محصولات زیر را با قیمت مناسب خرید کنید..

 استان فارس

آب و هوای استان فارس

استان فارس خصوصا شیراز تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد دارد. بهترین زمان برای سفر به این شهر اردیبهشت ماه می باشد. اردیبهشت اوج زیبایی و هیجان استان فارس خصوصا شیراز می باشد. اردیبهشت ماه شهر شیراز را بوی گل و گیاه خصوصا نارنج فرا گرفته و اوج زیبایی این شهر در این فصل خود را نمایان می کند.

زبان و گویش ساکنین استان فارس

زبان رسمی مردم فارس همان طور که از نام آن مشخص است، فارسی می باشد. ولی برخی از مناطق اطراف آن به زبان های محلی نیز صحبت می کنند. استان فارس مردمان بسیار خونگرم و مهمان نواز داشته که این خصوصیات یکی از دلایل محبوبیت این استان می باشد.

 

جاهای دیدنی شیراز


رودها: رود قره باغ در نزدیکی شهر شیراز روان است که از کوه‌های سیاخ و قبله در غرب شهر سرچشمه گرفته و سرانجام به دریاچه مهارلو می‌پیوندد.

کوه‌ها : شهر شیراز در جلگه مستطیل شکلی برافراشته شده که اضلاع آن را بلندی هایی به قرار زیر احاطه کرده است: کوههای پشت مله و توسیا در ۴ کیلومتری شمال ،کوه آب مرغان در ۳ کیلومتری غرب، کوه قره باغ در ۵ کیلومتری جنوب و کوه‌های دراک و قبله به ترتیب در شمال به جنوب غربی در فاصله ۵ کیلومتری از شهر قرار گرفته اند.

آب و هوا : هوای معتدل متمایل به گرم، بیشترین درجه گرما ۳۸ و کمترین درجه حرارت ۳ درجه زیر صفر و مقدار بارندگی سالانه به طور متوسط ۴۰۰ میلیمتر است.

نژاد و زبان استان فارس : بیشتر آریایی و تا حدودی از نژادهای دیگر به زبان فارسی با گویش شیرازی است.

فرآورده‌های استان فارس : گندم جو تره بار و برنج
صادرات : گندم جو بنشن، تره بار چغندر و برنج
تولیدات : صنایع دستی و صنایع کارخانه ای گوناگون

جاهای دیدنی شیراز

 


جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی استان فارس 

استان فارس یکی از استان های جنوبی ایران می باشد. این استان دارای شهرستان های زیادی است که مرکز آن شیراز بوده که بسیار زیبا و شناخته شده می باشد. این استان بهشتی در جنوب ایران بوده که مناطق دیدنی بسیاری زیادی دارد. از جمله استان های مهم استان فارس می توان به آباده، اردکان، جهرم، اقلید، داراب، شیراز، لار، لامرد، کازرون، مرو دشت و ... اشاره کرد.

شهرهای استان فارس:

جاهای دیدنی مرودشت

مرودشت یکی از شهرستان های استان فارس است که ۴۰ کیلومتری شمال شیراز قرار گرفته است. این شهرستان بزرگ ترین و مهم ترین آثار تاریخی استان فارس را در خود جای داده است.

مرودشت

پاسارگاد

پاسارگاد یا همان شهر پارسه نرسیده به شهر شیراز بوده که در مسیر جاده اصفهان، پیش از رسیدن به شیراز می توانید با رفتن به شهر مرودشت از این آثار تاریخی عظیم دیدن نمایید. پاسارگاد یک مکانهای تاریخی است که محال است ، ایرانی بوده و با این مکان آشنا نباشید. در پاسارگاد دو مقبره (آرامگاه) کوروش کبیر و کمبوجیه قرار دارد که بر جای مانده از سلسله هخامنشیان است. در هنگام دیدن از پاسارگاد نمی توان ساده از کنار زیبایی های آن گذشت و به همین دلیل زمان زیادی نیاز دارد.

پاسارگاد

جاهای دیدنی مرودشت

پاسارگاد پایتخت فرمانروایی کوروش کبیر بوده که از مهم ترین شاهکارهای تاریخی و معماری دوران باستان ایران به حساب می آید. غیر ممکن است که به شیراز سفر کرده باشید و از این شهر زیبا و تاریخی دیدن نکرده باشید.

آدرس: استان فارس- شهرستان مرودشت


تخت جمشید

تخت جمشید از عظیم ترین بنای باستانی ایران است که حتی با شنیدن نام آن نیز عظمت و بزرگی این بنا در ذهن ما نقش می بندد. تخت جمشید بنایی بر جای مانده از دوران هخامنشیان است که هنر مردمان دوران باستان ایران را به رخ همگان می کشد. سنگ نگاره های زیبای کنده کاری شده بر روی سنگ ها و بناها و ستون های باشکوه تخت جمشید تمامی چشم ها را به خود خیره کرده است.

تخت جمشید

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: استان فارس- نرسیده به مرودشت


نقش رستم

نقش رستم را می توان بهشتی تاریخی برای عاشقان تاریخ دانست. این مکان تاریخی از دیدنی های شیراز بوده که بعید است کسی به شیراز سفر کند و از نقش رستم دیدن نکند. این نقش، باقی مانده از دوران هخامنشیان و ساسانی و عیلامی می باشد.

