محصولات زیر را با قیمت مناسب خرید کنید..


استان گلستان 

استان گلستان در شمال ایران قرار گرفته است. مرکز این استان شهر گرگان است که نام قدیم ان استرآباد بوده و بسیار زیبا و سرسبز می باشد. استان گلستان در قدیم بخشی از مازندران بود ولی امروزه خود استانی مستقل است.

این استان ۲۲۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و از استان‌های شمالی کشور به شمار می رود. آب و هوای استان گلستان به دلیل مجاورت با دریای خزر ، معتدل و مرطوب است و همین امر سبب حاصلخیزی آن شده است. استان گلستان ۸ نوع اقلیم را در خود جای داده است که عبارتند از: معتدل مرطوب، خشک، نیمه خشک، سرد و خشک، سرد کوهستانی، معتدل کوهستانی، معتدل خشک و معتدل مدیترانه ای.

جاهای دیدنی گلستان


شهرهای استان گلستان

آزادشهر : شهر باستانی دشت قلعه 

آق قلا : تالاب آلاگل ، سد تاریخی وشمگیر ، چند شنبه بازار ، پل تاریخی آق قلا 

بندر گز : سواحل بندرگز ، امامزاده سفید چال ، امامزاده حبیب الله نوکنده و امامزاده علیرضا سرتاق 

بندر ترکمن : تالاب گمیشان ، طبیعت و چشم انداز شبه‌جزیره میانکاله ، امام زاده آقا امام ، دوشنبه بازار 

رامیان : آبشار و غار شیرآباد ، دالان بهشت یا گل رامیان 

علی آباد : آبشارکبودوال ، پارک جنگلی زرین گل 

کردکوی : گنبد رادکان کردکوی پارک جنگلی امام رضا علیه السلام ، امامزاده روشن آباد ، امامزاده النگ ؛ابشار دوآب،روستای ییلاقی درازنو

گرگان : موزه شهر گرگان ، مسجد جامع ،منطقه گردشگری ناهارخوران ، منطقه گردشگری النگدره ، آبشار و چشمه رنگ‌ ، امامزاده نور ، آبشار زیارت ، پارک ملی گلستان ، جمعه بازار ، بازار قدیمی ، تپه باستانی تورنگ و بقایای دیواره های دفاعی گرگان ، آبشار باران کوه 

گنبد کاووس : امامزاده یحیی بن زید ، مقبره قابوس بن وشمگیر ، مراسم

سوارکاری و اسب سواری ، تالاب آجی گل ، بقایای شهر باستانی جرجان 

مینودشت : آبشار لووه ، قلعه ماران ،آبشار حسینا، آرامگاه مختو مقلی فراغی،پارک ملی گلستان،غار کیارام

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید


جاهای دیدنی گلستان

مناطق دیدنی استان گلستان و شهرهای آن

چشمه لال گلستان

چشمه لال از مکان های بی نظیر در گلستان بوده که بسیار جالب توجه می باشد. این چشمه به دلیل حرکت آرام و بی صدای خود به چشمه لال معروف شده است. اطراف این چشمه را درختان بزرگ فراگرفته اند که پاییزی بی نظیر را به این چشمه بخشیده اند. در فصل پاییز سطح زمین های اطراف چشمه و روی آب این چشمه را برگ های زرد رنگ پوشانده و صحنه ای بی نظیر را خلق میکنند.

چشمه لال گلستان

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: گلستان- وسط جنگل گلستان


جاهای دیدنی آزادشهر

آزادشهر از شهرهای پر تردد استان گلستان است که مسافران مشهد از این شهر عبور می کنند. این شهر به دلیل وجود جنگل های انبوه متعدد، آب و هوایی معتدل دارد. کشاورزی و دامپروری و پرورش ماهی از شغل های پر رونق این شهر محسوب می شود. این شهر مناطق گردشگری زیادی را در خود جای داده و بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

آبشار لاشو

آبشار لاشو یکی از آبشارهای بسیار زیبا در آزادشهر بوده که به شکل دو پله ای تشکیل شده است. این آبشار فضایی سبز و زیبا داشته و طبیعتی بکر را به گردشگران تقدیم می کند.

آبشار لاشو

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- آزادشهر- ۴ کیلومتری جنوب شرقی لاشو


آبشار کوهمیان

آبشار کوهمیان از جاذبه های گردشگری شهر آزادشهر است که پایین این آبشار محل مناسبی برای آبتنی می باشد. این آبشار در روزهای گرم تابستان میزبان گردشگران زیادی از تمامی نقاط جهان می باشد.

آبشار کوهمیان

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- ۷ کیلومتری جنوب شرقی آزادشهر


پارک جنگلی سوجاق

پارک جنگلی سوجاق یکی از مکان های زیبا و مناسب برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه است که بسیار سرسبز و زیبا می باشد. سوجاق از معروف ترین جنگل های آزادشهر محسوب می شود.

پارک جنگلی سوجاق

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- آزادشهر- روستای نوده خاندوز


روستای فارسیان

روستای فارسیان یکی از روستاهایی است که زیبایی خود را حفظ کرده است. در این روستا شما می توانید شاهد خانه هایی پلکانی با پنجره های آبی رنگ بوده که با گل های شمعدانی تزیین شده اند. اهالی این روستا بسیار ساده و مهمان نواز هستند. این روستا پوشیده شده از جنگل های افرا که منظره ای زیبا را برای اهالی روستا رقم زده است. این روستا مناطق دیدنی بسیار زیادی داشته که از جمله آن می توان به چنار کهنسال، قبرستان و بافت های قدیمی، آسیاب آبی قدیمی، جنگل های بلوط، یخچال های طبیعی و آبشار کفتر خانه اشاره کرد. در این روستا خانه های قدیمی روستایی ای وجود دارد که در اختیار گردشگران قرار گرفته و می توانند اقامت خوشی را در این روستا تجربه کنند.

روستای فارسیان استان گلستان

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- ۳۷ کیلومتری آزادشهر- روستای فارسیان


پل غزنوی

پل غزنوی از پل های زیبای بر جای مانده از دوران غزنوی می باشد. این پل به صورت یک قوس زیبا طراحی شده که در قدیم زیر آن چشمه ای جاری بوده و امروزه در زیر این پل زیبا طبیعتی بکر ایجاد شده است. این پل به شکل هنرمندانه و کاملا مهندسی ساخته شده و برای تزیین آن از آجر استفاده شده است. این پل استقامت بالایی داشته و گذر زمان تاثیری بر روی زیبایی این پل نگذاشته است.

آدرس: استان گلستان- آزادشهر- روستای چشمه ساران


موزه مردم شناسی آزادشهر

همانطور که می دانید هر شهری برای خود موزه مردم شناسی جداگانه ای دارد که در آن به بیان فرهنگ و آداب اهالی آن شهر به صورت عکس و مجسمه و آثاری از این قبیل می پردازند. موزه آزادشهر نیز از این دسته از موزه ها بوده و شما را با فرهنگ و آداب و رسوم این شهر آشنا می کند.

