محصولات زیر را با قیمت مناسب خرید کنید..

استان لرستان 

استان لرستان ۲۸ ۱۲۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و از استان های غربی ایران می باشد. این استان در یک منطقه کوهستانی واقع شده و شامل استان های متعددی است که جاذبه های گردشگری زیادی دارد. لرستان از دو دره طولانی و دو رشته کوه بزرگ تشکیل شده است و وجود مراتع و جنگلهای وسیع در این استان امکان گله‌داری و بهره برداری از جنگلها را برای طوایف ساکن در آن را فراهم آورده است. از استان لرستان آثار تاریخی مهمی از تمدن های مادی ، کاسی ، ایلامی و ساسانی کشف شده است که نشان از پیشینه کهن آن دارد.

جاهای دیدنی لرستان

آب و هوای استان لرستان

استان لرستان آب و هوایی چهار فصل دارد، یعنی آب و هوای آن در شهرستان های این استان متنوع است. به طور کلی در شهرستان های استان لرستان سه نوع آب و هوای گرم جنوبی، معتدل مرکزی و سرد کوهستانی را مشاهده خواهید کرد. کشاورزی در این استان رونق فراوان دارد و انواع میوه ها ، نباتات، خشکبار و گیاهان دارویی در این منطقه کشت می شود. مرکز استان لرستان خرم آباد است.

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی لرستان

آثار دیدنی و توریستی شهرستانهای استان لرستان

جاهای دیدنی بروجرد

کمتر کسی پیدا می شود که اسم برجرد، عروس زاگرس را نشنیده باشد. این شهر مهمترین شهر استان لرستان بعد از خرم آباد می باشد که همواره پر از گردشگرانی از تمامی نقاط ایران و جهان بوده و هیچ گاه خالی از مسافر نمی باشد و شاید به همین دلیل به پاریس کوچولو معروف شده و تمامی امکانات رفاهی برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

جاهای دیدنی بروجرد

گلدشت بروجرد

گلدشت یکی از بهترین و معروفترین تفریحگاه های بروجرد محسوب می شود. این منطقه در یک دره قرار داشته که در آن انواع باغهای میوه ،درختان و پوشش های گیاهی قابل مشاهده می باشد. گلدشت علاوه بر سرسبزی و زیبایی که دارد، تمامی امکانات رفاهی نیز برای مسکن و آسایش گردشگران در نظر گرفته شده است. این منطقه آب و هوایی دلنشین داشته و آرامش زیادی دارد.

گلدشت بروجرد

جاهای دیدنی بروجرد

گلدشت بروجرد

آدرس: استان لرستان- ضلع غربی شهر برجرد- جاده گلدشت


تنگه کپرگه

در انتهای جاده گلدشت، رودخانه ای پرپیچ و خم خودنمایی می کند و زیبایی و جذابیت خود را به رخ بینندگان می کشد. این تنگه برای دوچرخه سواری و پیاده روی گزینه بسیار مناسبی است. محل این رودخانه آب و هوای بسیار مطبوعی داشته و آبی تمیز و زلال دارد. همچنین می توانید با رفتن به تنگه کپرگه از چشمه های آب گرم، غار مخفی و پل سنگی نیز دیدن نمایید. توصیه می شود دیدن از این مجموعه زیبا را هرگز از دست ندهید.

تنگه کپرگه بروجرد

جاهای دیدنی بروجرد

آدرس: استان لرستان- شمال غربی بروجرد- انتهای جاده گلدشت- روستای کپرگه


تپه چغا

تپه چغا یک تپه مرتفع در بروجرد بوده که بسیار زیبا می باشد شما در طول روز و شب می توانید به بالای این تپه رفته و تصویر زیبایی از بروجرد و طبیعت اطراف آنرا در یک قاب مشاهده کنید. این تپه دارای تله کابینی میباشد که از بالاترین نقطه به سمت شمال و پایین تپه امتداد می یابد.

تپه چغا

جاهای دیدنی بروجرد

آدرس: استان لرستان- بروجرد- میدان فدک-تپه چغا


تپه قرق

تپه قرق یکی از دیگر مناطق زیبا و دیدنی بروجرد می باشد. این تپه قدمتی بسیار طولانی داشته ولی همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است. این تپه بسیار زیبا و جذاب می باشد.


پل قلعه حاتم

یکی از قدیمی ترین پل های بروجرد که به پل قلعه حاتم معروف است در ۵ کیلومتری برجرد به چشم می خورد. این پل برای تردد و انتقال آب آشامیدنی شهر به کار برده می شود. اطراف این پل بسیار سرسبز بوده و زیبایی های خاص خود را دارد.

پل قلعه حاتم بروجرد

جاهای دیدنی بروجرد

آدرس: استان لرستان- شمال غربی بروجرد- روستای قلعه حاتم


پارک سماور

از آنجا که صنعت ورشو سازیازصنایع بومی بروجرد می باشد یک سماور نمادین بسیار بزرگ در پارک وسیعی ساخته شده است. این پارک زیبا در ایام تعطیل و فصول گرم سال میزبان چادرهای گردشگری مسافران و ایرانگردان عزیز می باشد. 

پارک سماور

جاهای دیدنی بروجرد

آدرس : بروجرد - انتهای خیابان یادبود


مسجد جامع بروجرد

از آثار بر جای مانده از دوران سلجوقیان، مسجد جامع برجرد می باشد. این مسجد زیبا بر روی باقی مانده یک آتشکده قدیمی ساخته شده که شامل دو گلدسته است. مسجد پس از گذشت سال ها از قدمت آن همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است.