نقش رستم پاسارگاد

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- مرودشت- ۶ کیلومتری تخت جمشید


زندان سلیمان (مقبره کمبوجیه)

زندان سلیمان یا مقبره کمبوجیه از دیگر آثار بر جای مانده از دوران هخامنشیان می باشد. این آثار تاریخی یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این آثار با وجود این که در طی زمان فرسوده شده و بسیاری از آثار آن از بین رفته است ولی همچنان بسیار جذاب و دیدنی است.

زندان سلیمان

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- مرودشت- نزدیکی نقش رجب


نقش رجب

یکی دیگر از دیدنی های شیراز که بسیار جذاب و هیجان انگیز است، نقش رجب نام دارد. کتیبه های بر جای مانده از دوران ساسانی در این مکان تاریخی قرار گرفته که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. نقش رجب در فاصله سه کیلومتری از تخت جمشید قرار گرفته و در صورت دیدن از تخت جمشید پیشنهاد می شود که دیدن از این مکان تاریخی زیبا را از دست ندهید.

نقش رجب

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: مرودشت- سه کیلومتری شمال تخت جمشید


غار اشکفت گاوی

این غار یک غار مرموز و بسیار جالب است که در پنج کیلومتری مرودشت قرار گرفته است. برخی از آثار کشف شده رد این غار به دوران پارینه سنگی باز می گردد. این غار به قدری جذاب است که حس کنجکاوی افراد در حال گذر را نیز به خود بر می انگیزد.

غار اشکفت گاوی

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: استان فارس- ۶ کیلومتری مرودشت


تنگ بستانک یا بهشت گمشده

بهشت گمشده همان طور که از نام آن پیداست بهشتی در مرودشت می باشد که سرتاسر آن را انواع پوشش های گیاهی فرا گرفته است که آب این گیاهان از آبشارها تامین می شود. معماری منحصر به فرد، آبشارهای جاری، درختان سر به فلک کشیده، نهرهای جاری، شالیزارها و ... همه و همه باعث تبدیل شدن تنگ بستان به بهشتی غیر قابل وصف بر روی زمین شده است.

ویژگی های عنوان شده همه باعث شده که سالانه گردشگران زیادی جذب این بهشت گمشده شوند و خاطراتی زیبا و به یاد ماندنی ای را به ثبت برسانند.

آدرس: استان فارس- جاده تنگ براق به سمت جاده کام فیروز


آبشار دشتک

روستایی به نام ابرج در نزدیکی مرودشت قرار دارد که دو آبشار در آن جاری می باشد که یکی از آنها آبشار دشتک است. این آبشار به قدری زیبا و جذاب است که هر بیننده ای را مبهوت خود می کند. در این روستا باغات بسیار وسیعی از باغ گردو و انگور وجود داشته که باعث خنک شدن و سرسبزی هوای این روستا شده است.

آبشار دشتک

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: استان فارس- نرسیده به شیراز- شهرستان مرودشت- روستای ابرججاهای دیدنی کازرون

شهر کازرون یکی از جاذبه های گردشگری استان فارس محسوب می شود که دارای تعداد زیادی مناطق تاریخی است که برای بسیاری از افراد هیجان انگیز است.

جاهای دیدنی کازرون


شهر  بیشاپور

بیشاپور یکی از شهرهای قدیمی و بر جای مانده از دوران ساسانی است. این شهر دارای آثار تاریخی زیبایی بوده که هر کدام سرشار از ذوق و هنر مردمان آن دوره می باشد. این شهر در ۲۳ کیلومتری کازرون قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز


کتیبه اپسای دبیر

در شهر بیشاپور یک کتیبه بسیار زیبا با نام کتیبه اپسای دبیر وجود دارد. این کتیبه بر روی سنگ نبشته است که به دو زبان پارتی و پهلوی می باشد. این کتیبه به دستور یکی از پادشاهان ساسانی به نام شاپور اول بر روی یکی از ستون های شهر حک شده است.

کتیبه اپسای دبیر

آدرس: استان فارس شهرستان کازرون- جاده قائمیه کازرون- شهر باستانی بیشاپور


معبد آناهیتا

آناهیتا به الهه آب اطلاق شده و یک بانوی آریایی است که ارزش بسیار زیادی برای زرتشتیان دارد. این معبد از سنگ های مکعب شکلی ساخته شده که فاقد سقف می باشد. دلیل این امر سرریز شدن آب رودخانه شاپور درون این معبد بود تا آب ذخیره شده به راحتی از قناتی نزدیک به معبد خارج شود. کاخ شاپور و معبد آناهیتا به وسیله پلکانی سنگی به هم مرتبط شده اند.

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا ساختی فوق العاده و تامل برانگیز دارد که هر کسی را متحیر کرده و به فکر وادار می کند. این معبد باشکوه در لیست میراث ملی ایران ثبت شده است که این خود دلیل بر جذابیت و منحصر بودن این معبد می باشد.

آدرس: استان فارس- شهرستان کازرون- روستای شاپور


غار شاپور

شهر بیشاپور تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری دارد که غار شاپور یکی از آنها می باشد. این غار به قدری زیبا و جذاب است که امکان ندارد خاطرات آن را فراموش کنید. در هنگام ورود به این غار اولین چیزی که مشاهده خواهید کرد یک مجسمه عظیم از شاپور اول بوده که نشان دهنده شکوه و عظمت آن می باشد. این مجسمه به لیست آثار ملی پیوسته است. در دل این غار آثار بسیار زیادی کنده شده بر روی سنگ را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده هنر دوران ساسانی می باشد.

