ویزای کانادا

ویزای کانادا

انواع ویزای کانادا

مهمترین ویزاهای کانادا: Types of Canadian visas

۱- ویزای کار Work visa

۲- ویزای توریستی tourist visa

۳- ویزای تسهیلات Facility visa

۴- ویزای مطالعاتی Study visa5

۵- ویزای تجاری business visa

۶- ویزا تحصیلی Student visa

۷- ویزای پژوهش Research visa

۸- ویزای همراه Companion Visa

۹- ویزای دانشگاهی University visa

۱۰- ویزای محرمانه Confidential visa

۱۱- ویزای سرمایه گذاری Investment visa

۱۲- ویزای فوق العاده (سوپر همراه) Super Visa

۱۳- ویزای اهدای عضو بدن  Canadian Organ donation visa

۱۴- ویزای زایمان یا تولد کودک Childbirth visa in Canada

۱۵- ویزای اقامت موقت  Canada Temporary Resident Visa

۱۶- ویزای نمایندگی کسب و کار Canadian Representative Visas and Occupations

۱۷- ویزای هنرمندی Artist visa

۱۸- ویزای ورزشی sport visa

۱۹- ویزای کار Work visaچگونه ویزای کانادا بگیریم؟

این ویزا به سه دسته تقسیم میگردد

۱- ویزای کار آزاد

open work permit

یک ویزای دو ساله با قابلیت تمدید میباشد که دارنده ویزا میتواند هر نوع کاری را که میخواهد انجام دهد

۲- ویزای کار تخصصی

skilled worker

یک ویزای دو ساله با قابلیت تمدید میباشد که دارنده آن فقط باید در راستای کاری که بلد است و رزومه کاریش را  هنگام وقت سفارت جهت اخذ ویزا به سفارت داده است کار کند

۳- ویزای کار با دعوتنامه کاری

job offer visa

یک ویزای دو ساله کار است که دارنده آن با توجه به دعوتنامه کاری ای که یک کارفرما در کانادا به او داده است میتواند کار کند ، نکته مهم این است که دارنده این نوع ویزا فقط باید در همان کار مشغول به کار بوده و در صورتی که بخواهد کار را تغییر دهد حتما باید سازمان کار و سازمان مهاجرت کانادا را در جریان بگذارد

۴- ویزای توریستی : ( Canadian tourist visa )

به دو شکل صادر میگردد :

  •  ویزای توریستی یکبار ورود ( single entry )

این ویزا برای کسانی صادر میشود که، قصد شرکت در یک  همایش علمی، فرهنگی یا شرکت در کنفرانس، دیدار از جاذبه های کانادا یا انجام کاری را داشته باشند و بازگشتشان مشخص است.

  • ویزای توریستی چند بار ورود ( multipel entry )

اما اگر متقاضی نیاز به ورود چند باره به خاک کانادا را داشته باشد، با توجه با ارایه مدارک خویش به سفارت کانادا، میتواند درخواست ویزای چند بار ورود دهد، این نوع ویزا به صورت یک ویزای ۵ ساله چند بار ورود صادر میگردد.

۵- ویزای تسهیلات ( Canada Facility Visa )

این نوع ویزا به ایرانیانی که دارای دو تابعیت ایران و یک کشور دیگر مثل تابعیت انگلیس، حوزه شینگن، امریکا، استرالیا و غیره دارند اعطا میشود .

۶- ویزای مطالعاتی : ( Canadian Study Visa )

این ویزا به دو نوع تقسیم میگردد :

  •  ویزای مطالعاتی کانادا ( Study visa )

که معمولا برای تبادل اطلاعات علمی دانش آموختگان و دانشجویان در کانادا، به واجدین شرایط داده میشود،  برای این منظور، شخص متقاضی باید، پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، یا مرکز علمی مربوطه، جهت دریافت ویزای فرصت مطالعاتی اقدام نمایند.

  •  ویزای فرصت مطالعاتی : ( Study Opportunity Visa )

نوع دوم این ویزا که به ویزای فرصت مطالعاتی مشهور است برای رتبه های بالاتر، و در مقطع دکترا، صادر میگردد، این ویزا باعث پذیرش از دانشگاه‌های برتر برای دوره‌ی پس از دکتری، می‌شود. از طرفی این نوع ویزا، امکان این را می‌دهد که شخص، زبان خود را به صورت تخصصی تقویت کند تا در صورت نیاز به شرکت در کنفرانسها، همایشها و غیره… ، به دلیل ضعف در زبان از حضور در آنها چشم پوشی نشود.

۷- ویزای تجاری کانادا ( Canadian Business Visa )

این نوع ویزا به چند دسته تقسیم میگردد :

  • ویزای بازدید تجاری (Business Visitors)

این نوع ویزا برای کسانی لازم است که برای بازدید از یک نمایشگاه یا شرکت در یک برنامه تجاری یا انجام معامله و تجارت درخواست سفر به کانادا را دارند.

