استان سمنان

سمنان یکی از مناطق کویری ایران می باشد که در شمال دشت کویر و جنوب رشته کوه البرز قرار گرفته است. این استان به دلیل قرار گیری در مسیر ابریشم اهمیت زیادی داشت و کاروانسراهای زیادی در این مسیر ساخته شد.

سمنان با مساحت ۹۷ ۱۴۹۱ کیلومتر مربع در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده و به دشت کویر ختم می‌شود. شرایط جغرافیایی این استان باعث شده که هر قسمت از آن آب و هوای خاص خود را داشته باشد. بدین صورت که در نواحی کوهستانی هوا سرد در دامنه کوه‌ها هوا معتدل و در کنار کویر هوا گرم است. کمبود آب در این استان نیز موجب روی آوردن مردم آن به صنعت شده و در مقابل کشاورزی در آن رشد چندانی نیافته است.

نکته قابل توجه درباره استان سمنان این است که لهجه و زبان مردم آن یکی از قدیمی ترین زبان های موجود در ایران بوده و خصوصاً زبان مردم شهرستان سمنان، مرکز این استان، از بقایای دست‌ نخورده زبان فارسی پهلوی شناخته شده است.

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

محصولات زیر را با قیمت مناسب خرید کنید..

آثار دیدنی و توریستی استان سمنان

دامغان : مسجد تاریخانه، عمارت چشمعلی، مسجد جامع، کاروانسرای قوشه، قلعه تاریخی گردکوه، گنبد زنگوله، امامزاده جعفر، پیر علمدار، برج‌ طغرل، قلعه دولت آباد ، کاروانسرای سپهسالار، غار شیربند، برج چهل دختر، برج مهماندوست 

شاهرود : موزه شاهرود ، مجموعه تاریخی بایزید بسطامی، چشمه گراب مجن، گنبد غازان ،خانف آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، آرامگاه ابن یمین، آرامگاه شیخ حسن جوریف، مسجد جامع فریومد، مسجد جامع شاهرود، بازار سرپوشیده، مسجد جامع بسطام

گرمسار : آب معدنی چشمه شاه وارد کشکولی یا زندان افغان، امامزاده علی اکبر ، امامزاده کوشک ، قصر های سیاه کوه شامل: قصر شاه عباسی – عین الرشید و حرمسرا  


 جاهای دیدنی شاهرود

دومین شهر پر جمعیت سمنان شاهرود می باشد که دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است. در این شهرستان می توان بناهای تاریخی و دشت ها را تماشا کردو از دیدن آن لذت برد. بهترین زمان سفر به شاهرود نیمه اول سال می باشد.

شاهرود

جاهای دیدنی سمنان

 

جنگل ابر

جنگل ابر یکی از جاذبه های بسیار معروف شاهرود می باشد. این جنگل سرتاسر سال پوشیده  از ابر بوده و بسیار پرطرفدار است. این جنگل قدمت بسیار طولانی داشته و به دوران ژوراسیک تعلق دارد. جنکل ابر وسعت زیادی داشته و به دلیل آب و هوای معتدلی که دارد، پوشیده شده از انواع پوشش های گیاهی و انواع جانوران در آن زندگی می کنند. در صورتی که قصد رفتن به این جنگل را دارید بهتر است لباس گرم بپوشید.

جنگل ابر

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود- روستای ابرجاهای دیدنی بسطام

بسطام نام یکی از شهرهای شاهرود است که از شمال و شمال غرب به استان گلستان، از شرق به دشت کویر و میامی و از غرب به شهر مجن و رشته کوه های شاهوار مرتبط می باشد. در این شهر آرامگاه بایزید بسطامی بوده که همواره گردشگران زیادی به منظور بازدید از این مقبره به این شهر سفر می کنند.

بسطام

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- ۶ کیلومتری شاهرود شهر بسطام


چشمه هفت رنگ مجن

این چشمه بسیار زیبا بوده و در بین کوه های و دامنه های شاهوار قرار گرفته است. این چشمه آبی بسیار زلال داشته به گونه ای که می توان تصویر صحنه های اطراف را در آب دید. در اطراف این چشمه گونه های جانوری زیادی در حال زندگی هستند و مزاع و پوشش های گیاهی زیادی در اطراف این رودخانه وجود دارد.

چشمه هفت رنگ مجن

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود


موزه بزرگ شاهرود

موزه بزرگ شاهرود در یک عمارت تاریخی قرار گرفته که قدمتی بسیار طولانی دارد. در این موزه می توانید به دو بخش موزه مردم شناسی و موزه باستان شناسی آن سر بزنید. در بخش مردم شناسی انواع لباس ها و زیورآلات زنان و مردان این شهر به نمایش گذاشته شده تا بینندگان با آداب و رسوم و فرهنگ این شهر بیشتر آشنا شوند . در بخش باستان شناسی آثار کشف شده بر روی تپه های این شهر به نمایش عموم گذاشته شده است.

