محصولات زیر را با قیمت مناسب خرید کنید..

استان کرمانشاه 

این استان که یکی از استان‌های غربی کشور است ۲۴۶۴۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و آب و هوای آن در زمستان‌ها سرد و پر ببارندگی و در تابستان‌ها معتدل است. مرکز استان کرمانشاه شهر کرمانشاه می باشد. 

جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه

استان کرمانشاه از جنوب به استان لرستان، از شمال به استان کردستان، از غرب به عراق و از شرق به استان همدان منتهی می شود. کرمانشاه در قدیم معروف به باختران بوده و از شهرهای فرهنگی و تاریخی ایران محسوب می شود. استان کرمانشاه دارای شهرهایی همچون اسلام آباد غرب، پاوه و سرپل ذهاب می باشد.

از مهم ترین و با اهمیت ترین آداب های استان کرمانشاه، جشن نوروز می باشد. پیش از آغاز فصل بهار ساکنین کرمانشاه به خانه تکانی، پخت شیرینی های محلی، چیدن سفره هفت سین و ... مشغول می شوند.

 کرمانشاه

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

آثار دیدنی و توریستی استان کرمانشاه 

اسلام آباد غرب : تپه باستانی چغا گاوانه و کاروانسرای شاه عباسی 

پاوه : غار قوری ، آرامگاه میر عبدالله نسود ، قلعه میر خسرو ، جاذبه های طبیعی مانند لاله های واژگون 

سرپل ذهاب : طاق گرا ، نقش برجسته آنوبانی ، آرامگاه احمد بن اسحاق قمی ، دره آبگرم ، جاذبه های طبیعی منطقه ریجاب 

جوانرود : سراب روانسر 

کرند : قلعه یزدگرد کرند و بقعه بابا یادگار کرند 

سنقر : آرامگاه مالک امامزاده احمد بن باغ 

صحنه : سراب صحنه ، آبشار دربند

قصر شیرین : کاروانسرای شاه عباسی ، چهار طاقی یا چهار قاپو 

کنگاور : معبد آناهیتا ، امامزاده ابراهیم

گیلان غرب : بقعه صوفی

هرسین : آثار باستانی بیستون سنگ بلاش مجسمه هرکول سراب بیستون گوردخمه های اسحاق وند غار شکارچیان غار مرا ِب فتاب غار چشمه سراب سراب هرسین 


اسلام آباد غرب

از شهرهای مهم استان کرمانشاه، اسلام آباد غرب بوده که معروف به پایتخت جنگل های بلوطی ایران می باشد. زبان اصلی اکثر مردم این شهر، کردی و کردی کلهر است.

اسلام آباد غرب


پاوه

یکی از شهرهای شمالی استان کرمانشاه، شهر پاوه است. گویش اصلی ساکنان این شهر، هورامی می باشد. ساختار اصلی این شهر به صورت پلکانی بوده که همین عامل باعث جذابیت این شهر شده است.

پاوه


سرپل ذهاب

یکی از شهرهای مرزی این استان، سرپل ذهاب می باشد. شغل اصلی ساکنین این شهر، دامداری و کشاورزی بوده و از محصولات این شهر می توان به برنج، کنجد، جو و گندم اشاره کرد.

سرپل ذهاب


جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی کرمانشاه

این شهر در عهد سلطنت ساسانیان یکی از تفرجگاه‌های شاهان ساسانی به ویژه خسروپرویز بوده و به همین دلیل در اطراف آن آثار تاریخی بسیاری وجود دارد. کرمانشاه آب و هوایی معتدل و خنک دارد و بهترین زمان برای سفر به این استان، فصل تابستان می باشد. این استان زمستانی سرد دارد.

جاهای دیدنی کرمانشاه

معبد آناهیتا، آرامگاه بابا یادگار، تکیه بیگلربیگی، بیستون، تاریکه بازار، تکیه معاون الملک ،طاق بستان ، تکیه معاون الملک ، آبشار پیران ،موزه پارینه سنگی زاگرس ،گور دخمه دکان داوود ،غار قوری قلعه ،دریاچه نیلوفر ،مسجد امام الدوله ، مسجد جامع کرمانشاه ، سراب نیلوفر ، مسجد شاهزاده ، مسجد معتمد ، حمام حاج شهباز خان ، تالاب مشی دان ، سراب خضر الیاس ، کاروانسرای ماهیدشت ، سراب هشیلان ، مسجد جامع و مسجد معتضدی از جاهای دیدنی استان کرمانشاه می باشند.