  • ویزای تجاری توریستی ( Tourist business visa )

این نوع ویزا برای کسانی صادر می گردد که می خواهند سفری توریستی با انگیزه تجاری داشته باشند یعنی بخواهند از بازار کار و اقتصاد کانادا جهت سرمایه گذاری در این کشور اطلاعاتی داشته باشند تا اگر بازار کسب و کار این کشور را مناسب دیدند اقدام به سرمایه گذاری نمایند تا بتوانند به راحتی و سریعتر به اقامت دایم کانادا برسند.

بهترین راه برای رسیدن به این موضوع خریدن یک امتیاز کار همراه با اجاره یک مکان تجاری یا اداری برای مستقر نمودن آن کار در آن مکان می باشد.

۸- ویزای تحصیلی دانش آموزی : ( Canadian student visa )

ویزای تحصیلی کانادا مخصوص دانش آموزان میباشد، از آنجایی که مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه در کانادا به ۳ قسمت پیش دبستانی و ابتدایی یعنی سطح ۱ تا ۶ و قسمت راهنمایی که از سطح ۷ تا ۹ و دبیرستان که از سطح ۱۰ تا ۱۲ تقسیم می گردد.

به همین دلیل این نوع ویزا به افراد از سن ۵ تا ۱۷ و نهایتا تا ۱۸ ساله اعطا میگردد، لازم به ذکر است درصورت ویزا شدن این افراد والدین دانش آموز نیز میتوانند با ویزای همراه به کانادا رفته و در کنار فرزند خویش زندگی نمایند از طرفی از آنجایی که والدین دانش آموزی که در کانادا مشغول به تحصیل است جهت امرار معاش خود نیاز به کار و کسب دارند میتوانند مجوز کار قانونی خود را از سوی دولت این کشور اخذ نموده و تا انتهای تحصیل فرزند خود به کسب و کار بپردازند .

۹- ویزای پژوهشی: ( Canadian Research Visa )

این نوع ویزا تا حدودی شبیه به ویزای مطالعاتی دارد که درخواست کننده آن می خواهد جهت اضافه شدن بار اطلاعاتی خود به این کشور سفر نماید ، تنها فرق این ویزا با ویزای مطالعاتی این است که متقاضی ویزای مطالعاتی صرفا از طریق دانشگاه و پذیرش در آن جهت یادگیری علوم کلاسیک و آکادمیک، می تواند به ویزای مطالعاتی دست پیدا نماید.

اما در درخواست کننده ویزای پژوهشی کسی است که میخواهد در یکی از ابعاد علمی، هنری، ورزشی، فنی و غیره… از طریق تجربی و تحقیقات به علوم مورد نظر خود دست پیدا نماید، به طور خلاصه میتوان گفت این ویزا به نحوی مخصوص محققین، دانشمندان، مخترعین و اکتشاف گران و از این قبیل میباشد.

۱۰- ویزای همراه : ( Canadian Companion Visa )

این ویزا به همراهان شخصی که به منظور تحصیل یا کار در کانادا توانسته است ویزا دریافت نماید اختصاص دارد . یعنی شخصی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی یا کاری کانادا می‌شود میتواند اعضای درجه یک خانواده خویش را با این ویزا، به کانادا ببرد ،

۱۱ – ویزای دانشگاهی : ( Canadian University Visa )

این نوع ویزا، نوعی از ویزای تحصیلی است که به دارنده ویزا اجازه می دهد تا در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شود، شرایطش تا حدودی شبیه شرایط  ویزای دانش آموزی Canadian student visa است یعنی شخص جهت تحصیل وارد کانادا شده و میتواند خانواده درجه یک خود را نیز با اخذ ویزای همراه ( Canadian Companion visa ) به کانادا ببرد.

اما دارنده این ویزا امتیازات بیشتری نسبت به یک دانش آموز در کانادا دارد به عنوان مثال یک دانشجو اجازه کار در کانادا به صورت هفته ای ۲۰ الی ۴۰ ساعت را داشته و همزمان افراد همراه وی نیز این اجازه را پیدا می نمایند.

۱۲- ویزای محرمانه : ( Confidential visa )

این ویزا به دلایلی، ناشناخته ترین نوع ویزاست! چرا که این ویزا بین سیاستمداران دنیا و سیاستمداران کانادایی به جهت دوستی صادر میگردد، سیاستمدارانی که به دلایل خاص، نمی خواهند به صورت رسمی وارد کانادا شوند، از این نوع ویزا استفاده میکنند! به همین دلیل نام این ویزا Courtesy به معنای ویزای حسن نیت است ولی در حقیقت همان ویزای Confidential به معنی ویزای محرمانه میباشد.

