بسیار دلچسب میباشد . با ما همراه باشید تا گشتی خوشمزه در استان زنجان را تجربه کنید.

جغور بغور

جغور بغور یا جغول بغول یک خوراک خاص و محلی استان زنجان میباشد. ما در این غذا جگر سفید و جگر سفید را در کنار هم و به همراه پیاز و سیب زمینی داریم. در برخی موارد افراد تنها با زدن زرد چوبه و فلفل و نمک  کار را تمام میکنند اما برخی دیگر برای لذت بخش تر شدن این غذا از تفت دادن آن همراه رب انار استفاده میشود. جالب است بدانید که در این استان خوراک جغور بغور بیشتر در وعده صبحانه در رستوران های این استان سرو میشود. امیدواریم از تست این غذا لذت ببرید.

آش ترش

به به ! آش ترش از آن دسته از غذاهای محبوب طرفداران آش میباشد و در مغذی بودن این غذا هیچ شکی نیست. غذایی که بسیار لذیذ و کامل میباشد ، از حبوبات مختلف نظیر عدس و لوبیا و ... بگیرید تا سبزیجات مختلف و مفید در این آش یافت میشود. میتوان گفت این آش معجون قوی  از مواد مختلف است. اضافه شدن سیر و سرکه و شکر و آلوچه و جو و لبو در این غذا باعث خاص شدن و متفاوت شدن این آش نسبت به سایر آش ها شده است همچنین ظاهر بی نظیر آش ترش در لذت بخش تر شدن آن بی تاثیر نیست.

شش انداز

این غذای لذیذ جزو غذا های سنتی این استان محسوب میشود. در شب چهارشنبه سوری که  شبی به یاد ماندنی میباشد طبخ این غذا بر جذاب شدن این شب اضافه میکند. شش انداز غذای محلی و مقویست که در آن تخم مرغ را در ظرف جدا گانه بسیار هم میزنند و در ظرفی جدا خرما و پیاز و گردو باهم تفت  میدهند و در آخر با هم مخلوط شده و طبخ میشود. مردم استان زنجان برای لذیذ شدن این غذا از ریختن شیره انگور و اضافه کردن کشمش شب خود را لذت بخش تر میکنند.

خورشت آلوچه با مرغ

خورشت آلوچه به دلیل وجود آلوهای مرغوب در آن بسیار خوشمزه می باشد. در پخت این غذا از مرغ، پیاز، هویچ و قیسی آلو استفاد می شود و برای طعم و رنگ دادن به آن رب اضافه می کنند.

بوغذا آشی

 در زبان ترکی بوغذا یعنی گندم بنابراین بوغذا آشی یعنی آش گندم. این غذا را می توان به عنوان غذا و یا عصرانه استفاده نمود و برای دورهمی های خانوادگی بسیار مناسب می باشد. این آش علاوه بر طعم بسیار لذیذی که دارد، بسیار مقوی نیز است.

آش ترش

آش ترش یکی از آش های خوش رنگ و لعاب زنجان است. این آش مخلفات زیادی دارد که از جمله آن عدس، نخود، لوبیا، سبزی، هویچ، سیب زمینی، سرکه، سیر، جو پرک، پیاز، آلوچه و لبو می باشد. اضافه کردن لبو باعث خوش رنگ شدن این آش می شود.

آش شیر

آش شیر از آش های بی نظیر زنجان می باشد. این آش با استفاده از شیر و حبوبات خیس خرده تهیه می شود. برای تزیین این آش بر روی آن مقدار زیادی گردو و کشمش می ریزند.

کله جوش

کله جوش یکی از غذاهایی است که در اکثر شهرهای ایران دستور پخت مخصوص به خود را دارد. در کله جوش های زنجان گوشت و بادمجان نیز به کار برده می شود. ولی مواد اصلی این غذا کشک است و برای طعم بخشیدن و تزیین این غذا از نعنا داغ استفاده می کنند.

حلیم

پخت حلیم در عزاداری های زنجان بسیار رایج و زبانزد خاص و عام می باشد. این حلیم ها طعمی بسیار عالی و فوق العاده داشته که در هیچ جای دنیا نمی توانید مانند آن را تجربه نمایید.

علم سلات

علم سلات یکی از غذاهای محلی ابهر است. در تهیه این غذا از زردآلو، زردچوبه، لوبیا، عدس، هویچ، سیب زمینی، روغن، چغندر، گوشت و گندم به کار برده می شود.