جاهای دیدنی بروجرد

آدرس: استان لرستان- بروجرد- خیابان جعفری


پل چالانچولان

پل چالانچولان یکی از پل های قدیمی بروجرد است که زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد. این پل به قدری محکم ساخته شده که پس از گذشت سال ها از ساخت آن همچنان پا بر جا می باشد.

جاهای دیدنی بروجرد


خانه تاریخی کمال الدین طباطبایی

خانه تاریخی کمال الدین طباطبایی یکی از مناطق دیدنی بروجرد می باشد. این خانه در دوران قاجاریه ساخته شد و محل اقامت یکی از روحانیون مشهور بروجرد بود. خانه کمال الدین طباطبایی به وسیله میراث فرهنگی خریداری شده و تبدیل به موزه ای پربازدید شده است. این خانه یک حوض نیم دایره ای زیبا داشته و درب و پنجره های این خانه آبی رنگ می باشد.

جاهای دیدنی بروجرد


خانه آیت الله بروجردی

منزل شخصی مرحوم آیت الله العظمی بروجردی از بزرگترین مراجع شیعیان جهان می باشد که در دست ورثه ایشان بوده و ایام محرم محلی برای اقامه عزاداری اباعبدلله الحسین در قالب هیئات مذهبی و دسته های سینه زنی می باشد.  

جاهای دیدنی بروجرد

آدرس: بروجرد - خیابان صفا


امامزاده جعفر بروجرد

امامزاده جعفر یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی و مذهبی شهر بروجرد است که در انتهای خیابان جعفری قرار دارد. کتیبه‌های موجود در این بنا، فرد مدفون را جعفر، فرزند موسی کاظم، هفتمین امام شیعیان می‌دانند. اما در برخی کتاب‌ها و منابع تاریخی، جعفر با پنج واسطه، فرزند امام سجاد، چهارمین امام شیعیان ذکر شده‌است.

امامزاده جعفر بروجرد

جاهای دیدنی بروجردجاهای دیدنی درود

شهرستان های درود یکی از شهرهای استان لرستان می باشد. این شهر زیبایی های وصف ناپذیر زیادی داشته و بهشتی زیبا محسوب می شود.

جاهای دیدنی درود

دریاچه گهر

دریاچه گهر که به نگین زاگرس نیز معروف است، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لرستان محسوب می شود. آب این دریاچه به قدری زلال و شفاف می باشد که به راحتی می توان شنای ماهی ها را در آن تماشا کرد. پوشش های گیاهی وحشی و لاله های واژگون از ویژگی های منحصر به فرد دریاچه گهر می باشد. در اطراف این دریاچه می توانید حیواناتی همچون گراز، خرس قهوه ای، قوچ، بز و ... را مشاهده کنید.

دریاچه گهر

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- منطقه حفاظت شده اشترانکوه- بین درود و الیگودز


تنگه لی لی

تنگه لی لی در میان صخره های کوه های زاگرس به چشم می خورد. این تنگه بسیار زیبا بوده و جذابیت های خاص و منحصر به فردی می باشد. ورودی این تنگه ماربره نام داشته که از مارهای آبی اش گرفته شده است. برای رفتن به این تنگه باید مجهز بوده تا بتوانید از این تنگه عبور کنید. در این تنگه می توانید لذت شنا و قایق سواری را تجربه کنید.

تنگه لی لی

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- درود- جاده قدیم ازنا- روستای چمنار


دره اسپر

در این دره مجموعه ای از تمامی جاذبه های طبیعی را می توانید مشاهده کنید. در این دره می توانید انعکاس نور خورشید و درختان را در آب تماشا کرده و از دیدن آبشارهای سرازیر آن لذت ببرید. در این دره کوه هایی با ظاهری عجیب و مرموز وجود داشته که بسیار خارق العاده می باشد. آب رودخانه از آبشار سرازیر تامین شده و در تمامی فصول سال زنده و خروشان است.

همچنین در بخشی از این دره به لاله های واژگون می رسید که بسیار زیبا و تماشایی می باشد. این دره بسیار زیبا سرشار از جذابیت ها و دیدنی های عالی بوده که تمامی ندارد. دره اسپر برای علاقه مندان به عکاسی این فرصت را فراهم می کند که عکس هایی زیبا و خاطره انگیز را به ثبت برسانند.

دره اسپر

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- روستای دره اسپر


دشت لاله های واژگون درود

دشت لاله های واژگون در دره اسپر قرار گرفته و بسیار چشم نواز است. با رفتن به این دشت صحنه ای رویایی را پیش روی خود خواهید داشت که حتی پیش تر تصور آن را نیز نمی کردید. لاله های زرد و قرمز موجود در این دشت مکانی زیبا برای عکاسی و گذراندن اوقات فراقت می باشد.

دشت لاله های واژگون درود

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- درود- دره اسپر


دره نی گاه

دره نی گاه مکانی بسیار جذاب و عالی برای عاشقان کوهپیمایی و پیاده روی می باشد. این دره بسیار زیبا از دیگر مناطق طبیعی گردشگری درود می باشد که بسیار پرطرفدار است. دره نی گاه در تمامی فصول سال جذاب و دیدنی می باشد.