موزه مردم شناسی آزادشهر

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- آزادشهر


پارک شبنم

پارک شبنم یکی از پارک های آزادشهر بوده که برای رفاه گردشگران و مسافرین احداث شده است. در این پارک کلیه امکانات رفاهی برای مشتریان در نظر گرفته شده است. این پارک در فراز تپه ای قرار گرفته و دیواره ها و پله های آن از سنگ ساخته شده تا باعث سهولت رفت و آمد گردد.

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- جاده بین آزادشهر و شاهرود


پارک شهر

پارک شهر یکی از پارک هایی است که در شهر آزادشهر ساخته شد و مورد استقبال فراوان گردشگران و ساکنین این شهر قرار گرفت. در این پارک تمامی امکانات رفاهی برای آرامش و آسایش مسافرین تعبیه شده است.

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- جنوب غربی آزادشهر


امامزادگان آق امام

بر فراز بلندای کوه های آزادشهر و در منطقه ای بسیار زیبا و جذاب امامزاده ای بسیار باصفا به نام امامزاده آق امام قرار گرفته است. این امامزاده بنایی ساده داشته ولی همچنان زایٔرین خود را دارد.

آدرس: استان گلستان- ۸ کیلومتری شمال شرقی آزادشهر


روستای مرزبن

روستای مرزبن از روستاهای آزادشهر است که در پای کوه قرار گرفته است. در این روستا محصولات کشاورزی از جمله برنج و گندم رونق زیادی داشته و مملو از باغات انار، هلو، آلو و ... می باشد. این روستا بسیار زیبا و دیدنی بوده و آب و هوایی بسیار مطبوع و دلنشین دارد.

روستای مرزبن

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- ۶ کیلومتری آزادشهرجاهای دیدنی گنبد کاووس

شهر گنبد کاووس از شهرهای قدیمی استان گلستان محسوب می شود که گنبد قابوس موجود در این شهر باعث شهرت آن شده است. این شهر آب و هوایی مدیترانه ای داشته و از این رو کشاورزی پر رونقی دارد. در این شهر مسابقات اسب دوانی برگزار شده که طرفدار زیادی را به خود جذب کرده است.

گنبد قابوس

شهر گنبد کاووس به دلیل وجود گنبد قابوس در آن شهرت پیدا کرده است. این بنای آجری زیبا به میل گنبد نیز شهرت دارد. این بنای معروف و زیبا سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

گنبد قابوس

جاهای دیدنی گنبد کاووس

آدرس: استان گلستان- گنبد کاووس- خیابان خیام- خیابان جمهوری- پارک ملی گنبد کاووس


تالاب آجی گل

در شهر اینچی برون مجموعه ای از تالاب های بسیار زیبا قرار گرفته که با نام های آلما گل، آلاگل و آجی گل می باشد که در میان آن ها تلاب آجی گل بسیار محبوب می باشد. در این تالاب ها آب شور منطقه قرار گرفته است. در این تالاب می توانید انواع پرندگان زیبایی نظیر سلیم، فلامینگو و قو و دیگر پرندگان کمیاب را مشاهده کنید.

تالاب آجی گل

جاهای دیدنی گنبد کاووس

آدرس: استان گلستان- گنبد کاووس- بخش داشلی برون- اینچی برون


سد گلستان

به دلیل بارش های زیاد در استان گلستان خصوصا گنبد کاووس سدی بزرگ و عظیم را بر روی رودخانه گرگانرود ساخته اند تا آب باران را در خود ذخیره نماید. این سد و آب های جمع شده در پشت آن باعث سرسبزی و خوش آب و هوا شدن آن منطقه شده است و مکانی را برای تفریح و گردش مسافرین و گردشگران فراهم آورده است.

سد گلستان

جاهای دیدنی گنبد کاووس

آدرس: استان گلستان- ۱۲ کیلومتری شمال شرقی گنبد کاووس- رودخانه گرگانرود


زیارتگاه خالد نبی

زیارت گاه ها و مکان های مذهبی در ایران همواره مورد استقبال مسافرین قرار گرفته است. زیارتگاه خالد نبی در میان جنگلی سرسبز و پوشیده شده از درخت قرار گرفته که برای گردشگران این امکان را فراهم می کند تا علاوه بر زیارت، در زیر سایه این درختان استراحت نمایند.

زیارتگاه خالد نبی

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- ۹۰ کیلومتری شمال شرقی گنبد کاووس- روستای گچی سو


مجتمع سوارکاری گنبد کاووس

استان گلستان به دلیل مراتع سرسبزی که دارد مکانی مناسب برای پرورش اسب می باشد. گنبد کاووس یک مجتمع سوارکاری را در خود جای داده که بسیار مورد استقبال مسافرین و ساکنین این شهر قرار گرفته است. این مجتمع تمامی امکانات و تجهیزات سوارکاری را داشته و شما می توانید لذت سوارکاری را در این مجتمع تجربه کنید.

مجتمع سوارکاری گنبد کاووس

جاهای دیدنی گنبد کاووس

آدرس: استان گلستان- گنید کاووس- بلوار معلم


روستای هیوه چی

روستای هیوه چی یکی از روستاهای گنبد کاووس بوده که چشم اندازهای بسیار زیبا و دیدنی دارد. این روستا برای استراحت گردشگران و مسافرین بسیار مناسب می باشد.

آدرس: استان گلستان- ۱۷ کیلومتری گنبد کاووس


آق تپه گنبد کاووس

روستای آق تپه یکی از روستاهای تاریخی گنبد کاووس است که در آن آثاری از دوران ساسانیان و اشکانیان به دست آمده است. این روستا بر روی تپه ای قرار گرفته و بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

آدرس: استان گلستان- ۱۵ کیلومتری شمال شرقی گنبد کاووس


شهر دشت حلقه

شهر دشت حلقه از دیگر شهرهای تاریخی گنبد کاووس می باشد. این شهر قدمتی طولانی داشته و آثاری از دوران اشکانیان و ساسانیان در آن پیدا شده که باعث شده این شهر تاریخی در لیست آثار ملی به ثبت برسد.

آدرس: استان گلستان- ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی گنبد کاووس


دریاچه مصنوعی گنبد کاووس

دریاچه مصنوعی گنبد کاووس نخستین دریاچه مصنوعی احداث شده در استان گلستان می باشد. در این دریاچه ماهی قزل آلا پرورش داده می شود.

آدرس: استان گلستان- گنبد کاووس


جاهای دیدنی بندر ترکمن

 بندر ترکمن  جدیدترین شهر در مقایسه با همسایه های خود می باشد. این شهر در غرب استان گلستان قرار گرفته و در گذشته اقتصاد این کشور به بندر و راه آهن ها بود ولی امروزه جای خود را به صنایع دستی و کشاورزی داده است. در این شهر خاویار به  وفور یافت می شود.

آشوراده

آشوراده یکی از جزایر مهم و زیبای استان گلستان محسوب می شود. آشوراده در گذشته شامل سه جزیره به هم پیوسته بود که دو جزیره آن زیر آب رفته و تنها یک جزیره آن باقی مانده است. در این جزیره می توانید به دل آب رفته و به راحتی و در سکوتی دلنشن شنا کنید و همچنین می توانید با قایق وارد دریا شوید. بهترین خاویار آشوراده از مرغوب ترین و معروف ترین خاویارها در این بندر یافت می شود.