غار شاپور

این غار با گذشت سال های طولانی از ساخت آن و با وجود فرسایش همچنان زیبایی و جذابیت خود را حفظ کرده است. قندیل های آویزان شده از سقف و تصاویر حیوانات حکاکی روی سنگ ها برای بازدید کنندگان و عکاسان بسیار ارزشمند است. توصیه می شود دیدن از این غار را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آدرس: استان فارس- ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان کازرون- ۶ کیلومتری شهر بیشاپور


تنگ چوگان

تنگ چوگان یکی دیگر از آثار بر جای مانده از دوران ساسانی می باشد. این مکان تاریخی در نزدیکی شهر بیشاپور بوده که تندیس های موجود در آن بی نظیر است. در این تنگ یکی از جذاب ترین مجسمه قابل مشاهده، تصویری از شاپور اول سوار بر اسب بوده که جنازه گردیانوس در زیر پای اسب قرار گرفته و دست های والریان در دست هایش اسیر است که این تصویر نشان دهنده پیروزی شاپور اول در مقابل امپراطوری رم می باشد.

تنگ چوگان

در تنگ چوگان تعداد زیادی از این قبیل مجسمه ها وجود داشته که توصیفی از پیروزی های به دست آمده از ساسانیان می باشد که برای همگان جالب است. این مجسمه ها با هنرنمایی بسیار زیادی حکاکی شده که دیدن از آن خالی از لطف نمی باشد.

آدرس: استان فارس- ۲۳ کیلومتری شهرستان کازرون- روبروی شهر تاریخی بیشاپورجاهای دیدنی  لامرد

شهرستان لامرد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان فارس محسوب می شود. این شهرستان بسیار سرسبز بوده و آب و هوای مطبوعی نیز دارد.

دیدنیهای لامرد

رودخانه مهران

رودخانه مهران یکی از جاذبه های گردشگری لامرد محسوب می شود. این رودخانه از کوه های نار، مشک آویز و چک چک سرچشمه می گیرد و مسیر لامرد را طی کرده و به خلیج فارس می ریزد. این رودخانه جاری و سرسبز سالانه میزبان مسافران زیادی است.


سراب بهرام

سراب بهرام چشمه آب گرم بوده که از جاذبه های گردشگری بسیار پرطرفدار شهرستان لامرد می باشد. در اطراف این سراب تعداد زیادی از مراکز تاریخی بوده که هنوز بسیاری از آن ها ناشناخته می باشد.

سراب بهرامجاهای دیدنی آباده

قلعه ایزدخواست، تیمچه صرافیان ، کاروانسرای شورجستان ، قلعه و کلاه فرنگی سورمق، مسجد جامع

روستای آباده یکی از روستاهای زیبای شیراز است که منبت کاری آن بسیار مشهور می باشد. آب و هوای این روستا بسیار مطبوع و دلنشین است.

جاهای دیدنی آباده


قلعه و کاروانسرای ایزد خواست

یکی از آثار بسیار زیبای روستای آباده از توابع شیراز، قلعه و کاروانسرای ایزد خواست است. این مکان تاریخی زیبا برای علاقه مندان به خانه های قدیمی و تاریخی بسیار جذاب است.

کاروانسرای شورجستان

آدرس: جاده اصفهان به شیراز- نرسیده به شیراز- روستای آبادهجاهای دیدنی ارسنجان

 ایوان قدمگاه ،غار ضحاک، مدرسه سعیدی و مسجد جامع عتیق 

دیدنیهای ارسنجان

غار ضحاکجاهای دیدنی استهبان
 استهبان

چهار طاقی و تپه تاریخی ایج 

چهار طاقی استهبانجاهای دیدنی اقلید 

قدمگاه , سده کتیبه و غار تنگ براق، مسجد جامع اقلید ، چشمه شیرین، امامزاده سید محمد ، دریاچه کافتر و چشمه بهرام گور 

غار تنگ براق

حمام قدیمی علی خان اشکنانجاهای دیدنی  ممسنی یا نورآباد

نقش شاه بهرام (بهرام گور)، میل اژدها و آتشکده نورآباد 

ممسنیجاهای دیدنی  نیریز

 مسجد جامع کبیر ، امامزاده سلطان سید ابراهیم ، کاروانسرای نیریز , قدمگاه خضر نبی الله و امام زاده خواجه احمد انصاری

جاهای دیدنی  نیریزجهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید


جاهای دیدنی شیراز

شهر شیراز مرکز استان فارس محسوب می شود. شهر شیراز دیدنی های زیادی داشته و مهد شعر و ادب زبان شیرین فارسی است. اغراق نیست و میتوان گفت شیراز یکی از شهرهایی است که هر کس قصد سفر به ایران را در ذهن خود دارد، به این شهر هم می اندیشد. دیدنی های شیراز بسیار زیبا و جذاب بوده و دارای جاذبه های گردشگری تفریحی، تاریخی و زیارتی فراوان و متنوعی می باشد.


ذکر مهمترین جاذبه های گردشگری در شهر شیراز

مسجد جامع عتیق،، مسجد نو، آرامگاه حافظ ، آرامگاه سعدی ، باغ ارم ، بازار وکیل ، کاروانسرای مجاور ، بازار وکیل، عمارت هفت تنان ،بنای نارنجستان، باغ دلگشا و موزه قاجاریه برخی از این دسته هستند.