دره نی گاه

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- درود- روستای تپه تی


تالاب ازگن

تالاب ازگن مکانی زیبا برای گذراندن اوقات فراقت گردشگران می باشد. این تالاب زیبا در نزدیکی کوه قارون قرار داشته و می توانید انعکاس این قلعه را در آب های تالاب تماشا کنید. تماشای گل های زیبای این تالاب و صدای پرندگان در حال پرواز هوش از سر مسافرین می برد. از فروردین و خرداد عطر گل های زنبق، نرگس، میخک، پونه و نعناع در هوا پیچیده و لذتی خاص را به گردشگران می بخشد.

تالاب ازگن

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- درود- منطقه چم چید


روستای دربند

روستای دربند یکی از جذاب ترین روستاهای درود می باشد که در آن باغ های سیب، گردو و زردآلو به وفور یافت می شود. در این روستا چشمه های خروشان و دریاچه های زیادی را مشاهده خواهید کرد. در این روستا محصولاتی مانند پنیر و دوغ و ماست و صنایع دستی وجود داشته که برای سوغاتی بسیار مناسب می باشد.

روستای دربند لرستان

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- درود- روستای دربند


کوه قارون

کوه قارون یکی از زیباترین کوه های درود بوده که برای کوهپیمایی و پیاده روی بسیار لذت بخش است. برای صعود به این قله باید از کنار چشمه های صیاد و پرویز بگذرید. این کوه بسیار زیبا و چشم نواز بوده و می توانید با صعود بر روی آن از دیدن جذابیت های اطراف این کوه و تالاب ازگن لذت ببرید.

کوه قارون

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- درود- روستای آب بید- روستای پیر عبدالله


آبشار شوی

آبشار شوی یکی از آبشارهای مرتفع و پرآب لرستان بوده که برای علاقه مندان به طبیعت گردی بسیار لذت بخش می باشد. در واقع آبشار شوی از دو آبشار بزگ و آبشار سنگ مار تشکیل شده است. این آبشار زیبایی های بسیار زیادی داشته و می توانید ساعتها از آرامش و دیدن آبشار لذت ببرید.

آبشار شوی

جاهای دیدنی درود

آدرس: استان لرستان- مسیر ریلی درود به اندیمشک- ایستگاه تله زنگ


آبشار وقت ساعت

یکی از مهیج ترین و رازآلودترین آبشارهای لرستان آبشار وقت ساعت می باشد. برای تماشای این آبشار باید نزدیک به دو ساعت در یک غار انتظار بکشید. این آبشار به صورت طبیعی قطع و وصل می شود. این آبشار بسیار زیبا و هیجان انگیز می باشد و از این رو هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه سفر می کنند.

آبشار وقت ساعت

جاهای دیدنی درود

آدرس: استان لرستان- درود- روستای چم چید


آبشار گرم

همان طور که می دانید لرستان مهد آبشارها می باشد. در تمامی بخش های استان لرستان آبشارهای همیشه زنده را مشاهده خواهید کرد که هر کدام زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد. آبشار گرم یکی دیگر از آبشارهای خاص و زیبای لرستان می باشد که بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. آب آبشار بسیار تمیز و زلال بوده و اطراف آن هوای بسیار مطبوع و دلنشینی دارد. اطراف این آبشار پوشیده شده از درختان زیبایی بوده که می توانید در زیر سایه این درختان زمان خود را سپری کنید.

آبشار گرم

جاهای دیدنی درود

آدرس: استان لرستان- ۲۳ کیلومتری جنوب درود- روستای بیشه آبگرم


تنگه عزیز آباد

تنگه عزیز آباد یکی از مناطق زیبای گردشگری لرستان می باشد. سرتاسر این تنگه پوشیده شده از درختان و پوشش های گیاهی بوده که این منطقه را بسیار جذاب کرده است. شنیدن آواز پرندگان در سکوت این تنگه آرامشی توام با شادی را به همراه دارد.

تنگه عزیز آباد

جاهای دیدنی درود

آدرس: استان لرستان- جاده بروجرد به درود- روستای عزیز آباد


روستای چمنار

روستای چمنار یکی از روستاهای زیبا و سرسبز استان لرستان می باشد. این روستا دشت هایی پوشیده شده از گل های وحشی داشته که بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. مردمان این روستا دارای آداب و رسوم و فرهنگی زیبا بوده و بسیار مهمان نواز و خونگرم می باشند. قالی بافی، حرمی بافی، جاجیم بافی و دست باف های پشمی از هنرهای زنان این روستا می باشد.

روستای چمنار

جاهای دیدنی درود

آدرس: استان لرستان- درود- بخش مرکزی- دهستان حشمت آباد


پارک آزادگان

پارک آزادگان یکی از مناطق گردشگری درود بوده که در هر فصل از سال زیبایی های خاص و منحصر به فرد خود را دارد. زمستان های این پارک پوشیده شده از برف بوده و مکانی زیبا برای برف بازی می باشد. تابستان و بهار این پارک سرسبزی و طراوتی دلنشینی داشته که بسیار جالب توجه است و پاییز پارک آزادگان که فصل برگریزان بوده و زیبایی نفس گیری را به این پارک داده است. پارک آزادگان لرستان در هر فصل از سال برای عکاسی بسیار لذت بخش می باشد.