آشوراده

جاهای دیدنی بندر ترکمن

آدرس: استان گلستان- بندر ترکمن


میل رادکان

در قدیم برجی به منظور استراحت و اسکان مسافرین در مسیر لاحیم مرسک به بندر ترکمن ساخته شد که بعدها به مقبره بانی این برج اختصاص داده شد. این برج بسیار زیبا بوده و می توانید از مشاهده آن لذت ببرید. این برج شامل یک بدنه و یک گنبد مخروطی شکل زیبا می باشد.

آدرس: استان گلستان- ۳۵ کیلومتری بندر ترکمن


آق قلا

آق قلا پلی خشتی جذاب در یک شهر تاریخی بسیار زیبا در بندر ترکمن می باشد. این پل بر روی رود گرگان قرار گرفته که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. در اطراف این پل قلعه ای با نام مبارک آباد وجود دارد که نیمی از زیبایی این قلعه در طی زمان و بر اثر فرسایش از بین رفته است.

آدرس: استان گلستان- بندر ترکمن


تالاب گیمشان

تالاب گیمشان یک مکانی بسیار زیبا و دیدنی در اطراف رودخانه گرگان می باشد. این تالاب از طرفی به دشت گیمشان و دریای خزر و از طرفی دیگر به خط مرکزی ایران و ترکمنستان راه دارد. این تالاب به دلیل آب و هوای مناسبی که دارد محل مناسبی برای زیستگاه جانوران و پرندگان می باشد.

تالاب گیمشان

جاهای دیدنی بندر ترکمن

آدرس: استان گلستان- ۲۴ کیلومتری بندر ترکمن


منطقه شکار ممنوع صوفیکم

منطقه صوفیکم منطقه ای بسیار زیبا بوده که در آن می توانید گونه های مختلفی از حیوانات را مشاهده کنید. بر روی این تالاب بیش از ۱۳۰ گونه پرنده در حال شنا بر روی آب تالاب و یا در حال پرواز بر فراز آسمان ها می باشند که صحنه ای خارق العاده را خلق کرده اند. از جمله پرندگانی که در میان انبوه پرندگان می توانید مشاهده کنید اردک سر سفید و عقاب دریایی دم سیاه می باشد. این تالاب بسیار جالب و هیجان انگیز بوده و برای تمامی گردشگران جذاب است.

منطقه شکار ممنوع صوفیکم

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- گرگان- بندر ترکمن- ایرنا


اسکله تفریحی بندر ترکمن

اسکله تفریحی بندر ترکمن از بنادر بسیار زیبا بوده که در آن قایق های پدالی و قایق های موتوری وجود داشته و می توانید از آن لذت ببرید. غروب های این اسکله بسیار زیبا و جذاب بوده و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

آدرس: استان گلستان- غرب بندر ترکمن


روستای قره قاشلی

روستای قره قاشلی از روستاهای زیبای بندر ترکمن محسوب می شود. این روستا بسیار سرسبز بوده و اقامت در آن بسیار لذت بخش می باشد و شما می توانید با سفر به این روستا خاطره ای خوش را رقم بزنید.

روستای قره قاشلی

جاهای دیدنی بندر ترکمن

آدرس: استان گلستان- ۱۶ کیلومتری بندر ترکمن


اسکله بندر ترکمن

در اسکله بندر ترکمن علاوه بر تماشای طلوع و غروب آفتاب و دریای بیکران می توانید انواع مانتو و لباس های رنگارنگ را در بازارهای موجود در این اسکله خریداری نمایید. همچنین در این اسکله صنایع دستی این استان و لباس ها و شال های رنگارنگ زیبا را می توانید مشاهده و در صورت تمایل خریداری کنید. همچنین در این بازارچه های اطراف اسکله می توانید شیرینی های و غذاهای خوشمزه این استان را مزه کنید.

آدرس: استان گلستان- بندر ترکمن


دوشنبه بازار بندر ترکمن

بازار گردی یکی از علایٔق هر ایرانی محسوب می شود. دوشنبه بازار از بازارهای پررونق و شلوغ این شهر می باشد. در این بازار انواع صنایع دستی در رنگ ها و طرح های گوناگون را می توانید مشاهده کنید. در دوشنبه بازار انواع سوغاتی ها با مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آدرس: استان گلستان- بندر ترکمن- ورودی ترکمن و جاده اسکلهجاهای دیدنی علی آباد کتول

سومین شهر بزرگ استان گلستان علی آباد کتول می باشد. این شهر آب و هوایی معتدل داشته و ساکنین این شهر هنرهای زیادی همچون نمد بافی، چادر شب بافی، ساخت سازهای سنتی مانند تار و سه تار، گلیم بافی و ... را دارند. اصالت مردمان این شهر کتولی بوده و تعدادی نیز ترکمن و ارمنی در این شهر زندگی می کنند. این شهر جاذبه های طبیعی بسیار زیادی داشته که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

آبشار کبود وال

در علی آباد کتول آبشاری بسیار زیبا به نام آبشار کبود وال قرار گرفته است. آب این آبشار وارد جنگل شده و همین امر باعث سرسبزی همیشگی جنگل های اطراف این آبشار می شود. این آبشار تنها آبشار خزه ای ایران است که برای رسیدن به آن باید مسیری را در جنگل پیاده روی کنید. این مسیر آب و هوایی مطبوع و دلنشین داشته و در مسیر فروشگاه های محلی ای وجود دارد که می توانید از آن آش و غذاهای محلی خریداری نمایید.

آبشار کبود وال

جاهای دیدنی علی آباد کتول

آدرس: استان گلستان- ۵ کیلومتری جنوب شرقی علی آباد کتول


روستای افراتخته

روستای افراتخته یک روستای جنگلی واقع در استان گلستان می باشد. در این روستا درختانی بلند و قدیمی را می توانید مشاهده نمایید. همچنین در این روستا درختان سرخدار که گونه ای نادر از درختان می باشد را می توانید مشاهده کنید. در این روستا آبی بسیار زلال و شیرین جریان دارد که از جمله مناطق دیدنی بسیار زیبا در این منطقه می توان به گورستان گبری، کهنه حمام و چاه سنگی پیرآلا اشاره کرد.

روستای افراتخته

جاهای دیدنی علی آباد کتول

آدرس: استان گلستان- ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی علی آباد کتول


روستای نرسو

نرسو از روستاهای بسیار زیبا و مرتفع علی آباد کتول است که به دور از همهمه و هیاهوی زندگی شهری می باشد. تماشای طلوع و غروب آفتاب در این روستا بسیار جذاب است. در این روستا درخت چناری با قدمت بیش از ۵۰۰ سال را می توانید مشاهده کنید که بسیار هیجان انگیز می باشد.