 معبد آناهیتا

معبد آناهیتا از دومین بناهای سنگی ایران به حساب می آید که بسیار باشکوه است. به اعتقاد ایرانیان باستان، آناهیتا یعنی الهه آب و نماد عشق و دوستی. این بنا چهار ضلعی بوده که در هر ضلع آن لاشه سنگ و گچ و نمای بیرونی آن تراشیده شده از سنگ های بزرگ است. ورودی بنا توسط پلکان دو طرفه در بخش جنوبی قرار گرفته و در بخش شمالی شرقی این معبد پلکانی یک طرفه تعبیه شده که می توان از این طریق وارد معبد شد. این معبد آن قدر عظیم و با شکوه است که بیننده را محسور خود می کند.

معبد آناهیتا کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- مسیر جدید همدان به کرمانشاه- تیسفون


آرامگاه بابا یادگار

این آرامگاه در روستای زرده و در نزدیکی دژ یزدگرد قرار گرفته و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. آرامگاه بابا یادگار بر فراز کوه دالاهو قرار داشته و ساخت سده هشتم خورشیدی است. این آرامگاه چهار گوش و چهار تاقی بوده و آیینه کاری آن باعث جذابیت چشمگیر آن شده است. بیرون این آرامگاه با مرمر بازسازی شده و دارای سه تاقچه درون سازه می باشد.

آرامگاه بابا یادگار

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- ۴۵ کیلومتری سرپل ذهاب


تکیه بیگلربیگی

این تکیه از بناهای بر جای مانده از دوران قاجار می باشد. در این تکیه می توانید سردر هشتی، حیاط، حوض مرکزی، چهار باغ، حیاط خلوت، حوضخانه، شاه نشین با گوشواره، اتاق و گنبد خانه را مشاهده کنید. حیاط تکیه بیگلربیگی بسیار بزرگ بوده و در وسط آن یک حوض بزرگ قرار گرفته است. مراسمات عزاداری در این حیاط برگزار شده و میزبان جمعیت زیادی می باشد.

دو طبقه و یک زیرزمین در بخش شمالی حیاط این تکیه قرار گرفته است و با استفاده از پلکانی سنگی می توان به وارد این بنا شد. این زیرزمین دارای تعدادی اتاق و یک حوضخانه می باشد. پنجره های این زیرزمین زنبوری شکل بوده و مکانی برای استراحتگاه های تابستانی است. پیشنهاد می شود در صورتی که به مکان های تاریخی و مذهبی علاقه دارید، دیدن از این تکیه را از دست ندهید.

تکیه بیگلربیگی

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- محله فیض آباد- خیابان مدرس


بیستون

بیستون یکی از کوه های معروف در استان کرمانشاه بوده که هیچ فردی دوست ندارد فرصت دیدن از این کوه را از دست ندهد. سنگ نوشته بیستون، معروف به کتیبه بیستون از مشهورترین سنگ نوشته های دوران هخامنشیانن است. دیواره این کوه از جنس آهک تراشیده شده بوده که تمامی دیواره های این کوه را با اندودی ناشناخته پوشانده اند تا این اثر عظیم ماندگار شود.

بیستون

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- ۳۹ کیلومتری کرمانشاه- شهرک الزهرا


تاریکه بازار

این بازار به این دلیل تاریکه بازار نامیده می شود که با نور کمی روشن شده است و این بازار بزرگ ترین بازار بازار سرپوشیده خاورمیانه بوده قبل از اختراع برق، نور موجود در این بازار، دریچه های مربعی شکل طراحی شده بر روی سقف های این بازار بود ولی اکنون این بازار بسیار پر نور می باشد.

بخشی از این بازار به بازار طلافروشی و بخشی نیز به بازار فروش لباس های محلی اختصاص داده شده است که در این بخش انواع کلاه، لباس های پولک دوزی شده، جلیقه و ... را در طرح ها و رنگ های مختلف مشاهده خواهید کرد. مسجد تاریخی عمادالدوله نیز در این بازار قرار دارد که حیاطی بزرگ به همراه دو لنگه در بزرگ داشته که بسیار زیبا و تماشایی است.

تاریکه بازار کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- خیابان مدرس- تاریکه بازار


تکیه معاون الملک

تکیه های استان کرمانشاه مرکز برگزاری مراسمات مذهبی می باشد. این تکیه کاشی کاری های بسیار هنرمندانه و کم نظیری دارد که طرح های برجسته و نیمه برجسته بر روی آن اعمال شده است. پس از طی هفده پله به این مسجد خواهید رسید.