پارک آزادگان

جاهای دیدنی درود

آدرس: استان لرستان- درود


پریز کوه

قله پریز کوه نیز از دیگر جاذبه های طبیعی لرستان می باشد. این قله سر به فلک کشیده طبیعتی بکر و دست نخورده داشته و زیبایی آن چشم ها را به خود خیره می کند. این قله رودخانه ای خروشان داشته که آب و هوایی خنک و دلنشین را به فضا بخشیده است.

پریز کوه

جاهای دیدنی درود

آدرس: استان لرستان- ۱۰ کیلومتری جنوب درودجاهای دیدنی الیگودرز

شهرستان الیگودرز قدمتی طولانی داشته و آثار تاریخی زیادی از دوران هخامنشیان و اشکانیان را در خود جای داده است. الیگودرز جاذبه های دیدنی زیادی داشته و یقیناً از سفر به این شهر لذت خواهید برد.

شیرهای سنگی الیگودرز

تندیس شیرهای سنگی قدمتی بسیار طولانی داشته و بسیار زیبا و دیدنی می باشد. این تندیس ها نمادی از شجاعت و دلیری است که داستان های زیادی را در خود جای می دهد. دیدن از این مجسمه ها خالی از لطف نبوده و برای علاقه مندان به تاریخی بسیار جالب می باشد.

شیرهای سنگی الیگودرز

جاهای دیدنی الیگودرز

آدرس: استان لرستان- ۲۰۷ کیلومتر بعد از الیگودرز


آبشار آب سفید

آبشار آب سفید لقب عروس آبشارهای ایران را به خود اختصاص داده است. این آبشار در گویش محلی به آبشار او اسپی معروف می باشد. در اطراف این آبشار تمامی امکانات رفاهی از جمله آلاچیق و بوفه در نظر گرفته شده تا بازدید کنندگان اوقات خوشی را در این منطقه سپری کنند. این منطقه آب و هوایی بسیار عالی داشته و پیاده روی در آن لذتی بسیار خاطره انگیز دارد.

آبشار آب سفید

جاهای دیدنی الیگودرز

آدرس: استان لرستان- الیگودرز- جاده امامزاده مومد حسن


دشت لاله های واژگون

الیگودرز بزرگ ترین دشت لاله های واژگون را به خود اختصاص داده است. این دشت دامنه های کوه های زاگرس را پوشانده و این دامنه را به رنگ زرد و سرخ درآورده است. در این دشت لاله کمیاب اشک چشم مریم و سوسن چلچراغ به چشم می خورد. توصیه می شود دیدن از این دشت زیبا را به هیچ وجه از دست ندهید.

دشت لاله های لرستان

جاهای دیدنی الیگودرز

آدرس: استان لرستان- الیگودرز- روستای دالانی


آبشار برنجه

آبشار برنجه یا آبشار تاف از هیجان انگیزترین آبشارهای لرستان شمرده می شود. ساختار این آبشار به صورت پلکانی بوده و برای رسیدن به این آبشار باید کمی پیاده روی کنید.

آبشار برنجه

جاهای دیدنی الیگودرز

آدرس: استان لرستان- الیگودرز- روستای شول آباد


آبشار چکان

حاشیه آبشار چکان پوشیده شده از درختان گردو، بلوط و گلابی بوده که این منطقه را تبدیل به یک آبشار توریستی و گردشگری کرده است. در کنار این آبشار صخره های زیبایی قرار گرفته که می توانید بر روی آن استراحت نمایید.

آبشار چکان

جاهای دیدنی الیگودرز

آدرس: استان لرستان- الیگودرزجاهای دیدنی پلدختر

پلدختر یکی از شهرستان های استان لرستان بوده که در مسیر خرم آباد به اندیمشک قرار دارد. نام پلدختر از پلی به نام دختر گرفته شده که در دوران ساسانیان بنا نهاده شده است. این شهر اکثرا تابستانی گرم و زمستان هایی معتدل دارد.

پلدختر

غار کلماکره

غار کلماکره یکی از غارهای قدیمی لرستان بوده که در آن ظروف و مجسمه های نفیسی از دوران هخامنشیان به دست آمده است. این غار آهکی جذاب برای گردشگران و باستان شناسان بسیار جالب توجه می باشد و سالانه گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند.

غار کلماکره

جاهای دیدنی پلدختر

آدرس: استان لرستان- ۱۳ کیلومتری شمال غرب پلدختر


غار کوگان

غار کوگان پلدختر یکی از مناطق گردشکری لرستان است که عامل انسانی در بوجود آمدن این غار دخالت دارد. نام این غار برگرفته از نام روستای آن کوگان است. این غار چند طبقه ای بوده و برای رفتن به این غار باید تجهیزات لازم را به همره داشته باشید.

غار کوگان

جاهای دیدنی پلدختر

آدرس: استان لرستان- پلدختر- روستای کوگان


پل گاومیشان

پل گاومیشان یکی دیگر از پل های پلدختر می باشد. این پل بسیار قدیمی بوده و معماری آن به سبک ساسانیان شباهت دارد. در ساخت این پل آجر و سنگ به کار رفته است.

پل گاومیشان

آدرس: استان لرستان- در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی پلدختر


مقبره بابازید

مقبره بابازید بر روی تپه واقع شده و ساختاری مربعی شکل با مناره هایی مخروطی شکل دارد. این مقبره معماری بسیار زیبایی داشته که سنگ اصلی ترین مواد تشکیل دهنده آن می باشد.