روستای نرسو

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- ۱۸ کیلومتری جنوب غربی علی آباد کتول


روستای زرین گل

روستای زرین گل روستایی بکر در میان جنگل های انبوه می باشد. اطراف این روستا را کوه های سرسبز پوشانده اند که باعث جاری شدن چشمه های زیادی در این روستا شده و به جذابیت این روستا افزوده است.

آدرس: استان گلستان- ۱۰ کیلومتری علی آباد کتول


موزه مردم شناسی علی آباد کتول

در علی آباد کتول موزه ای قرار دارد که به شما کمک می کند تا با آداب و رسوم و فرهنگ این شهر آشنا شوید. در این موزه بخش هایی نظیر دوخت لباس محلی به وسیله زنان، مراسم شب نشینی و میهمانی های مردم این محل، مراسم عروسی سنتی، موسیقی های سنتی و ... با استفاده از ماکت به نمایش گذاشته شده است.

موزه مردم شناسی علی آباد کتول

جاهای دیدنی علی آباد کتول

آدرس: استان گلستان- علی آباد کتول


روستای چلی سفلی

روستای ییلاقی چلی سفلی یک روستای زیبا و خوش آب و هوا می باشد که دیدنی های بسیار زیادی دارد که از جمله مهم ترین آن ها آبشار چلی می باشد. این آبشار بسیار خاص و منحصر به فرد بوده و دیدن از آن خالی از لطف نیست.

آدرس: استان گلستان-  علی آباد کتول- روستای چلی سفلی


جاهای دیدنی کلاله

کلاله یکی از شهرهای زیبای استان گلستان است که زیبایی های خاص و منحصر به فردی دارد. در این شهر کشاورزی رونق زیادی دارد.

قبرستان ۷۰۰۰ ساله

در اطراف زیارتگاه خالد نبی قبرستانی ۷۰۰۰ ساله قرار دارد که از آثار تاریخی عجیب این منطقه محسوب می شود. می گویند که این سنگ ها به یاران خالد نبی مربوط بوده که از خدا خواسته که یارانش به سنگ تبدیل شوند تا دست دشمن به آن ها نرسد. این مکان بسیار اسرارآمیز بوده و اشکالی عجیب دارد.

قبرستان ۷۰۰۰ ساله کلاله

جاهای دیدنی کلاله

آدرس: استان گلستان- کلاله- نزدیک به زیارتگاه خالد نبی


چشمه آق سو

چشمه آق سو یک رودخانه پر آب همراه با آب های زلال می باشد. این چشمه ها آب و هوایی بسیار مطبوع داشته و زیبایی های بسیار خیره کننده دارد.

آدرس: استان گلستان- ۷ کیلومتری کلاله


جنگل پلکانی کلاله

جنگل پلکانی کلاله در ارتفاعات کلاله قرار گرفته و ظاهر آن به صورت پلکانی می باشد. این پله ها به صورت طبیعی از تخته سنگ های موجود در آن تشکیل شده است و در نتیجه برای پیاده روی و کوهنوردی بسیار جذاب می باشد.

جنگل پلکانی کلاله

جاهای دیدنی کلاله

آدرس: استان گلستان- کلاله


چشمه زاو

چشمه زاو یک چشمه خروشان و زیبا در روستای زاو می باشد. این چشمه آبی زلال داشته و بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

آدرس: استان گلستان- ۴۵ کیلومتری کلاله- روستای زاو


مسجد و مدرسه کریم ایشان

مسجد و مدرسه کریم ایشان از ساختمان های بر جای مانده از دوران قاجار می باشد. این ساختمان معماری های بسیار زیبا و منحصر به فردی داشته و در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آدرس: استان گلستان- کلاله- روستای کریم ایشان


منطقه شکار ممنوع عزیز آباد

منطقه شکار ممنوع عزیز آباد از مناطق بسیار زیبا بوده که در آن گونه های مختلفی از پوشش های گیاهی و درختان مهمی نظیر سوزنی برگان وجود دارد.

منطقه شکار ممنوع عزیز آباد

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- ۲۴ کیلومتر شرق کلالهجاهای دیدنی مینودشت

مینودشت یکی از شهرهای استان گلستان بوده که در آن اقوامی همچون طبری، کرد و قزلباش زندگی می کنند. این شهر آبشارهای متعدد و طبیعت های بکر و زیبا دارد. گشت و گذار در این شهر بسیار لذت بخش می باشد.

جنگل چهل چای

جنگل چهل چای یک جنل بزرگ بکر است که دارای درختانی بلند و یک چشمه بسیار زیبا می باشد. این جنگل مجهز به تمامی امکانات رفاهی بوده و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

جنگل چهل چای

جاهای دیدنی مینودشت

آدرس: استان گلستان- ۷ کیلومتری مینودشت


آبشارهای ریگ چشمه

آبشارهای ریگ چشمه در جنگلی انبوه از درختان بلند و زیبا قرار گرفته که برای رسیدن به این آبشار باید مسیر جنگل را طی کنید. این آبشار بر بلندای کوه بر رو صخره های پوشیده از خزه پرشده و در حوضچه پایین خود میریزد. این آبشار زیبا و خروشان مکانی مناسب برای یافتن آرامش می باشد.

آبشارهای ریگ چشمه

جاهای دیدنی مینودشت

آدرس: استان گلستان- مینودشت- ۱۸ کیلومتری روستای ریگ چشمه


منطقه لوه

منطقه لوه بهشتی در استان گلستان است که در آن درختان بلوط، ولیک، افرا، انجلی، زبان گنجشک و دیگر درختان کمیاب را مشاهده خواهید کرد. رودخانه ها وچشمه های متعددی در این منطقه وجود دارد که آب درختان این منطقه را تامین می کند. همچنین در این منطقه آبشاری بی نظیر وجود دارد که می توانید در کنار آن لذت ببرید.

منطقه لوه

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- مینودشت- ۱۶ کیلومتری کالیش نزدیکی روستای لوه


آبشار لولوم

استان گلستان خصوصا مینودشت به قدری آبشار دارد که شما در هر مکانی که توقف کنید آبشاری را در دل جنگل پیدا خواهید کرد. آبشار لولوم آبشاری مرتفع و زیبای پوشیده شده از خزه های صخره ای بوده که بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. با طی مسیری پر پیچ و خم در دل جنگل کم کم صدای آبشار به گوشتان می رسد با تعقیب این صدا با منظره ای مواجه می شوید که بسیار دلفریب است، آبشاری بلند پوشیده شده از خزه با آبی زلال و پرقدرت که نمی توانید چشم از آن بردارید.

آبشار لولوم

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- مینودشت


قلعه قافه

در میان طبیعت بکر و زیبای مینودشت یک قلعه ای تاریخی قرار گرفته که هارمونی بسیار جالبی را ایجاد کرده است. این قلعه در روستایی قدیمی قرار گرفته که با قدم زدن در کوچه های پیچ در پیچ سنگفرش شده این روستا به این قلعه خواهید رسید. این قلعه بسیار زیبا با زیبایی های روستا و جنگل های اطراف در هم آمیخته شده و یک مکانی حیرت آور را خلق کرده است. در دل این روستا زیارتگاهی وجود دارد که برای اهالی این روستا بسیار مقدس و با ارزش می باشد.