تکیه معاون الملک

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- محله آبشوران قدیم- خیابان شهید حداد عادل


آبشار پیران

آبشار پیران و یا آبشار ریژآو در شمال شهر ریژآو قرار گرفته که به آبشار ریجاب نیز شناخته می شود. اطراف این آبشار پوشیده شده از انواع درختان و پوشش های گیاهی ای همچون پسته کوهی، لوط، آلبالوی وحشی، زالزالک، تمشک وحشی، انجیر، گردو، بید، انگور، انار، چنار، سماق، ریواس، قارچ و ... می باشد.

آبشار پیران

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- نزدیک سرپل ذهاب- نه کیلومتری روستای شالان


موزه پارینه سنگی زاگرس

بنای موزه پارینه سنگی از موزه های اصلی ایران محسوب می شود که دارای سه ورودی می باشد. زیباترین آیینه کاری را می توانید در این موزه مشاهده کنید. در این موزه می توانید از استخوان های انسانی و ابزار آلات سنگی دیدن نمایید.

موزه پارینه سنگی زاگرس

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- خیابان مدرس- روبروی مسجد جامع


سنگ نگاره آنوبانی

سنگ نگاره آنوبانی یک نشانه تاریخی بوده که بر جای مانده از مردمان زاگرس نشین است. در بخش پایینی این سنگ نگاره، یکی از شاهان اشکانی سوار بر اسب را می توانید مشاهده کنید. این شاه افسار اسب را گرفته و در کنار آن یکی از بزرگان در حال تقدیم گل به وی ایستاده است.

سنگ نگاره آنوبانی


موزه سنگ طاق بستان

موزه طاق بستان یکی از موزه های معروف و شناخته شده در بین ایرانیان می باشد که در نزدیکی طاق بستان واقع شده است. این مجموعه حدودا دارای چهل اثر سنگی بوده که اغلب مربوط به دوران قاجاریه و ساسانیان می باشد. این موزه به قدری در میان ایرانیان جذاب بوده که هر فردی مایل به بازدید از این منطقه می باشد و فرصت آن را از دست نخواهد داد.

طاق بستان

جاهای دیدنی کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه- بلوار شهید شیرودی


گور دخمه دکان داوود

این گور یک محل مذهبی جهت دفن مردگان است. استان کرمانشاه دارای تعداد زیادی گوردخمه بوده که گوردخمه دکان داوود از معروف ترین این دکان می باشد. گوردخمه داوود دارای بخش های زیبا و هیجان انگیز زیادی است ولی از جذاب ترین بخش های این گور، قاب شخصی است که تمام قدر ایستاده و کلاهی لبه دار بر سر نهاده و لباس بلندی را بر تن کرده است.

گور دخمه دکان داوود

آدرس: استان کرمانشاه- سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب


 غار قوری قلعه

غار قوری قلیعه در روستای قوری قرار گرفته که آب این منطقه را تامین می کند و در فهرست آثار ملی قرار گرفته است. سقف ای غار پوشیده شده از قندیل و بلورهایی از جنس آهک است. این قار محل زندگی خفاش موش گوشی بوده که گونه کمیابی از خفاش ها می باشد. در محوطه بیرونی این غار می توانید حیواناتی همچون روباه، آهو، خرگوش و بز را مشاهده کنید. همچنین اطراف این غار را آلبالوی کوهی، بلوط، بادام وحشی و انجیر کوهی پوشیده شده است.

آدرس: کرمانشاه- روانسر


دریاچه نیلوفر

سرآب نیلوفر دریاچه ای کوچک بوده که محل مناسبی برای پرندگان مهاجر می باشد. سطح آب دریاچه نیلوفر پوشیده شده از نیلوفرهای آبی کمیاب می باشد که صحنه ای بسیار زیبا را رقم زده است. آب این دریاچه بسیار زلال بوده و می توانید ساقه های نیلوفر را مشاهده کنید. این دریاچه یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری استان کرمانشاه بوده که سالانه پذیرای مهمانان زیادی می باشد.