مقبره بابازید

جاهای دیدنی پلدختر

آدرس: استان لرستان- ۷ کیلومتری شمال پلدختر


گورستان چشمک

در پشت تنگه چشمک گورستانی از دوران اشکانیان باقی مانده که امروزه به منطقه ای برای گردشگران تبدیل شده است. این قبرستان را با هدف گنج حفاری کرده اند و بسیاری از آثار آن را از بین برده اند.

گورستان چشمک

جاهای دیدنی پلدختر

آدرس: استان لرستان- پلدختر


دره خزینه

یکی از چشم نوازترین مکان های طبیعی استان لرستان دره خزینه می باشد. این دره بر اثر فرسایش به وجود آمده و عامل انسانی در تشکیل آن هیچ دخالتی ندارد. این دره بسیار زیبا و سرسبز بوده و آب و هوایی دلنشین دارد.

دره خزینه

جاهای دیدنی پلدختر

آدرس: استان لرستان- پلدختر- ۴۵ کیلومتر پس از جاده اندیمشک- روستای دره خزینه

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی خرم آباد

خرم آباد مرکز استان و یکی از شهرهای بزرگ استان لرستان است که سرشار از جاذبه های گردشگری می باشد. این شهر به دلیل قرار گیری در دره کوه های زاگرس آب و هوایی مطبوع دارد و سرشار از آبشارهای زیبا و جنگل های سرسبز می باشد.

قلعه فلک الافلاک

در مرکز شهر و بر روی تپه ای بلند قلعه ای زیبا و تاریخی قابل مشاهده است که قدمت آن به دوران ساسانی باز می گردد. قلعه فلک الافلاک معماری بسیار جذاب چشم نوازی داشته و در ساخت آن آهک، گچ، سنگ و آجر به کار رفته است. این قلعه که در حال حاضر به موزه تبدیل شده به قدری جذاب است که گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند و همچنین در لیست آثار ملی ثبت شده است.

قلعه فلک الافلاک

جاهای دیدنی خرم آباد

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- خیابان امام خمینی- دوازده برجی


خانه تاریخی ابو

خانه آخوند ابو یکی از قدیمی ترین خانه های خرم آباد می باشد. این عمارت از آثار بر جای مانده از دوران قاجار بوده که حیاطی بسیار باصفا و دلنشین دارد. این خانه از دو بخش زمستان و تابستانه تشکیل شده و طراحی بسیار زیبایی را به بازدید همگان گذاشته است.

خانه تاریخی ابو

جاهای دیدنی خرم آباد

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- خیابان امام- انتهای کوچه بن بست- خیابان غربی قلعه فلک الافلاک


آبشار افرینه

آبشار افرینه یکی از آبشارهای زیبای لرستان می باشد. آب این آبشار از دل سنگ ها به سرازیر شده که زیبایی خاصی را به فضا بخشیده است.

آبشار افرینه

جاهای دیدنی خرم آباد

آدرس: استان لرستان- ۳۸ کیلومتری جنوب خرم آباد


مناره آجری

مناره آجری یک سازه استوانه ای شکل است که روی یک سکوی سنگی خودنمایی می کند. از این مناره برای نگهبانی، دیده بانی و هدایت کاروان ها استفاده می شد. می گویند که این مناره بسیار مرتفع بوده و در طب سال ها و بر اثر فرسایش از ارتفاع آن کاسته شده است.

مناره آجری

جاهای دیدنی خرم آباد

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- محل قاضی آباد- پارک شقایق


پل شاپوری

در جنوب قلعه فلک الافلاک پلی بسیار زیبا و قدیمی به نام پل شاپوری قرار دارد که در گویش محلی به طاق پیل اشکسه شهرت دارد. این پل شرق و غرب استان لرستان را به همدیگر متصل می کرد و به خوزستان و تیسفون میرسید. پل به دلیل قدمت بالا و زیبایی خاص و منحصر به فردی که دارد در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پل شاپوری خرم آباد

جاهای دیدنی خرم آباد

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- ضلع جنوبی قلعه فلک الافلاک- جنوب شهر خرم آباد


دریاچه کیو

نگین خرم آباد در شمال غرب خرم آباد قرار داشته و جلوه ای خاص برای گردشگران دارد. دریاچه کیو زیستگاه بسیاری از آبزیان و پرندگان می باشد. کیو در گویش محلی به معنای آبی و کبود رنگ که نشان دهنده زلالی و زیبایی این دریا است. آب چشمه های اطراف درون این دریاچه ریخته و باعث می شود که این دریاچه همواره مملو از آب باشد. در اطراف این دریاچه امکانات رفاهی زیادی قرار دارد که این دریاچه را به یک منطقه توریستی تبدیل کرده است.

دریاچه کیو

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- بلوار جام جم


گرداب سنگی

گرداب سنگی از ساروج و سنگ ساخته شده و طرحی مدور دارد. این گرداب از آثار باقی مانده از دوران ساسانی بوده که آب چشمه را در خود ذخیره کرده و از طریق کانال به تمامی بخش های شهر باستانی شاپور منتقل می کند. این گرداب در زمستان ها مملو از آب شده و صحنه ای خارق العاده را به تصویر می کشد. گرداب سنگی در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گرداب سنگی

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- میدان تختی- ابتدای خیابان ۱۷ شهریور


بقعه بابا طاهر

بابا طاهر یکی از شعرای نامدار ایرانی است که بسیار محبوب می باشد. آرامگاه بابا طاهر یکی از جاذبه های گردشگری خرم آباد محسوب می شود. بومیان این شهر معتقدند که داخل این آرامگاه یک کتیبه چوبی یافت شده که بر روی آن با استفاده از ابیاتی به شرح فرد مدفون پرداخته و او را بابا طاهر خطاب نموده ولی باستان شناسان گفته اند که به افراد اهل حق در لرستان لقب بابا می دادند و از این رو این آرامگاه به بابا طاهر شاعر تعلق ندارد. این بنا به دوران هخامنشیان باز می گردد که از یک در ورودی و یک گنبد ساده تشکیل شده است.