قلعه قافه

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- ۳۵ کیلومتری مینودشت- روستای قلعه قافه


شهر تاریخی دشت حلقه

شهر تاریخی دشت حلقه یک مکانی تاریخی بوده که در آن آثاری از دوران ساسانی و اشکانیان کشف شده است. این شهر بسیار با ارزش بوده و مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است.

آدرس: استان گلستان- ۱۲ کیلومتری مینودشت


غار کیارام

زیبایی ها و جاذبه های گردشگری استان گلستان تنها به آبشارها و جنگل های آن ختم نمی شود. این شهر دارای غاری زیبا در مینودشت به نام غار کیارام می باشد. در این غار زیبا و منحصر به فرد زمانی مردمان دوره پارینه سنگی می زیستند. این غار توسط انسان های اولیه کنده کاری شده و بسیار خاص می باشد.

غار کیارام

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- مینودشت- ۶ کیلومتری روستای فرنگ


پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان پارکی بسیار زیبا و دیدنی در مینودشت می باشد. در این پارک گونه های مختلف جانوری و گیاهی را مشاهده خواهید کرد و همچنین یک آبشار خروشان زیبا نیز در دل این پارک قرار گرفته که زیبایی این پارک را تکمیل نموده است. پارک ملی گلستان اولین پارکی است که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- مینودشت- ۳۰ کیللومتری شرق گالیکش


چشمه دیوانه

چشمه دیوانه چشمه ای جالب در مینودشت است که به صورت متناوب و متوالی قطع و پس از مدتی جریان پیدا می کند. به باور اهالی این منطقه نوشیدن آب این چشمه باعث جنون می گردد. این چشمه از عجایبی است که هنوز دانشمندان نتوانسته اند دلیلی برای آن پیدا کنند.

چشمه دیوانه

جاهای دیدنی مینودشت

آدرس: استان گلستان- ۴۰ کیلومتری مینودشت- ۲۰ متری گالیکش


ماهی پران

ماهی پران رودخانه ای در پای کوه بالاتر از چشمه آق چشمه می باشد که ماهی های موجود در این چشمه سعی می کنند که با پریدن خود را به بالاتر برسانند و به همین دلیل به این رودخانه ماهی پران می گویند.

آدرس: استان گلستان- مینودشت- نزدیک چشمه آق چشمه


چراغ تپه

چراغ تپه یک عارضه طبیعی در یک چشمه می باشد. این منطقه برای تفریح و گردش بسیار مناسب می باشد و در این جنگل برق کشی انجام شده و تمامی امکانات رفاهی برای مسافرین در نظر گرفته شده است.

آدرس: استان گلستان- سه کیلومتری جنوب شرقی مینودشت


آبشار باقرآباد

آبشار باقرآباد از دیگر آبشارهای مرتفع، و زیبای گلستان می باشد. این آبشار بسیار زیبا پس از برخورد با صخره های موجود بر سر راه درون حوضچه های پایین ریخته و با جاری شدن باعث سرسبزی جنگل های اطراف خود می شود.

آبشار باقرآباد

جاهای دیدنی مینودشت

آدرس: استان گلستان- جاده ارتباطی آزادشهر به مینودشت- جاده فرعی ساسنگ- روستای باقرآباد


قلعه سلیمان بوقه

قلعه سلیمان بوقه یک قلعه در بلندای صخره های روستای قلمی می باشد. برای صعود به این قلعه باید از صخره های سنگی اطراف آن و از دره ها و کوه های مرتفع گذشته تا به این قلعه برسید. در صورتی که قصد صعود به این قلعه را دارید تجهیزات کوهنوردی را همراه خود بیاورید.

قلعه سلیمان بوقه

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- مینودشت- سه کیلومتری ضلع شرقی روستای ترسهجاهای دیدنی بندر گز

بندر گز از شهرهای قدیمی استان گلستان بوده که در نزدیکی گرگان قرار گرفته است. گویش مردمان بندر گز مازندرانی است و تعداد زیادی مراکز گردشگری و تفریحی در این منطقه قرار دارد. این بندر در فاصله ۱۲ کیلومتری بندر ترکمن واقع شده که از شرقی ترین بنادر دریای خزر می باشد.

پارک جنگلی باغو

پارک جنگلی باغو یک پارک زیبا و  جذاب برای مسافرین و گردشگران می باشد. این پارک جنگلی مکانی مناسب برای اقامت مسافرین و استراحت آن ها بوده که امکانات رفاهی در این پارک در نظر گرفته شده است.

آدرس: استان گلستان- ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی بندر گز


ساحل نوکنده

این ساحل از آب و هوایی معتدل برخوردار بوده و پوشیده  ار جنگل های انبوه می باشد. این روستا در مکانی کوهستانی قرار گرفته و جنگل معروفی به نام مورا در آن واقع شده است.

ساحل نوکنده

جاهای دیدنی بندر گز

آدرس: استان گلستان- بندر گز- ۴ کیلومتری شهر نوکنده


اسکله و بازارچه بندر گز

اسکله و بازارچه بندر گز یکی از مناطق گردشگری استان گلستان می باشد. در این اسکله و بازارچه امکانات رفاهی تعبیه شده و در آب های آن می توان قایق سواری و شنا نمود. اگر به ورزش های آبی علاقه مندید این مکان برای شما مناسب است.

اسکله و بازارچه بندر گز

جاهای دیدنی بندر گز

آدرس: استان گلستان- بندر گز- سه کیلومتری شمال جاده تهران- مشهد


امامزاده علیرضا سرطاق

امامزاده سرطاق یک زیارتگاه بسیار باصفاست. این امامزاده قداست زیادی برای اهالی این روستا دارد. رنگ های سبز به کار رففته در این امامزاده باعث جذاب شدنش شده است.

آدرس: استان گلستان- ۵ کیلومتری بندر گز- روستای سرطاق


فانوس دریایی

در دوران قاجار روس ها در ساحل بندر فانوس هایی را می ساختند تا برای کشتی هایی که مخصوص صادرات و واردات کالا بودند، راهنمایی باشد. این فانوس امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

فانوس دریایی گلستان

جاهای دیدنی بندر گز

آدرس: استان گلستان- بندر گز- خیابان امام صادق

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی گرگان

شهر گرگان مرکز استان گلستان می باشد. این شهر در شمال شرقی ایران واقع شده و آب و هوایی مدیترانه ای دارد. به دلیل وجود آب و هوایی عالی، کشاورزی در این منطقه بسیار پررونق است. این شهر تمامی امکانات رفاهی را در خود جای داده و دارای مناطق گردشگری بسیار زیادی می باشد.

مسجد جامع گرگان

هر شهری برای خود یک مسجد جامع قدیمی دارد که طرح و نقش مخصوص به خو را دارد و گرگان نیز از این امر مستثنی نیست. ساخت این مسجد به دوران سلجوقیان باز می گردد که معماری زیبا و نقش و نگارهای موجود بر سردر این مسجد چشم ها را خیره می کند.