موزه بزرگ شاهرود

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- سمنان- خیابان فردوسی


موزه آب شاهرود

موزه آب شاهرود اولین موزه خصوصی آب در ایران می باشد. این موزه در عمارتی قدیمی به نام تکیه برنجی بوده که در آن لوازمی همچون شیرهای قدیمی قرار گرفته است. این موزه متعلق به دوران قاجار می باشد. با مراجعه به این موزه می توان علاوه بر تماشای موزه آب، از بنای زیبا و معماری جالب این بنا نیز بهره مند شوید.

موزه آب شاهرود

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- شاهرود- میدان جمهوری- خیابا مصلی- پلاک ۴۳


خانه یغمایی ها

از خانه های تاریخی شاهرود می توان خانه یغمایی ها را نام برد. معماری این ساختمان فردی یزدی به نام استاد مهدی حیدریان بوده که در ساخت آن المان های یزدی نظیر بادگیر نیز به کار رفته است. این عمارت معماری بی نظیری داشته و در میراث فرهنگی شاهرود ثبت شده است. حیاط این عمارت بسیار زیبا بوده و با استفاده از گل های رنگارنگ و درختان آلبالو تزیین شده است.

خانه یغمایی ها

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- شاهرود- خیابان تهران- خیابان هشت شهریور


بازار شاهرود

بازار شاهرود از آثار بر جای مانده از دوران قاجار می باشد. این بازار بافتی بسیار قدیمی داشته و در آن می توانید به کاروانسرا، گرمابه، مسجد و بارانداز آن نیز سر بزنید. این بازار سرپوشیده بوده و بسیار پرطرفدار می باشد.

بازار شاهرود

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- شاهرود- خیابان جمهوری


پارک ملی خارتوران

پارک ملی خارتوران دومین منطقه وسیع حفاظت شده ایران محسوب می شود که به آفریقای ایران معروف است. در این منطقه حفاظت شده انواع جانوران کمیاب در حال زیست هستند. علاوه بر حیوانات انواع پوشش های گیاهی بسیار نادر را می توانید در این منطقه مشاهده نمایید.

پارک ملی خارتوران

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرق شاهرود


روستای قلعه بالا

روستای قلعه بالا در نزدیکی پارک خارتوران قرار گرفته و ساختی پلکانی دارد. در این روستا تا چشم کار می کند مراتع سبز رنگ به چشم می خورد و به همین علت آن را نگین سبز توران می نامند. در این روستا تعداد متعددی چنار و قنات را مشاهده خواهید کرد.

روستای قلعه بالا شاهرود

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود


پارک آبشار شاهرود

آبشار شاهرود بسیر زیبا و دیدنی می باشد. این منطقه آب و هوایی مطبوع و دلنشین داشته و به همین دلیل محلی مناسب برای اقامت مسافرین می باشد. در این پارک علاوه بر تماشای آبشار می توانید از باغ وحش آن نیز دیدن نمایید.

پارک آبشار شاهرود

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- شاهرود- خیابان شهید صدوقی


دشت آفتابگردان

دشت آفتاب گردان شاهرود یکی از مراکز گردشگری شاهرود است که به دلیل وجود تعداد زیادی گل آفتاب گردان صحنه ای زیبا و فوق العاده را خلق کرده اند. این دشت برای عکاسی بسیار مناسب بوده و می توانید عکس هایی بسیار زیبا را ثبت کنید.

دشت آفتابگردان

 جاهای دیدنی شاهرود

آدرس: سمنان- شاهرود- میامی- بعد از حسین آباد کالپوش


شقایق های کالپوش

دشت شقایق یکی از بی نظیرترین مکان های دیدنی شاهرود محسوب می شود. سرتاسر این دشت پوشیده شده از شقایق های زیباست که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. این دشت در نزدیکی دشت آفتابگردان قرار گرفته و ترکیب این دو گل با هم تصویری بی همتا را به تصویر می کشد. توصیه می شود در صورت سفر به شاهرود دیدن از این دو دشت بی نظیر را از دست ندهید.

شقایق های کالپوش

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- شاهرود- میامی- بعد از حسین آباد کالپوش


آبشار نکارمن

نکارمن یک آبشار در دل کویر می باشد که این تضاد باعث خلق صحنه ای بسیار جذاب شده است. در اطراف این آبشار سرسبز بوده و بهشتی کوچک در دل کویر محسوب می شود. آبشار نکارمن به قدری جذاب و زیبا می باشد که سالانه گردشگران زیادی جذب این منطقه می شوند.

آبشار نکارمن

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- ۲۵ کیلومتری شاهرود- روستای نکارمن


آبشار و قندیل های یخی آوستا

آبشار آوستا در فصل زمستان پوشیده شده از برف بوده و صحنه ای بسیار زیبا را به تصویر می کشد. در این آبشار غاری وجود دارد که قندیل های موجود در آن خودنمایی می کند. این آبشار طبیعتی بسیار زیبا و بکر را به خود اختصاص داده است.