بقعه بابا طاهر

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- ضلع غربی قلعه فلک الافلاک


مسجد جامع خرم آباد

مسجد جامع خرم آباد شامل یک شبستان و یک ایوان در قسمت شرقی می باشد. این مسجد قدمتی بسیار طولانی داشته و بسیار زیبا و دیدنی است.

مسجد جامع خرم آباد

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- خیابان دوازده برجی به سمت سبزه میدان


سنگ نبشته خرم آباد

شنگ نبشته خرم آباد کتیبه ای سنگی بوده که به خط کوفی بر روی آن حکاکی شده است. این سنگ از آثار بر جای مانده از دوران سلجوقیان بوده و قدمتی طولانی دارد.

سنگ نبشته خرم آباد

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- بلوار شذیعتی


آسیاب گبری

در جنوب خرم آباد و در حسین آباد یک بنای مکعب مستطیل چشمی به چشم می خورد که با نام آسیاب گبری شناخته می شود. این آسیاب قدیمی متعلق به دوران ساسانیان بوده که از ساروج و سنگ های تیشه خورده ساخته شده است. این آسیاب قدیمی در لیست آثار ملی ببه ثبت رسیده است.

آسیاب گبری

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- محله پشته حسین آباد- خیابان طیب- چهار راه طیب


حمام گپ

حمام گپ یکی از قدیمی ترین حمام های لرستان بوده که مربوط به دوران صفویه می باشد. این حمام قدمت بسیاری داشته و طرحی زیبا و گچبری های ساده ای دارد.

حمام گپ

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- خیابان حافظ


بام لرستان

با سفر به لرستان می توانید بر روی بام لرستان رفته و لذت تماشای ستارگان را در شب تجربه نمایید. دیدن شب های آرام و پر ستاره خرم آباد لذتی وصف نشدنی است که توصیه می شود در صورت سفر لرستان آن را تجربه کنید.

بام لرستان

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- خرم آباد- ۱۸ کیلومتری شمال خرم آباد


جنگل و مجموعه توریستی مخمل کوه

مخمل کوه رشته کوهی معروف در شمال شرق خرم آباد بوده که در بخش شمالی آن جنگل های انبوه و یک تفریحگاه مشاهده می شود. این منطفه بسیار زیبا بوده و چشم انداز جالبی دارد. این منطقه برای علاقه مندان به پیاده روی و کوه نوردی بسیار مناسب می باشد.

جنگل و مجموعه توریستی مخمل کوه

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- ۱۸ کیلومتری شمال خرم آباد


آبشار نوژیان

آبشار نوژیان یکی از زیباترین و مرتفع ترین آبشارهای ایران محسوب می شود. این آبشار دارای گردشگاه تفریحی و جنگلی بوده که در بالای کوه تاف قرار دارد. در بالای این کوه گیاهان دارویی به وفور یافت می شود و جلوه طبیعی بسیار زیبایی را به رخ همگان می کشد. این آبشار و تفرجگاه سالانه پذیرای گردشگران زیادی از تمامی نقاط دنیا می باشد.

آبشار نوژیان

جاهای دیدنی لرستان

آدرس: استان لرستان- ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

سوغات و غذاهای محلی لرستان

سوغات استان لرستان

ورشوسازی بروجرد

ورشوسازی یکی از صنایع دستی معروف و پرطرفدار استان لرستان می باشد. ورشو نوعی فلز به رنگ های سفید و نقره ای بوده و نیمی از آن از مس تشکیل شده است. از جمله آثار به دست آمده از ورشو می توان به دیس، سرمه دان، آفتابه لگن، گلاب پاش، استکان، قندان، چای دان، زیر سماوری، قوری، سماور زغالی، قاشق، چنگال، بشقاب، سینی و ... اشاره کرد.

جاجیم

از دیگر هنرهای دست زنان عشایر لرستان جاجیم می باشد. به غیر از مرحله قیچی کردن پشم گوسفندان تمامی قسمت های بافت این آثار به دست زنان هنرمند عشایر انجام می شود. تمامی پشم ها به دست زنان عشایر رنگ می گردد و سپس چله کشی آن صورت می گیرد. در این جاجیم ها نقش های گوناگونی به کار رفته که از جمله آن می توان به هچه، گلی، شیروز، موشی، دنو و شونه اشاره کرد. این آثار نفیس را می توان به عنوان تزیٔینی در خانه استفاده نمود.

نمد مالی

نمد مالی از دیگر هنرهای بومیان لرستان محسوب می شود. این آثار را می توان به عنوان یکی از سوغاتی های استان لرستان به شمار آورد.

حصیر بافی

حصیر بافی یکی از زیباترین هنرهای بومیان استان لرستان می باشد. برای بافت این حصیر آن را نرم کرده تا راحت تر بافته شود. از این حصیرهای می توان به عنوان سبد، زیرانداز و ... استفاده نمود.