غذاهای محلی زنجان

غذاهای سنتی زنجان


سوغات استان زنجان

نان اردک

یکی از نان های محلی خوشمزه و معروف زنجان نان اردک می باشد. این نان یکی از سوغاتی های پرطرفدار این استان بوده و و دستور پخت مخصوص به خود را دارد.

شیرینی شستی

شیرینی شستی یک شیرینی بسیار لذیذ و خوشمزه زنجان است. این شیرینی به دلیل دخالت انگشت شست در شکل دهی آن به شیرینی شستی معروف شده است. برای تهیه این شیرینی از آرد شیرینی، کره یا روغن طبیعی، برنخ، عسل یا مربا، آرد برنج، پودرهل، پودر قند و زرده تخم مرغ استفاده شده است.

چاقو

چاقوهای زنجان بسیار مشهور است و یکی از بهترین سوغاتی های این استان می باشد. این چاقوها قدرت و دوام بالایی داشته و کارایی بسیاری دارد.

چاروق دوزی

چاروف دوزی نوعی پاپوش با استفاده از چرم می باشد. این پاپوش ها نوکی تیز و برگشته داشته که فاقد بند و تسبیح است. چاروق ها از چرم قرمز تشکیل شده و بر روی آن به صورت هنرمندانه طراحی شده است.

سبزیجات کوهی

زنجان شهری کوهستانی بوده و بر روی کوه های آن انواع سبزیجات کوهی به وفور یافت می شود. این گیاهان مصارف زیادی داشته و خواص درمانی دارد. از جمله این سبزیجات عبارت است از:

غاز یازی

غاز یازی نوعی گیاه خودرو در دامنه های کوه و کناره های رودخانه می باشد. این گیاه به تصفیه خون کمک کرده و بسیاری از بیماری های پوستی را درمان می کند.

گل آقا ( تره کوهی )

گل آقا یا تره کوهی ظاهری شبیه به تره فرنگی داشته و طعم تندی همچون پیاز و سیر دارد. این سبزی از ابتلا به بیماری های قلبی کمک کرده و با تقویت سیستم ایمنی بدن مانع از سرطان می شود.

پیاز کوهی

پیاز کوهی شبیه به پیاز معمولی بوده و طعم آن از پیاز ملایم تر است و به همین دلیل طرفداران بیشتری دارد. این پیاز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از بروز سرطان جلوگیری می کند.

سوغات زنجان

سوغات زنجان

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

روشها و مسیرهای مسافرت به زنجان

مسافرت به استان زنجان با خودروی شخصی

در صورتی که از تهران قصد سفر به زنجان را دارید باید سه ساعت و نیم الی چهار ساعت زمان را برای رسیدن به این استان در نظر بگیرید. این مسیر ۳۳۸ کیلومتر بوده و برای رفتن به آن باید از قزوین و تاکستان شهر انگورها گذشته تا به ابهر برسید و در صورت ادامه دادن به استان زنجان خواهید رسید ولی توصیه می شود در میان راه به شهر ابهر نیز سر زده و از جاذبه های گردشگری آن لذت ببرید.

مسافرت به استان زنجان با قطار

یکی از پرطرفدارترین روش ها برای رفتن به زنجان از طریق ریل قطار می باشد. این روش سه ساعت و نیم زمان برده و سفری راحت و بی دغدغه خواهید داشت. در مسیر از شهرهای کرج، هشتگرد، آبیک، قزوین، خرمدره، سلطانیه و بناب گذشته و نهایت به زنجان می رسید.

مسافرت به زنجان با اتوبوس

برای رفتن به زنجان با اتوبوس باید بدانید که تمامی اتوبوس های پایانه غرب از زنجان عبور می کنند. بنابراین شما در هر ساعتی که دوست دارید می توانید به این استان سفر کنید. این مسیر چهار ساعت زمان برده و از آزاد راه تهران- کرج، قزوین و قزوین- زنجان به این استان زیبا خواهید رسید.

مسافرت به زنجان از طریق هوایی

با توجه به این که مخاطب برای رفتن به استان زنجان زیاد نمی باشد و همچنین مسافت بین تهران و زنجان زیاد نیست، فعلا نمی توان از طریق هوایی به این استان سفر کرد.

نقشه آنلاین زنجان ⇓