حافظیه

جناب حافظ یکی از شاعران بزرگ و پرآوازه ایران بوده که نه تنها ایرانیان بلکه تمامی مردم جهان با شعرهای این شاعر بزرگ آشنا هستند. حافظیه که آرامگاه این شاعر توانا می باشد ، حال و هوای آن به قدری عجیب و شاعرانه است که به محض قرار گرفتن در این محیط، آرامشی عجیب شما را در بر میگیرد. شب های حافظیه با دیگر جاهای دنیا فرق داشته و حس  حال و نورپردازی های این مکان دیدنی، تمام وجود شما را سرشار از آرامش و شادی می کند. در این آرامگاه زیبا باغ، چایخانه های سنتی، بستنی و فالوده شیرازی در کافه های زیبا وجود دارد که باعث افزایش تنوع و زیبایی حافظیه شده است.

حافظ و فال آن بسیار معروف بوده و نشستن روی پله های آرامگاه و گرفتن فال حافظ یکی از آرزوی مسافرین شیراز است. در برخی مواقع پیرمردهایی در این آرامگاه هستند که فال حافظ می گیرند.

حافظیه

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- حد فاصل چهار راه ادبیات و چهار راه حافظیه- روبروی مجتمع ورزشی حافظیه


سعدیه

سعدی شیرازی یکی از معروف ترین شاعران ایرانی است که بوستان و گلستان آن در بین جهانیان شناخته شده است. سعدیه آرامگاه این شاعر بزرگ بوده که مقبره ای کوچک ولی بسیار خاطره انگیز دارد. محوطه بیرونی این آرامگاه باغی بزرگ و زیبا بوده که گشت و گذار در این باغ برای همگان جذاب است. در هنگام ورود به آرامگاه افراد زیادی را در حال خواندن شعرهای زیبای سعدی می بینید که این خود تجربه ای شگفت انگیز را به شما می دهد.

سعدیه

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- انتهای خیابان بوستان- مجاور باغ دلگشا


ارگ کریم خان

یکی دیگر از دیدنی های شهر شیراز و یکی از بزرگ ترین بناهای آجری این شهر، ارگ کریم خان است. معماری این ارگ به قدری زیباست که از فاصله دور هم بینندگان زیای را به خود جذب می کند. در داخل این ارگ مانند دیگر دیدنی های شهر شیراز محوطه ای باغ مانند دارد که هر کدام تکه ای از بهشت هستند.

ارگ کریم خان

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- میدان شهرداری


عمارت شاپوری

قدمت عمارت شاپوری به دوران پهلوی می رسد. با این که این بنا قدمت چندانی ندارد ولی از سری آثار باستانی بسیار زیبای شیراز محسوب می شود. این عمارت متعلق خاندان شاپوری بوده که از تاجران بزرگ بودند.

عمارت شاپوری

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: استان فارس- شهر شیراز خیابان کریم خان زند- خیابان انوری- تقاطع اهلی


مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق یکی از مساجد زیبا و دیدنی شیراز به حساب می آید. این مسجد مربوط به دوران صفویه بوده که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است. ساکنین این شهر در روز جمعه در این مسجد گرد هم آمده و به خواندن قرآن مشغول می شوند و به همین دلیل این مسجد با نام مسجد آدینه نیز شناخته می شود.

مسجد جامع عتیق شیراز

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- ضلع جنوب شرقی شاهچراغ


باغ جنت شیراز

باغ های شیراز نیز مانند بناهای آن  قدمتی طولانی دارد. باغ جنت قدمت آن مربوط به دوران قاجار می باشد که مکانی بسیار زیبا و تفریحی برای مسافران این شهر است. درختان کاج و سرو در این باغ خودنمایی می کنند و با توجه به قدمتی که دارند بسیار تنومند هستند.

باغ جنت شیراز

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- بلوار امیر کبیر


سرای مشیر

سرای مشیر یا همان بازار وکیل یک بازار سنتی بسیار زیباست که در آن می توانید انواع آثار دستی و سنتی را در این بازار خریداری نمایید. این بازار مربوط به دوران زندیه بوده که از مکان های تاریخی و زیبای شهر شیراز است. در این بازار می توان درختان نارنج را مشاهده کرده و از حوض بزرگ کاشی کاری شده آن لذت ببرید.

سرای مشیر

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- تقاطع خیابان زند و طالقانی- بازار وکیل


خانه زینت الملوک

خانه زینت الملوک یکی از بناهای تاریخی شیراز بوده که در هر فصلی زیباست. موزه مشاهیر استان فارس نیز در این  خانه قرار گرفته است. نقاشی های زیبایی را روی سقف این خانه می توانید مشاهده کنید که نشانی از هنر مردمان این شهر است. باغ جهان نما در نزدیکی حافظیه قرار گرفته که نهری کوچک زیبا در کنار آن رد می شود.

خانه زینت الملوک

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- ضلع شرقی خیابان حافظ- بالاتر از میدان حافظیه


خانه صابر

خانه صابر یکی از قدیمی ترین عمارت های شیراز است که مربوط به دوران زندیه می باشد. این خانه در نزدیکی شاهچراغ بوده که کاملا شیک و مدرن است. این خانه به ثبت آثار ملی رسیده است.

جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- روبروی شاهچراغ- محله سر باغ- بن بست کد خدا شیراز


آب انبار وکیل

این آب انبار از دوران زندیه در این شهر بر جای مانده که هنوز نیز مانند سابق زیبا و پا برجاست. این آب انبار با آجرهای زیبایی تزیٔین شده که بادگیری بزرگی در آن طراحی شده تا آب موجود در آب انبار همواره خنک بماند. طراحی خاص و منحصر به فرد و مهندسی شده این آب انبار، نشان دهنده هنر ایرانی می باشد.

آب انبار وکیل

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- میدان توپخانه- ضلع شرقی ارگ کریم خان


رصد خانه ابوریحان بیرونی

رصد خانه ابوریحان بیرونی از دانشگاه های برتر ایران بوده که یک دانشگاه حرفه ای و مجهز است. دیدن از این رصد خانه خالی از لطف نبوده و برای علاقه مندان به این هنر بسیار هیجان انگیز می باشد.

رصد خانه

آدرس: شیراز- مجتمع دانشگاهی ارم دانشگاه شیراز


باغ ملی شیراز

باغ ملی شیراز یکی از باغ های بی نظیر شهر شیراز می باشد. اگر از بینندگان بپرسید که یکی از جذاب ترین دیدنی های شیراز کدام است، بی شک باغ ملی یکی از اسم هایی است که می شنوید. قدم زدن در این باغ و دیدن درختان سرو و کاج کهنسال از تجربیاتی است که در کمتر جایی از دنیا می توانید آن را کسب کنید. درختان نارنج موجود در این باغ و پیچیدن بوی نارنج تجربه ای وصف ناپذیر است که تا تجربه نشود نمی توان آن را درک کرد. بهترین زمان رفتن به این باغ ماه اردیبهشت است که فصل میوه دهی درختان نارنج می باشد.

باغ ملی شیراز

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- چهار راه حافظیه


موزه هفت تنان

موزه هفت تنان نیز در نزدیکی حافظیه و باغ ملی شیراز قرار گرفته است. این باغ واقع شده در پای کوه چهل مقام بوده که باغی جذاب را رقم زده است. در این باغ هفت سنگ قبر را مشاهده خواهید کرد که بی نام و نشان هستند و مربوط به دوران زندیه می باشند.

هفت تنان

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- پای کوه چهل مقام- شمال آرامگاه حافظ


آرامگاه شاه چراغ

یکی از آرامگاه های مذهبی شهر شیراز که بسیار معروف و پرطرفدار است و آرامگاه احمد بن موسی کاظم و برادر امام هشتم ع می باشد، به آرامگاه شاهچراغ معروف است. گچ بری ها و آیینه کاری های این حرم نمادی از تاریخ زیبای این شهر می باشد. این آرامگاه برای افرادی که به حرم و مکان های مذهبی علاقه دارند بسیار دوست داشتنی و آرام بخش می باشد.

شاهچراغ

شاه چراغ از جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- خیابان لطفعلی خان زند- خیابان احمدی


باغ ارم

یکی از زیباترین و فوق العاده ترین باغ های شهر شیراز، باغ ارم می باشد. این باغ پر از درخت و گل  گیاه بوده و در اردیبهشت ماه بوی این گل ها فضای باغ را پر می کند. علاوه بر بوی گل ها بوی درختان سر و اقاقیا، افرا، سروناز و بید و صد البته که درخت نارنج هوش از سر بازدیدکنندگان می برد. این باغ برای ثبت عکس و خاطره بسیار مکان مناسبی است.

شاه چراغ

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- نزدیک به میدان ارم- نزدیک دانشگاه شیراز


باغ نارنجستان

باغ نارنجستان نیاز به توصیف نداشته و با شنیدن نام آن بوی نارنج تازه به مشام همگان می رسد. این باغ زیبای مملو از بوی نارنج با آیینه کاری های فوق العاده زیبا تزیین شده و فضایی زیبا و چشم نواز را به رخ بازدید کنندگان کشیده است. رفتن به این باغ تجربه ای وصف نشدنی را به بازدید کنندگان داده که محال است خاطره آن از ذهن آنها پاک شود. توصیه می شود در صورت سفر به این شهر، دیدن از باغ نارنجستان را به هیچ عنوان از دست ندهید.

باغ نارنجستان

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: استان فارس- شیراز- خانه لطفعلی خان زند- نرسیده به خیابان زینبیه


مسجد نصیر الملک

یکی از باغ های رنگی و با صفای شیراز، مسجد نصیر الملک شیراز می باشد. تمام ذوق و هنر شیرازی ها در این مسجد به نمایش درآمده است. این مسجد رنگارنگ برای عاشقان عکاسی این فرصت را می دهد که عکس هایی جذاب را به ثبت برسانند. بهترین زمان برای عکاسی صبح بوده که نور آفتاب و انعکاس آن بر روی کاشی ها، بازی رنگ ها را برای عکاسان فراهم کرده است. کاشی های فیروزه ای این مسجد بسیار زیبا و چشم نواز هستند.

مسجد نصیر الملک

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- خیابان لطفعلی خان زند


دروازه قرآن

ورودی شیراز دروازه عظیمی مشاهده می شود که با نام دروازه قرآن شناخته می شود. این دروازه از شش دروازه قدیمی این شهر بوده که مسافران را به سلامت بدرقه می کند. این بنا اولین بنایی است که مسافرانی که از جاده اصفهان- شیراز وارد شهر می شوند، در معرض دیدشان قرار می گیرد.