آدرس: استان گلستان- گرگان- محله نعلبندان


آبشار زیارت

گرگان به دلیل وجود کوه ها و بارندگی زیاد، همواره پر از چشمه ها و آبشارها می باشد. آبشار زیارت یکی از این آبشارهاست که محل مناسبی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت گردشگران است. این منطقه بسیار سرسبز بوده و در دل جنگل ناهارخوران قرار گرفته است.

آبشار زیارتجاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- بیست کیلومتری جاده گرگان به روستای زیارت


آبشار رنگو

آبشار رنگو در دل کوه ها قرار گرفته و شما میتوانید با ورود به این منطقه در سکوت کوهستان صدای برخورد آب با صخره ها را شنیده و از این طنین لذت ببرید. پیاده روی در این آبشار لذت بسیار زیادی داشته و برای علاقه مندان به پیاده روی و کوهنوردی بسیار مناسب می باشد. در اطراف و وسط این آبشار صخره هایی بزرگ قرار گرفته که برای عکاسی و ثبت عکس های زیبای هنری بسیار مناسب است.

آبشار رنگو

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- ۱۵ کیلومتری جنوب گرگان- جنگل رنگو


دیوار دفاعی گرگان

دومین دیوار بلند بعد از دیوار چین به این دیوار دفاعی موجود در گرگان تعلق دارد. این دیوار که در گذشته به آن دیوار اسکندر نیز می گفتند برای محافظت از شهر در برابر دشمنان ساخته شده است. این دیوار بسیار جالب بوده و نشان از زحمات زیادی برای ساخت آن می دهد.

دیوار دفاعی گرگان

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- گرگان- کلاله- ارتفاعات کوه گلیداغ


آبشار لوه

آبشار لوه که در داخل یک جنگل بزرگ به همین نام قرار گرفته است، از بزرگ ترین جنگل ها و مراکز تفریحی گرگان محسوب می شود. این آبشار و جنگل در پاییز صحنه ای بسیار دیدنی را خلق می کند که بسیار پرطرفدار است. تابستان های این جنگل بسیار خنک و دلنشین می باشد.

آدرس: استان گلستان- جاده گرگان به مشهد- ۲۹ کیلومتری گالیش


میل گنبد

در گرگان یک برج آجری قرار دارد که بلندای زیادی داشته و از هر نقطه از این شهر قابل رویت می باشد که به آن میل گنبد می گویند. این برج قدمت زیادی داشته و از آثار بر جای مانده از دوران آل زیار است. این برج ها در ورودی ها و در حومه شهر برای نگهداری آتش قرار می گرفت.

میل گنبد

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- گرگان- شهر گنبد کاووس


جنگل قرق

جنگل قرق از بکرتری جنگل های گیلان می باشد. این جنگل حفاظت شده بوده و در آن می توانید انواع حیوانات را از نزدیک مشاهده نمایید. در این جنگل برای رفاه گردشگران و مسافرین تمامی امکانات رفاهی در نظر گرفته شده است.

جنگل قرق

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- ۲۵ کیلومتری جاده گرگان به مشهد


پارک موزه مقدس

پارک موزه مقدس مکانی است که در آن تمامی ابزارهای نظامی و جنگ افزارها در آن نگهداری و به نمایش عموم گذاشته شده است. این موزه در جنگل ناهار خوران واقع شده است.

آدرس: استان گلستان- گرگان- جنگل ناهارخورا


خانه تقوی ها

خانه تقوی ها مربوط به یکی از تاجران آن زمان گرگان به نام  میرزا محمد تقی تقوی بوده که به دوران قاجار باز می گردد. این عمارت مساحت وسیعی داشته که از جمله حیاط آن حیاط مطبخ، حیاط سر طویله، حیاط های اندرونی و بیرونی و ... می باشد. این خانه بسیار زیبا از خشت خام، آجر، چوب، آهک و گچ ساخته شده است. در وسط حیاط این عمارت یک حوض کوچک قرار گرفته که زیبایی این عمارت را تکمیل کرده است. این عمارت دو طبقه بوده که یک بالکن بزرگ در طبقه دوم آن قرار گرفته و شیشه های درب و پنجره آن رنگی می باشد. این عمارت زیبا نظیر خانه هایی است که در فیلم ها می بینید همان طور زیبا و با صفا..

آدرس: استان گلستان- گرگان- خانه تقوی ها


بازار نعلبندان

با توجه به علاقه ای که ایرانیان از دیرباز به خرید داشتن، همواره در هر شهری شما یک بازار قدیمی و سنتی را مشاهده خواهید کرد. بازار نعلبندان نیز یک بازار بسیار قدیمی است که از مناطق گردشگری گرگان محسوب می شود.

بازار نعلبندان گرگان

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- گرگان- حد فاسل میان چهار راه میدان تا سه راه میر کریم


طبیعت سردانسر

سردانسر یکی از طبیعت های بکر و دست نخورده گرگان است که همواره مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. این طبیعت زیبا آرامش خاصی داشته و زیبایی های خود را به رخ همگان می کشد.

آدرس: استان گلستان- گرگان- روستای زیارت- سردانسر


جنگل شصت کلا

اگر می خواهید ماجراجویی هیجان انگیزی را در دل جنگل تجربه کنید، جنگل شصت کلا بهترین گزینه برای شما می باشد. تمامی زیبایی های موجود در این جنگل به صورت طبیعی بوده و هیچ گونه فعالیت های انسانی در شکل گیری آن دخالت ندارد، به همین دلیل این جنگل فاقد هر گونه امکانات رفاهی است.

جنگل شصت کلا

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- ۶ کیلومتری جنوب غربی گرگان


آبشار شصت کلاته

آبشار شصت کلاته یکی از زیباترین آبشارهای گرگان می باشد. برای رسیدن به این آبشار باید از میان انبوهی از جنگل های سرسبز عبور کرده تا به این آبشار زیبای جاری برسید. این آبشار از ارتفاعات زیادی با صخره های سر راه خود برخورد کرده و به پایین سرازیر می شود. این صخره ها پوشیده شده از خزه های سبز رنگی است که باعث زیباتر شدن این آبشار می شود. سرسبزی و وجود آبشار در این منطقه باعث شده که در هوای گرم تابستان این مکان خنک باشد.

آدرس: استان گلستان- ۲۲ کیلومتری جنوب غربی گرگان- جنگل های کوه جوزبند


آبشار نومل

آبشار نومل یکی از دیگر آبشارهای گرگان است که برای دسترسی به آن باید مسیری را طی کنید و به دلیل همین سختی ای که دارد، بکر و دست نخوره می باشد و برای افرادی که به دنبال مکانی خلوت و آرام برای عکاسی و گذراندن اوقات فراغت خود می گردند بسیار مناسب است. این آبشار با جاری شدن خود صحنه ای سرسبز را در اطراف خود رقم زده که باعث افزایش زیبایی این منطقه و خنک شدن هوا شده است.