گیوه

گیوه نوعی پاپوش بوده که قدمتی بسیار طولانی دارد. این محصول از دیگر سوغاتی های استان لرستان محسوب می شود. این پاپوش سنتی بسیار سبک بوده و به راحتی می توان با آن راه رفت.

سمنوی بروجردی

سمنو یکی از سین های خوشمزه سفره هفت سین می باشد. مواد اصلی سمنو جوانه گندم بوده و سمنوی بروجردی طعمی خاص و بسیار خوش طعم دارد.

کلوچه قندی بروجرد

کلوچه قندی یکی از سوغاتی های معروف بروجرد می باشد که در تهیه آن روغن حیوانی، مغز بادام، رنگ های طبیعی و آرد گندم به کار رفته است.

حلوا ارده بروجرد

مواد اصلی حلوا ارده بروجرد که در انواع مختلفی تهیه میگردد را کنجد و روغن آن تشکیل داده است. در صورت سفر به این شهرستان حتما یک نمونه از این ارده و شیره ها را بخرید چون در جایی دیگر از کشور نمونه آن را نخواهید چشید. 

نان ساجی لرستان

نان ساجی نوعی نان نازک و پهن می باشد که بر روی ساج که یک صفحه فلزی دایره است پهن می گردد. این نان یکی از سوغاتی های پرطرفدار استان لرستان محسوب می شود.

شیرینی آردی

یکی از شیرینی های سنتی بسیار خوشمزه خرم آباد شیرینی آردی می باشد. در پخت این شیرینی شکر، آرد و روغن به کار رفته است. این شیرینی یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین شیرینی های استان لرستان می باشد که در روزهای عید این شیرینی بسیار پر فروش است.

روغن حیوانی

روغن حیوانی بسیار خوش عطر و مقوی استان لرستان شهرت زیادی دارد. این محصول توسط زنان عشایر تهیه می شود و کیفیت بسیار بالایی دارد.

عسل

لرستان دارای مراتع زیادی بوده و طبیعتی بکر و زیبا دارد و به همین دلیل گل و گیاه در این منطقه به وفور یافت می شود. بنابراین عسل های لرستان بسیار مرغوب بوده و کیفیتی بسیار بالایی دارد.

برساق

برساق یکی از شیرینی های خشک استان لرستان می باشد. برای تهیه این شیرینی از شکر، آرد، تخم مرغ، رازیانه، شیر و روغن استفاده شده است.سوغات استان لرستان


غذاهای محلی استان لرستان

کباب بروجرد

کباب بروجرد زبانزد خاص و عام است و امتیاز ویژه ای در بین ایرانیان دارد. برای تهیه این کباب گوشت گوسفند را با پیاز، جوش شیرین، نمک و فلفل ترکیب کرده و آن را به خوبی ورز می دهند و سپس آن را به سیخ می کشند.

آش ترخینه

هر شهری برای خود آش مخصوصی دارد، آش ترخینه نیز از آش های سنتی استان لرستان می باشد. این آش از محبوب ترین غذاهای فصول سرد سال محسوب می شود. برای تهیه این آش از اسفناج، پیاز، گشنیز، تره، جعفری، زردچوبه، نعنا، عدس، شوید، نمک و فلفل استفاده می شود.

آش گوشت

آش گوشت از غذاهای محلی لرستان محسوب می شود. این غذا اکثرا در مراسمات و میهمانی ها پخته می شود. روش کشیدن این غذا بسیار جالب است و بدین صورت می باشد که برنج را در سینی بزرگ ریخته و گوشت را در وسط مجمع می ریزند و روی آن را با برنج می پوشانند تا گوشت ها دیده نشود و روی آن نان می گذارند تا غذا سرد نشود. این غذا یکی از غذاهای لذیذ و پرطرفدار استان لرستان می باشد.

آش ورکواز

این آش در هنگام تهیه از نوعی سبزی محلی به نام ورکواز استفاده می کنند که علت نام گذاری این آش نیز به دلیل این سبزی محلی می باشد. این سبزی در اطراف دشت های بروجرد یافت می شود. این آش بسیار پرخاصیت بوده که جنبه دارویی نیز دارد و برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد.

آش برتله

آش برتله از شیر، گندم و نمک تهیه شده و در مراسمات مذهبی پخت می شود. این آش طرفداران زیادی را در بین بومیان لرستان دارد.

آش شله ماش

آش شله ماش از آش های مقوی استان لرستان می باشد. این آش برای درمان مریضی ها به بیماران داده می شود و داخل این آش مقوی لوبیا چیتی، عدس، برنج، ادویه، زعفران، ماش، آبگوشت، پیاز، نعنا، نمک و فلفل ریخته می شود.

آش بادمجان

از جمله دیگر آش های محلی بروجرد آش بادمجان است. در صورتی که شما حلیم بادمجان و یا کشک بادمجان دوست دارید، حتما این غذا برای شما مناسب است. این آش به عنوان میان وعده و یا غذا نیز استفاده می شود. در تهیه این آش از گوشت، نخود، لوبیا سفید و قرمز، بلغور گندم، بادمجان، نعنا، پیاز و سیر استفاده می گردد.

آش پرشکه

آش پرشکه یکی از آش های محلی لرستان بوده که در فصل سرد سال از این آش بسیار استفاده می شود. این آش مقوی برای سرماخوردگی بسیار مفید است. مواد تشکیل دهنده این آش آرد، اسفناج، عدس، پیاز داغ و سبزی آش می باشد.