دروازه قرآن

جاهای دیدنی شیراز

دیدنیهای شیراز سوغات شیراز سراب بهرام

آدرس: ورودی شهر شیراز- خیابان شیراز


باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد یکی دیگر از دیدنی های شیراز بوده که طرفداران زیادی دارد. کاخ سلطنتی و موزه اسلحه های قدیمی از مراکزی است که می توانید با ورود به این باغ از آن دیدن نمایید. این بنا در دوران قاجاریه بنا نهاده شده که بسیار دیدنی است.

باغ عفیف آباد

آدرس: شیراز- انتهای خیابان عفیف آباد


باغ دلگشا

این باغ در نزدیکی سعدیه قرار دارد که در دوران ساسانی ساخته شده است. این باغ دارای تعداد زیادی درختان میوه است که بر اساس سبک چهار باغ ایرانی بنا نهاده است. عمارت ساخته شده در این بنا به دوران قاجاریه باز می گردد.

باغ دلگشا

باغ دلگشا از جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز- محله سعدیه جنوبی- بلوار هفت تنان- خیابان نارنجستان


حمام وکیل

یکی از زیباترین حمام های ایران، حمام وکیل شیراز می باشد. این حمام شامل خزینه، گرم خانه، شاه نشین و رخت کن است که از مهم ترین بخش های آن شاه نشین می باشد. این حمام بسیار با صفا بوده و مانند قصه می ماند.

حمام وکیل

آدرس: شیراز- خیابان طالقانی


مراکز خرید شیراز

بازار وکیل

یکی از پربازدیدترین و زیباترین بازارهای سنتی شیراز، بازار وکیل می باشد. در این بازار می توانید علاوه بر خرید سوغاتی، در آن گشت و گذار کرده و لذت ببرید. از بازار وکیل می توان به عنوان یکی از دیدنی های شیراز نیز نام برد. در این بازار می توانید از صنایع دستی این بازار دیدن کرده و به دلخواه خریداری کنید.

بازار وکیل
Vakil Bazaar

آدرس: شیراز- خیابان طالقانی- بازار وکیل


بازار مسگرهای شیراز

از دیگر بازارهای قدیمی شیراز بازار مسگرها می باشد. در این بازار می توانید انواع طرح های مس را ببینید. این بازار حال و هوای قدیم را در بازدیدکنندگان زنده کرده و طرح های جالبی را می توانید در این بازار مشاهده کنید.

بازار مسگرهای شیراز

آدرس: شیراز- تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی به سمت بازار وکیل- محله درب شاهزاده


بازار حاجی شیراز

اگر به دنبال یک بازار قدیمی هستید، بازار حاجی شیراز یکی از آن بازارهاست که همچنان سبک قدیمی خود را حفظ کرده است. در این بازار می توانید تمام لوازم قدیمی مانند ترمه، دیگ، پارچه، لوازم خیاطی، لباس های محلی و خشکبار را خریداری کنید.

بازار حاجی شیراز

آدرس: شیراز- خیابان لطفعلی خان زند- بعد از سه راه طالقانی- سمت راست


سرای مشیر شیراز

در این بازار سنتی شما می توانید لوازم سنتی اصل را با قیمتی مناسب خریداری نمایید. در این بازار انواع معرق، خاتم کاری، قلم زنی و حکاکی روی برنج و مس و سنگ های قیمتی، گبه بافی، انواع زیورآلات دستی و ... وجود دارد.

سرای مشیر شیراز

آدرس: شیراز تقاطع خیابان لطفعلی زند و طالقانب- به سمت بازار وکیل


مجتمع خلیج فارس

مجتمع خلیج فارس برای آن دسته افرادی که به دنبال کالاهای لوکس و مدرن هستند، مناسب می باشد. این مجتمع در چند طبقه ساخته شده که تمامی امکانات رفاهی از جمله هتل پنج ستاره، رستوران، کافه، شهربازی، پردیس سینمایی، سالن های ورزشی و ... تعبیه شده است.

آدرس: شیراز- ورودی شهر جدید صدرا


فروشگاه آرت شاپ هان

آرت شاپ هان یک فروشگاه نه چندان بزرگ است که انواع لوازم هنری و صنایع دستی را در آن می توانید پیدا کنید. لوازم موجود در این فروشگاه به قدری زیبا و خلاقانه است که محال است کسی به این فروشگاه رفته و دست خالی بیرون بیاید.تور مسافرتی
از شیراز بیشتر بدانیم... ⇓

وجه تسمیه شیراز

در لوحه های به دست آمده در قسمت جنوبی تخت‌ جمشید نام چند شهر استان فارس مانند شیراز ، نیریز و فسا نوشته شده است. با به دست آمدن این لوح ها و خوانده شدن آنها توسط اساتید خطوط میخی معلوم گردید که شیراز در زمان هخامنشی ها وجود داشته و کارگرانی از این شهر، در ساختن تخت جمشید شرکت داشته و دستمزد میگرفته اند. شهر شیراز از ابتدا گسترش چندانی نداشته و پس از ویرانی شهر استخر و کوچ کردن اهالی آن به شیراز ، این شهر بار بیشتری گرفت و پیوسته مورد توجه حاکمان وقت قرار داشته و چهار مرتبه نیز پایتخت بوده است .