۱۳- ویزای سرمایه گذاری : ( Canadian Investment Visa )

ویزایی است که به سرمایه گذاران خارجی که در اصل قصد دارند خرید سهام انجام دهند یا در بانکها سرمایه گذاری نمایند یا سهام شرکتهای کانادایی را خریداری نمایند اعطا میگردد، مبلغ آن با توجه به قوانین ایالتی متفاوت و البته قابل تغییر میباشد، طبق این قانون قدیمی در کانادا، چنانچه سرمایه گذار بخواهد سرمایه خود را به صورت شخصی در زمینه کسب و کار به جریان اندازد، حتما باید مبلغی را در یکی از بانکهای انتخاب شده دولت کانادا، برای چند سال به نفع دولت و بدون دریافت سود سپرده ( دپازیت بانکی ) نماید! حداقل مبلغ سرمایه گذاری در این نوع ویزا از ۳۰۰ هزار دلار کانادا به بالا میباشد.

۱۴- ویزای فوق العاده (سوپر همراه)  : ( Canadian Super Visa )

این نوع ویزا به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌های شهروندان کانادایی یا افرادی که اقامت موقت کانادا را دارند، داده میشود تا به کانادا بیایند، این ویزا مانند ویزای توریستی چند بار ورود کانادا (  multipel entry visa ) تا پایان اعتبار گذرنامه درخواست کننده اعتبار دارد، لازم به ذکر است ، دارندهٔ این ویزا در هر بار ورود به کانادا، می‌تواند حداکثر تا دو سال در این کشور اقامت کند.

۱۵ – ویزای کسب ‌و کار یا نمایندگی‌ : ( Canadian Representative Visas and Occupations )

این ویزا به افرادی داده می‌شود که با اهداف کسب‌وکار به صورت فردی یا گروهی، قصد سفر به کانادا را دارند. دارنده این ویزا حق کار در کانادا را نداشته و فقط می‌تواند در مورد مسائل تجاری مذاکره و قرارداد امضا کند. این ویزا معمولا ۶ ماهه است اما دولت کانادا میتواند در این مورد ویزای ۳- ۵ – یا ۱۰ ساله صادر نماید اما دارنده ویزا صرفا حق دارد هر بار ۶ ماه در کانادا اقامت نماید۱۶

۱۶ – ویزای زایمان یا تولد کودک در کانادا : ( Childbirth visa in Canada )

کسانی که تمام معیارهای اقامت موقت در کانادا را داشته و قصد دارند فرزند خود را در کانادا به دنیا بیاورند میتوانند این نوع ویزا را درخواست نمایند، فرزندانی که در کانادا متولد می‌شوند، بنابر درخواست والدین خود به خود شهروند کانادا به حساب می‌آیند.

۱۷ – ویزای اقامت موقت کانادا : ( Canada Temporary Resident Visa )

ویزای اقامت موقت با زمان مشخص شده یا TRV  نوعی ویزا میباشد که درخواست کننده با اهداف خاص به کانادا سفر نماید. به عبارتی دیگر اعتبار این ویزا تا زمانی است که شخص با اعلام قبلی نیاز به زمانی جهت انجام کاری را در کانادا دارد، این ویزا میتواند برای شرکت در یک همایش، نمایشگاه یا دوره های کلاس و آموزش باشد.

۱۸- ویزای اهدای عضو بدن ( Canadian Organ donation visa )

این ویزا به کسانی داده میشود که می خواهند عضوی از بدن خود مانند کلیه یا دیگر اعضای خود را هدیه بدهند، اعتبار این ویزا ۶ ماه بوده اما اگر زمان بهبود بیشتر شد ویزا نیز متعاقبا تا انتهای بهبودی کامل اعتبار پیدا می نماید.

۱۹- ویزای هنرمندی  artist visa

این ویزا به هنرمندانی داده میشود که در سطح ملی مدارک داشته باشند، معمولا به هنرمندان رشته موسیقی،  فیلم ، تئاتر ، عکاسی ، نقاشی و از این قبیل داده میشود

۲۰- ویزای ورزشی  sport visa

به ورزشکاران همه رشته های ورزشی که در سطح ملی ، آسیایی یا جهانی مدال آور و دارای سرتیفیکیت های ورزشی هستند داده میشود مانند ویزای هنرمندی ابتدا یک ویزای ۲ ساله داده میشود و پس از اخذ پی آر وارد پروسه اقامت بدون پناهندگی میشوند  ( نوعی ویزای خود اتکایی محسوب میشود ).
ویزای شینگن
ویزای ترکیه
ویزای انگلیس
انواع ویزا
ویزای باکو
ویزای باکو
ویزای عمان
ویزای عمان
ویزای تایلند
ویزای تایلند

دیدگاهتان را بنویسید