آبشار نومل

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- گرگان- ۴ کیلومتری شمال روستای نومل


آبشارهای دره تل انبار

این آبشار خروشان با طبیعت زیبا و سرسبز خود صحنه ای بی نظیر را رقم زده است. در صورتی که قصد رفتن به این آبشار را دارید، باید تجهیزات کوهنوردی را با خود به همراه داشته باشید.

آبشارهای دره تل انبار

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- گرگان- روستای زیارت- دره تل انبار


کاروانسرای قزلق

کاروانسرا مکانی است که در میان راه قرار گرفته و در قدیم از آن برای اقامت و استراحت استفاده می کردند. در گرگان در این راه کاروانسرایی به نام قزلق قرار گرفته است. این کاروانسرا یکی از شاهکارهای معماری دوران اسلام می باشد.

کاروانسرای قزلق

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی گرگان- کار کتل قزلق


مدرسه عمادیه

از آثار بر جای مانده از دوران صفویه در شهر گرگان، مدرسه عمادیه می باشد. در این مدرسه می توانید مجموعه ای از آرامستان، حمام و آب انبار را مشاهده کنید. این مدرسه قدمت زیادی دارد ولی همچنان زنده و پا بر جا می باشد. حیاط این مدرسه وسیع بوده و در وسط آن یک حوض مستطیلی شکل بزرگ قرار دارد که تصویر ساختمان دو طبقه عمادیه در آن نقش بسته است.

آدرس: استان گلستان- گرگان- محله استرآباد- خیابان امان خمینی


برج المان

برج المان یکی از برج های مدرن و زیبای گرگان می باشد که دومین برج مرتفع کشور محسوب می شود. شما می توانید با رفتن به بلندای این برج نمایی کلی از شهر گرگان را مشاهده کنید و از جالب ترین بخش این برج رستوران های گردان می باشد که باعث دلچسب شدن لذت غذا خوردن در این رستوران می شود.

برج المان

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- گرگان- میدان بسیج


امامزاده روشن آباد

در این امامزاده دو فرزند امام موسی کاظم دفن شده اند. این مسجد معماری خاص و منحصر به فردی داشته و قدمت زیادی دارد. گنبد این امامزاده فیروزه ای رنگ بوده که بسیار چشم نواز می باشد.

آدرس: استان گلستان- کیلومتر ۱۵ جاده گرگان به مازندران


تورنگ تپه

تورنگ تپه یک تپه مشهور باستانی است که بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. در پای این تپه دریاچه ای زلال و وسیع قرار گرفته که عکس این تپه را در خود ثبت کرده و باعث افزایش جذابیت این تپه شده است.

آدرس: استان گلستان- نزدیکی شهر گرگان


پل آق قلا

پل آق قلا پلی است قدیمی که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد و این پل از آجر ساخته شده که زیبایی خاصی به آن بخشیده است. در زیر این پل نهری قرار گرفته که عکس این پل را در خود منعکس می کند.

آدرس: استان گلستان- گرگان


بازار گرگان

هخامنشیان از قبایل بسیار هنرمند آن دوران بودند که آثار بسیار زیبا و نفیسی را از خود بر جای گذاشتند که همواره پر بازدید است و مصالح به کار رفته در ساخت و معماری آن به گونه ای است که پس از گذشت سال ها از قدمت آن همچنان پا برجا می باشد. بازار گرگان از آثار هخامنشیان بوده که نشان دهنده هنر معماران این دوره است. دیدن از این بازار خالی از لطف نیست.

آدرس: استان گلستان- گرگان- بافت قدیمی گرگان


جنگل ناهار خوران

جنگل ناهارخوران گرگان یکی از جذاب ترین و معروف ترین جنگل های گرگان است که سالانه گردشگران زیادی را محو زیبایی و جذابیت خود می کند. در این جنگل دیدنی های زیادی از جمله آبشارهای خروشان و جانوران در حال زیست وجود دارد که باعث دو چندان شدن زیبایی های این شهر شده است. این جنگل نگینی در گرگان بوده که زیبایی های آن هوش از سر هر بیننده ای می برد. توصیه می شود در صورت سفر به استان گلستان سر راه خود سری به این جنگل بزنید.

جنگل ناهار خوران

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- گرگان


پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره یک پارک رویایی بوده که حتی گذر از آن نیز برای افراد لذت بخش می باشد. حتما تصویر این جنگل را در کارت پستال ها دیده اید. پاییزهای این جنگل معرکه بوده و شما را با صحنه ای پوشیده شده از رنگ زرد مواجه می کند. پاییز قدم زدن در این جنگل و صدای له شدن برگ ها بر زیر پا لذتی است که کمتر کسی می تواند آن را تجربه کند.

پارک جنگلی النگدره

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- ۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان- نزدیک به پارک ناهار خوران


دریاچه توشن

دریاچه توشن دریاچه ای بزرگ و زلال در روستای توشن بوده که بسیار زیبا و دیدنی است. روستای توسن یک روستای ساده است که بدون هیچ گونه دخالت انسانی بسیار جذاب و دلفریب می باشد. این روستا آب و هوایی بسیار عالی داشته و سرسبزی و درختان اطراف آن برای همگان قابل توجه است. آب موجود در این دریاچه بسیار شفاف و زلال بوده و شما می توانید تصویر طبیعت اطراف را در آب مشاهده کرده و تصویری را پیش روی خود ببینید که قبلا تنها در نقاشی ها آن را مشاهده کرده بودید.

دریاچه توشن

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- ۵ کیلومتری جنوب گرگان- روستای توشن


جنگل توسکستان

حتما در عکس های موجود در اینترنت تصویری را مشاهده کرده اید که جنگلی در جاده ای پر پیچ و خم به همراه مه شدید، این جنگل همان جنگل توسکستان می باشد. جاده پر پیچ و خم پوشیده شده از مه با درختان رنگارنگ و زیبا صحنه ای است رمانتیک که تنها در این جنگل مشاهده خواهید کرد.

جنگل توسکستان

جاهای دیدنی گرگان

آدرس: استان گلستان- ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی گرگان


دهکده جهان نما

ایرانی هاعلاقه زیادی به خانه های روستایی شمال کشور دارند و در رویاهایشان خود را در این خانه ها تصور می کنند. دهکده جهان نما از مکانی است که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد. این روستا پوشیده شده از طبیعتی سبز رنگ است با خانه های چوبی رنگارنگ که به صورت پراکنده در این دهکده ساخته شده اند. این روستا در آرامشی به دور از هیاهوی شهر بوده و زندگی ساده را می توانید در این روستا تجربه کنید.

دهکده جهان نما

جاهای دیدنی گلستان

آدرس: استان گلستان- گرگان- دهکده جهان نما

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید


سوغات و غذاهای محلی استان گلستان

غذاهای محلی گلستان

چکدرمه

چکدرمه از معروف ترین و مهم ترین غذای سنتی استان گلستان می باشد. این غذا مخصوص شهر بندر ترکمن بوده و در اغلب مراسمات پخت می شود. این غذا مانند استامبولی بوده و در تهیه آن از برنج، گوشت، پیاز، رب گوجه فرنگی، نمک و روغن استفاده می شود.