شیراز در طول تاریخ

 آثار باقی مانده از قرن چهارم هجری قمری:

قنات رکن آباد و دروازه قدیمی شمالی شیراز جزو این آثار باقیمانده است که ۵۰ سال پیش ویران گردید و بعدها، دروازه فعلی به جای آن ساخته شد .

تخت جمشید

  دوره اتابکان فارس در قرن ۶ و ۷ هجری قمری :

آثار باقیمانده از این زمان قنات آبزنگی و مسجد نو یا شهدا که به مسجد اتابک معروف بوده است .

مسجد اتابک

  دوره آل اینجو و آل مظفر در قرن ۸ هجری قمری :

از آثار باقی مانده خدای خانه در وسط مسجد جامع عتیق می باشد .

سجد جامع عتیق

  دوره زندیه قرن دوازدهم هجری قمری :

آثار باقی مانده از این دوره شامل بناهای وکیلی است .

ظاهرا شیراز پیش از اسلام در مشرق شهر کنونی و شاید در حوالی قصر ابونصر جای داشته و به احتمال زیاد در حوالی تنگ سعدی و اطراف قلعه قهندژ گسترش داشته است.

به هر حال قدر مسلم در قرون اولیه اسلامی جایگاه شیراز از چهار سمت گسترش یافته و توسعه آن از سمت مغرب خیلی بیشتر بوده است.

شیراز شهری است قدیمی و مشهور و آباد که دارای باغ‌های عالی و چشمه سارهای پراب و بازارهای بدیع، شلوغ و خیابان های خوب و عالی میباشد. در این شهر نظم و ترتیب قابل تحسینی حکمفرماست. هر یک از اصناف پیشه وران در بازار جداگانه ای متمرکز هستند و از مشاغل دیگر در میان آنان داخل نمی‌شود.


جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

سوغات و غذاهای محلی شیراز

غذاهای سنتی استان فارس

غذاهای محلی شیراز

پلو اسفندی

از غذهای محلی آباده یکی از توابع استان فارس، پلو اسفندی می باشد. این غذا از ماش، نخود، لوبیا، عدس، ادویه پلویی تهیه شده و در کنار آن گوشت گوسفند، پیاز، برنج، گندم، جو، کره، نمک و فلفل سیاه طبخ می شود.

شیرازی پلو

کته شیرازی یکی از لذیذترین و خوشمزه ترین غذاهای شیراز می باشد. شیرازی ها برای تهیه این غذا از برنج، زعفران، مرغ، کره، ماست بدون آب، روغن، زرشک، بادمجان، زیره، نمک، فلفل، زردچوبه و تخم مرغ استفاده می کنند. خوردن این غذا در کنار سالاد شیرازی بسیار پرطرفدار است.

کلم پلو

کلم پلو یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین غذا در بین ایرانیان است. با وجود این که این غذا متعلق به شهر شیراز می باشد ولی در بین ایرانیان جایگاه ویژه ای داشته و همه دستور پخت این غذا را بلدند. باید بگویم که کلم پلوهایی که در شیراز طبخ می شود بسیار با کلم پلوهای ما متفاوت بوده و طعم بسیار فوق العاده ای دارد. توصیه می شود در صورتی که به این شهر سفر کردید حتما از کلم پلوی شیراز را امتحان کنید.

پاچه پلو شیرازی

از دیگر غذاهای سنتی شیراز پاچه پلو می باشد. برای تهیه این غذا از لپه، برنج، گوشت چرخ کرده، کشمش، فلفل، نمک و سرکه شیره استفاده می شود.

 شکر پلو شیرازی

شکر پلوی شیراز یکی از غذاهای سنتی استان فارس بوده که طرفداران زیادی را در این استان خصوصا شهر شیراز دارد. این غذا به خاطر طعم شیرینی که دارد بسیار منحصر به فرد است و همین عامل باعث ترغیب افرد به چشیدن این غذا می شود. برای تهیه این غذا از برنج، خلال بادام، شکر، زعفران، برش های نازک نارنگی و روغن استفاده می شود.

لوبیا پلوی شیرازی

لوبیا پلوی شیرازی با لوبیا پلویی که در شهرهای دیگر پخته می شود متفاوت است و در این لوبیا پلو از لوبیای چشم بلبلی استفاده می شود. این غذا با استفاده از برنج، زعفران، لوبیای چشم بلبلی، روغن، نمک و پودر دارچین تهیه می شود. این لوبیا پلو در کنار طعم فوق العاده ای که دارد، بسیار مقوی نیز می باشد.

قنبر پلو شیرازی

قنبر پلو شیرازی از دیگر غذاهای سنتی و خوشمزه شیراز می باشد. این غذا با استفاده از برنج، رب انار، گردو، پیاز، آرد نخودچی، زردچوبه، نمک، شیره انگور، گوشت چرخ کرده، روغن و کشمش تهیه می شود. مواد به کار رفته در این پلو همچون رب انار و گوشت چرخ کرده و شیره انگور باعث پر قوت شدن این غذا شده و همچنین طعمی لذت بخش را به این غذا بخشیده است.

قرمه به

اغلب غذاهای استان فارس طعمی شیرین دارند و خورشت قرمه به یکی از غذاهایی است که از دسته غذاهای شیرین می باشد. این غذای سنتی از گوشت گوسفند چربی دار، پیاز، لپه، شکر، آبلیمو و زعفران تهیه شده است. معمولا این غذا را با نان و یا برنج می خورند.