سغدو

از غذاهای محلی استان لرستان که با استفاده از شکمبه گوسفند تهیه می گردد، سغدو می باشد. اگر شما طرفدار کله پاچه هستید، قطعا از سغدو خوشتان می آید. این غذا برای معده بسیار مفید است. سغدو مثل دلمه سیراب شیردون را داشته و خاصیت بسیار زیادی دارد.

جگروز

یکی از غذاهای محبوب استان لرستان جگروز می باشد. برای تهیه این غذا جگر، گوجه وز، نمک و لیمو را به هم ترکیب کرده آن را به سیخ کشیده و بر روی آتش آن را کباب می کنند.

خورشت سیب درختی

برای تهیه این خورشت از سیب درختی، نشاسته ذرت، سرکه، ادویه جات، شیره انگور، پیاز داغ و گوشت ران گوسفند استفاده می شود. این غذا بسیار مقوی بوده و برای آرامش اعصاب بسیار مناسب است.

گوله ریزه

گوله ریزه یکی از غذاهای محلی لرستان بوده که مانند گوشت خورشتی قل قلی می باشد. برای تهیه این خورشت گوله برنج خرد شده و سیب زمینی و آرد گندم را همراه گوشت با هم مخلوط کرده و سپس به آن روغن، نمک و رب گوجه فرنگی اضافه می کنند.

شامی کوو

شامی کوو از غذای محلی خرم آباد بوده که تفاوتی با شامی های معمولی ندارد و تنها مواد اولیه آن کمی متفاوت است. برای ترش شدن و طعم بخشیدن به این غذا از رب انار استفاده می کنند.

آش کلونک

آش کلونک آشی لذیذ بوده که اغلب در فصل بهار پخت می شود به این دلیل که سبزی موجود در این آش از سبزی های محلی بوده که در فصل بهار قابل برداشت است. این آش خوشمزه بسیار پرطرفدار می باشد.

دلمه برگ مو

دلمه برگ مو با دلمه های معمولی تفاوت چندانی ندارد و تنها سه مواد روغن حیوانی، ماست و باقلا به آن اضافه می شود. این غذا بسیار خوشمزه بوده و طرفداران زیادی دارد.

چزنک رغو

این غذا از روغن حیوانی و نان فطیر تهیه می شود که بسیار خوشمزه و پرطرفدار می باشد. این غذا همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

کوفته نخودچی

کوفته نخودچی یکی از غذاهای خوش خور و لذیذ لرستان می باشد که در تهیه آن گوشت چرخ کرده، زردچوبه، تخم گشنیز، شکر، زعفران، روغن، پیاز و آرد نخودچی استفاده می شود.

خورشت کلیه ترش

خورشت کلیه ترش همان طور که از نام آن مشخص است طعمی ترش دارد و برای افرادی که طرفدار غذاهای ترش هستند، بسیار مناسب می باشد. در تهیه این خورشت گوشت گوسفندی، پیاز، رب انار، سیب زمینی، نمک و فلفل به کار برده شده است.

خورش قلیه ترش

یکی از خورش های خوشمزه و پرطرفدار لرستان خورش قلیه ترش می باشد. در تهیه این غذا گوشت گوسفند و یا مرغ استفاده می شود که به آن سیب زمینی، پیاز، روغن، شیره تمر هندی، نمک و فلفل اضافه می کنند.

آبگوشت دوگوله دودار

این غذای سنتی به معنای آبگوشت دوغ دار می باشد. در بین ساکنین لرستان این آبگوشت با نام آبگوشت کشک لذی نیز معروف می باشد. در زمستان ها پخت این غذا بسیار رایج است. مواد به کار رفته در این آبگوشت نخود، لوبیا، گوشت، پیاز سرخ کرده، بادمجان، روغن، ادویه، روغن داغ، کشک، سیر، پیاز و نمک می باشد.

دنورو

دنورو در اصل آش دندونی استان لرستان می باشد که با رویش اولین دندان کودک به عنوان شادی پخت می شود. برخی نیز اعتقاد دارند که در صورتی که این آش پخته نشود در بزرگ سالی به دندان قروچه دچار می شود. برای تهیه این آش عدس، لوبیا، نخود، گندم و باقلا به کار می رود.

غذاهای محلی لرستان

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

روشها و مسیرهای مسافرت به لرستان

نحوه مسافرت به لرستان با خودروی شخصی

به دو روش می توان از تهران به لرستان رسید. در مسیر اول که ۳۸۵ کیلومتر فاصله دارد و حدود پنج ساعت و نیم زمان نیاز دارد. در این مسیر از قم و اراک عبور خواهید کرد ، سپس به بروجرد میرسید.

در مسیر دوم که ۵۵۰ کیلومتر فاصله دارد و حدودا شش ساعت و نیم زمان می برد، از بزرگراه تهران ساوه، آزاد راه ساوه همدان، شهر نهاوند، جاده نهاوند به همدان، همدان به ملایر و سپس ملایر و برجرد به لرستان می رسید.

مسافرت به لرستان از طریق هوایی

یکی از بهترین و سریع ترین روش برای رسیدن به لرستان استفاده از پروازهای تهران- خرم آباد می باشد و تنها ۴۵ دقیقه زمان می برد. برای رزرو بلیط هواپیما نیازی به مراجعه حضوری نبوده و به راحتی می توانید در سایت بلیط خود را رزرو نمایید.