بوروک

بوروک از دیگر غذاهای محلی گلستان بوده که به عنوان پیش غذا و یا میان وعده سرو می شود. بوروک مانند پیراشکی است و درست کردن آن در ماه رمضان رایج می باشد. اصلی ترین مواد آن اسفناج و گوشت است.

ترچین

ترچین در اصل همان ته چین بوده که در استان گلستان به آن ترچین می گویند که بسیار نیز پرطرفدار است. مواد اصلی این غذا گوشت و سبزیجات می باشد.

هلی آش

هلی در گویش محلی به معنای آلو می باشد. هلی آش طعمی ترش مزه داشته و در پخت آن برنج، نخود، لوبیا، پیاز داغ، شکر، آلو، سبزی کوهی و مقداری کدو به کار رفته است. این آش بسیار مقوی بوده و پخت آن بسیار رایج می باشد.

خورشت ساک

خورشت ساک از غذاهای محلی گرگان می باشد. پخت این غذا در مراسمات و نذری ها بسیار رایج است. از اصلی ترین موارد تشکیل دهنده این خورشت نخود، گوشت با چربی، فلفل، اسفناج، آرد، پیاز، سیر و روغن می باشد.

ماش پلو

ماش پلو یکی از غذاهای ساده ولی مقوی استان گلستان می باشد که در تهیه آن ماش، گوشت چرخ کرده، برنج، زعفران، روغن زیتون، پیاز و نمک به کار رفته است.

غذاهای محلی گلستان

باسترمه

باسترمه نوعی پلوی گلستانی است که بسیار خوش طعم می باشد. این غذا در بندر ترکمن بسیار پرطرفدار بوده و خوردن آن با ماهی و رب انار بسیار خوشمزه می شود.

گوجه آش

به دلیل وجود بارندگی در استان گلستان پخت آش در این استان بسیار پرطرفدار می باشد. گوجه آش از خوشمزه ترین آش های محلی این استان محسوب می شود. مواد اصلی تشکیل دهنده این آش گوشت، برنج و گوجه فرنگی می باشد.

آش ماست

آش ماست از دیگر آش های محلی گلستان است که نمی توان به راحتی از آن گذشت. مواد تشکیل دهنده این آش برنج، ماست محلی، اسفناج، برگ سیر، جعفری، گشنیز و اسفناج می باشد و برخی نیز کدو سبز و عدس نیز در آن می ریزند. روی این آش را با استفاده از کشک، پیاز و نعنا داغ تزیین می کنند.

بولامه

بولامه از غذاهای سنتی استان گلستان بوده که شبیه به حلیم می باشد. این غذا را معمولا در هفت روزگی نوزاد پخته و بین همسایه ها پخش می کنند.

سوغاتی های استان گلستان

حلوای آوماج

حلوای آوماج از حلواهای مخصوص گلستان بوده که به عنوان سوغاتی استفاده می شود. این حلوا تنها در این استان پخت شده و بیشتر مختص به ایام نوروز می باشد. از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده این حلوا عسل و شیره انگور است.

نان پادرازی

نان پادرازی از شیرینی های محلی گرگان بوده که پختی ساده دارد. این نان در دو نوع روغنی و خشک موجود است که نوع روغنی آن به عنوان سوغاتی خریداری می شود. نوع خشک آن نیز در مراسمات عزاداری به عنوان نذری پخش می شود. ولی خوردن هر دو نوع آن با چای و در عصرانه بسیار دلنشین می باشد.

سرغربیلی

سرغربیلی نوعی شیرینی سنتی گرگان بوده که به عنوان سوغاتی این شهر شمرده می شود. برای تهیه خمیر این شیرینی از شیر یا ماست استفاده می شود. پس از ورز دادن این خمیر آن را به صورت گلوله ای درآورده و در خاک قند می غلطانند.

جوزحلوا

جوزحلوا به حلوای گردویی نیز شناخته می شود. پخت این حلوا سخت بوده و در مراسمات و میهمانی ها به عنوان پذیرایی استفاده می گردد. مواد اصلی تشکیل دهنده این حلوا برنج نیم دانه و گردو بوده و فاقد آرد می باشد.

سوغات استان گلستان


 

سوغات استان گلستان

خاویار

خاویار با ارزش ترین و گران ترین سوغاتی های استان گلستان محسوب می شود. در دل ماهیان خاویار تخمی به نام تخم خاویار وجود دارد که بسیار مقوی و گران قیمت است. در بندر ترکمن این خاویار یافت می شود.

ابریشم بافی

ابریشم بافی از هنرهای زنان گلستانی بوده که از دوران صفوی تاکنون در این استان رایج می باشد. این صنعت بسیار پرطرفدار و گسترده بوده بطوریکه مردان گلستانی به پرورش کرم ابریشم مشغول هستند و از آن محصولات زیبایی مانند روسری، انواع لباس ها، حوله های ابریشمی، دستمال ها و ... تهیه می شود. این صنایع دستی از محبوب ترین سوغاتی های استان گلستان می باشد.

قالی ترکمن

قالی های ترکمن از صنایع دستی پرطرفدار در این استان می باشد. نقشه های این قالی توسط ذهن هنرمندانه زنان ترکمن نقش می بندد و بسیار زیبا و جذاب است. از این قالیچه ها می توان به عنوان روپشتی نیز استفاده کرد.

زیورآلات ترکمن

زیورآلات ترکمن معمولا از سنگ عقیق قرمز و نقره تزیین شده است که از جمله این زیورآلات می توان به مچ بند، انگشتر، گردن بند، گوشواره و ... اشاره کرد.

نان خرمایی

نان خرمایی از نان های خوشمزه و مقوی استان گلستان می باشد. این نان در اکثر شهرهای ایران پخت می شود که هر کدام روش خاصی را برای پخت به کار می برند. نان خرمایی را می توانید به عنوان سوغاتی به عزیزانتان کادو دهید.

سوغات استان گلستان


جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

روشها و مسیرهای مسافرت به استان گلستان

 

مسافرت به استان گلستان از طریق هوایی

فرودگاه گلستان در شمال شهر گرگان نزدیک به نمایشگاه بین المللی گلستان واقع شده است. این روش از راحت ترین و سریع ترین روش برای رفتن به استان گلستان می باشد.

مسافرت به استان گلستان با اتوبوس

برای این کار می توانید سوار اتوبوس های گرگان شده و به این استان برسید. اتوبوس روشی سخت تر و زمان بر تر در مقایسه با دیگر روش ها می باشد.

مسافرت به استان گلستان با قطار

برای رفتن به استان گلستان از تهران با استفاده از قطار می توانید به ایستگاه راه آهن رفته و در ایستگاه گرگان پیاده شوید و با تاکسی خود را به این استان برسانید.

مسافرت به استان گلستان با خودرو شخصی

برای این کار از تهران از سمت غرب به ساری، بهشهر و کردکوی رفته و به این استان برسید. برای رفتن به این استان از جنوب وارد جاده امام رضا شده و خود را به شاهرود برسانید و از شمال وارد بندر ترکمن و گرگان شوید.