اشکنه شیرازی

برای تهیه این غذا باید پیاز را تفت داده تا به رنگ طلایی در بیاید و سپس شنبلیله و زردچوبه را به آن اضافه می کنید. سپس درون آن آب ریخته و به آن ماست و تخم مرغ اضافه می نماییم. خوردن این غذا با ترشی و نان بسیار لذیذ می باشد.

نان فسا

نان فسا یکی از شیرینی های شهر فسا یکی از توابع استان فارس می باشد. این غذا به دلیل زنجبیل استفاده شده در آن بسیار خوشمزه است. این شیرینی بسیار خوشمزه بوده و ظاهری بسیار هوس انگیز دارد.

لالک بادمجان

لالک بادمجان یکی از غذاهای محلی پرخاصیت استان فارس به حساب می آید. این غذا یکی از غذاهای سنتی شهرستان کازرون بوده که بسیار لذیذ و دوست داشتنی می باشد.

آش ماست شیرازی

آش یکی از غذاهای محبوب در بین ایرانیان می باشد و هر شهری آش مخصوص به خود را دارد. آش ماست شیرازی نیز یکی از غذاهای محلی استان فارس محسوب می شود. این غذا با لپه، ماست، برنج، فلفل سیاه، گوشت و پیاز تهیه می شود.


سوغات شیراز

گلاب میمند

یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین غذاهای استان فارس، گلاب میمند می باشد. این گلاب بسیار خوش بو و مرغوب بوده و بوی آن بسیار ماندگار است.

مسقطی شیراز

مسقطی شیراز نوعی حلوا است که برای تهیه آن نشاسته و مغز پسته به کار رفته است. بر روی این مسقطی به عنوان تزیین از گل محمدی، زعفران، پسته و زرشک استفاده می شود.

حلوای کاسه ای

حلوای کاسه ای یکی از شیرینی های لذیذ استان فارس است که در تهیه آن از آب، آرد برنج، گلاب،‌ روغن و زعفران استفاده شده است. با توجه به این که این حلوا در کاسه سرو می شود به آن حلوای کاسه ای می گویند.

عرق بهار نارنج

بهار نارنج یکی از عرقیجات های بسیار پرطرفدار در بین ایرانیان است که شربت آن به همراه شکر و گلاب علاوه بر خاصیتی که دارد، بسیار پرطرفدار می باشد.

لیمو شیرازی

لیموهای شیراز از پرطرفدارترین لیموهای ایران به حساب می آید. آب لیموهای شیراز در تمامی شهرهای ایران به فروش می رسد ولی کیفیت و مرغوبیت لیموهایی که از شیراز خریداری می شود را ندارد.

سوغات شیراز


 

صنایع دستی استان فارس

گبه

نورآباد و فراشبند اصلی ترین مرکز ساخت گبه به حساب می آید. گبه قالیچه ای با پرزهای بلند است که طرح و نقشی بسیار خیره کننده می باشد. نقوش به کار رفته در گبه نقوش ذهنی بانوان عشایر فارس است.

گیوه

گیوه از صنایعی است که در اکثر شهرهای ایران یافت می شود و هر کدام با توجه به نوع دوخت آن متفاوت می باشند. استان فارس نیز از این امر مستثنی نبوده و دارای گیوه های خاص و منحصر به فرد خود می باشد.

یوخه (کاک)

یوخه یکی دیگر از شیرینی های استان فارس می باشد. این شیرینی از خمیر، دارچین و پودر شکر تهیه شده است. این شیرینی را با چای بسیار لذیذ می باشد.

قلم زنی

قلم زنی عبارت است از حکاکی روی مس و نقره و طلا می باشد که در بسیاری از نقاط ایران دیده می شود. قلم زنی یکی از سوغاتی های پرطرفدار و ارزشمند در بین ایرانیان است.

زیرانداز نمدی

نمدمالی یکی از زیباترین هنر ساکنین استان فارس می باشد. این نمد از موی گوسفند و شتر بوده که تهیه آن آسان نیست و زمان زیادی نیاز دارد ولی کاری بسیار شیک و زیبا می باشد. نمد یکی از سوغاتی های محکم و با استحکام بوده و تا مدت ها از شما به یادگار خواهد ماند.

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

روشها و مسیرهای مسافرت به شیراز

مسیر رفتن به استان فارس

رفتن به شیراز به وسیله خودروی شخصی

برای رفتن به استان فارس از تهران ابتدا باید از مسیر قم به اصفهان رفته و سپس از شهرهای شهرضا و آباده و صفاشهر گذشته تا به مرودشت و سپس به شیراز برسید. حدودا ۹۲۴ کیلومتر فاصله بین تهران تا شیراز می باشد.

مسیر رفتن به شیراز با اتوبوس

برای رفتن به شیراز از مسیر تهران ابتدا باید از ترمینال جنوب و یا پایانه بیهقی به اصفهان رفته و از اصفهان با اتوبوس های شیراز به این شهر برسید.

مسیر رفتن به شیراز با قطار

برای رفتن به این مسیر باید از قطار قم به اصفهان و سپس به شیراز بروید ولی از آن جا که این خط هنوز افتتاح نشده باید ابتدا به اصفهان رفته و سپس از آن جا به شیراز بروید.

مسیر رفتن به استان فارس با هواپیما

برای رفتن به این استان به صورت هوایی می توانید از فرودگاه تهران به شهر شیراز بروید و یا مستقیم به فرودگاه لامرد بروید.

نقشه آنلاین شیراز ⇓