دریاچه نیلوفر

آدرس: کرمانشاه- ابتدای منطقه سنجابی- دامنه کوه کماجار


جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

سوغات و غذاهای محلی کرمانشاه

  سوغات کرمانشاه

روغن کرمانشاهی

از محبوب ترین و معروف ترین سوغاتی های این استان، روغن کرمانشاهی می باشد. این روغن بر گرفته از دام و طیور بوده و به روشی کاملا طبیعی تهیه می شود.

قالی و جاجیم

قالی و جاجیم کرمانشاه از دیگر سوغاتی های معروف و با ارزش این استان می باشد. این سوغاتی از صنایع دستی این استان محسوب می شود.

شیرینی کاک

شیرینی کاک از سوغاتی های محبوب و خوشمزه استان کرمانشاه می باشد. این شیرینی به گویش محلی یوخه نامیده می شود. این شیرینی با گلاب و خاک قند و آرد و ... تهیه شده و بر روی آن پودر نارگیل، بادام وپسته ریخته می شود.

موج بافی

موج بافی یکی از سوغاتی های زیبا و دوست داشتنی استان کرمانشاه است که بسیار باکیفیت می باشد. موج بافی نوعی پارچه کرمانشاهی بوده که به عنوان روانداز و رخت خواب استفاده می شود و به شکل چهارخانه است.

نان خرمایی

نان خرمایی یکی از نان های شیرینی و خوش طعم استان کرمانشاه است که بسیار خوش مزه و مقوی می باشد. این شیرینی برای سهولت در حمل و نقل در بسته بندی قرار داده شده است.

چپغ بافی

یکی از سوغاتی های با ارزش و زیبای استان کرمانشاه، چپغ بافی می باشد. این محصول بافته شده از پشم و از هنر دست عشایر کرمانشاه است.

نان برنجی

نان برنجی یکی از بهترین سوغاتی های استان کرمانشاه است که بسیار نرم بوده و خوردن آن راحت می باشد. این شیرینی به قدری خوشمزه است که ممکن نیست کسی به کرمانشاه سفر کرده و این شیرینی را مزه نکرده باشد.

سوغات کرمانشاه


غذاهای محلی کرمانشاه

دنده کباب

دنده کبابی های کرمانشاه بسیار خوشمزه بوده و از قرار گرفتن چند تکه دنده گوسفند در کنار یکدیگر و کباب شدن آن ها تهیه می شود. این دنده ها مدتی در ماست، سیر، پیاز، نمک، فلفل و رب گوجه فرنگی خوابانده می شود.

خورش خلال

خورش خلال یکی از غذاهای پر هزینه و مقوی استان کرمانشاه است که پخت آن زمان زیادی نیاز داشته ولی به طعم عالی و فوق العاده آن می ارزد.

آش عباسعلی

آش عباسعلی یکی از آش های خوشمزه و پر طرفدار این استان است که برای تهیه آن از گوشت دنده گوسفند ریش ریش شده، لوبیا چیتی، نخود، عدس و لوبیا سفید استفاده می شود.

کوکو پاغازه

در اطراف کرمانشاه سبزی خوش عطری به نام پاغازه موجود بوده که با استفاده از ماست، تخم مرغ، نمک، فلفل و زردچوبه تهیه شده است که نحوه تهیه آن مانند کوکوی سبزی می باشد.

جرگ و بز

جرگ و بز نوعی سوسیس بوده که می توانید آن را به جای سوسیس های موجود در بازار آن را مصرف نمایید. جگر گوسفند را زیر خاکستر کباب کرده و روی آن زردچوبه و فلفل می ریزند.

خورش کنگر

خورش کنگر مانند خورش کرفس بوده که به جای کرفس لنگر در آن می ریزند و گوجه فرنگی به آن اضافه می کنند.

غذاهای محلی کرمانشاه

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

روشها و مسیرهای مسافرت به کرمانشاه

مسیرهای رفتن به استان کرمانشاه

مسیر رفتن به کرمانشاه با قطار

از دو راه می توان به کرمانشاه رسید که مسیر اول از شهرهای همدان و اسدآباد عبور کرده و حدودا شش ساعت زمان نیاز دارد.

مسیر دوم رفتن به این استان از شهرهای قم، اراک، ملایر و کنگاور عبور می کند و حدودا هفت ساعت زمان می برد.

مسیر رفتن به کرمانشاه از طریق هوایی

برای رفتن به این استان از طریق هوایی نیز می توانید اقدام کنید که این رفتن با هواپیما تنها یک ساعت زمان می برد.

مسیر رفتن به کرمانشاه با خودروی شخصی

نقشه آنلاین کرمانشاه ⇓