آبشار و قندیل های یخی اوستا

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- ۱۵ کیلومتری شمال شاهرود


مسجد آقا شاهرود

مسجد آقا شاهرود از آثار بر جای مانده از دوران قاجار می باشد. این مسجد شامل سردرب ورودی، شبستان های متعدد، ایوان، آب انبار قدیمی و … می باشند. سردرب ورودی این مسجد با گچ بری ها و آجرکاری های زیبایی تزیین شده است. این مسجد بسیار زیبا بوده و گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند.

مسجد آقا شاهرود

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- شاهرود- خیابان ۱۵ خرداد


مسجد جامع شاهرود

مسجد جامع شاهرود یک مسجد قدیمی است که برای گردشگران بسیار جالب است. این مسجد از آثار دوره ایلخانی بوده و قدمتی طولانی دارد. کچ بری های زیبایی بر روی این مسجد انجام شده که بسیار جالب توجه می باشد. ساخت این بنا با استفاده از خشت خام انجام شده است.

مسجد جامع شاهرود

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- شاهرود خیابان شهید صدوقی


 جاهای دیدنی دامغان

حتما تا حالا اسم پسته دامغان را شنیده اید. دامغان دارای مزارع زیادی پسته است که به دلیل آب و هوای گرمی که دارد این محصول بسیار با کیفیت است. این شهرستان دارای تعداد زیادی آثار زیباست که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی دامغان

مسجد تاریخانه

مسجد تاریخانه در جنوب شرقی دامغان قرار گرفته است. این مسجد در قدیم یکی از عبادتگاه های ارزشمند و مهم محسوب می شد. مسجد دارای ۲۶ ستون دایره ای است که به چهل ستون معروف می باشد. این مسجد بسیار زیبا، قدمتی طولانی دارد.

مسجد تاریخانه

 جاهای دیدنی دامغان

آدرس: سمنان- دامغان- میدان امام- خیابان مطهری


چشمه قلقل

چشمه قلقل یک تنگه کوچک و سرسبز است که آب این چشمه از یک کوه قل زده و جوشیده و بیرون می آید. آب این چشمه بسیار زلال و گواراست و خنکی آب این چشمه برای همگان دلچسب می باشد. کوه ها و صخره های موجود در این چشمه باعث دوچندان شدن جذابیت های این منطقه شده است.

چشمه قلقل

 جاهای دیدنی دامغان

آدرس: سمنان- ۶۰ کیلومتری شمال غربی دامغان- ۲ کیلومتری روستای دشتبو


عمارت چشمه علی

چشمه علی یکی از زیباترین مکان های دیدنی دامغان است که البته آب این شهر نیز از این چشمه تامین می شود. این چشمه زیبا در قدیم محلی برای تفریح فرمانروایان بود و این مکان برای قاجارها ارزش خاصی داشت و به همین دلیل آقا محمد خان قاجار در این چشمه یک عمارت بنا نهاد. این بنا بسیار تماشایی بوده و معماری خاص و منحصر به فردی دارد.

عمارت چشمه علی

 جاهای دیدنی دامغان

آدرس: سمنان- ۳۰ کیلومتری شمال دامغان- میان روستاهای آستانه و کلاته رودبار


آبشار نسروا

آبشار نسروا یکی از مکان های طبیعی گردشگری دامغان است که قدمتی طولانی دارد. این آبشار در طی مسیر خود با صخره های قرار گرفته بر سر راه خود برخورد کرده و طنینی زیبا را ایجاد می کند.

آبشار نسروا

 جاهای دیدنی دامغان

آدرس: سمنان- دامغان- ۲۰ کیلومتری شمال شرقی دیباج


برج طغرل دامغان

برج طغرل دامغان به دلیل شباهتی که با برج طغرل شهر ری دارد، به این نام معروف شده است. این برج سازه ای قدیمی داشته و بسیار جالب توجه می باشد. بیرون این برج با استفاده از آجر تزیین شده است.

برج طغرل دامغان

 جاهای دیدنی دامغان

آدرس: سمنان- دامغان- روستای مهماندوست


تپه حصار دامغان

یکی از کهن ترین و زیباترین آثار تاریخی دامغان مجموعه تاریخی تپه حصار می باشد. این تپه بسیار زیبا بوده و با قدم نهادن بر روی آن حس و حال عجیبی را در افراد ایجاد می کند.

تپه حصار دامغان

 جاهای دیدنی دامغان

آدرس: سمنان- دامغان- روستای حیدرآباد


خانه لطفی

خانه لطفی یک خانه ساده به سبک قدیم می باشد که در شهر دامغان قرار گرفته است. این بنای قدیمی شامل بخش هایی نظیر اسطبل، خانه مستخدمین، حیاط بیرونی، حیاط اندرونی، حیاط پشتی و … می باشد. معماری این بنا بسیار زیبا بوده و حیاطی جذاب و دلباز دارد. در وسط این حیاط استخری مشاهده می شود و دورتادور آن با استفاده از پنجره هایی زیبا پوشیده شده است.


بنای فتحعلی شاهی

بنای فتحعلی شاهی یک بنای ساخته شده با خشت می باشد که از ساروج به کار رفته که آن باعث استحکام بیشتر این بنا شده است. ساختمان معماری خاص و منحص به فردی داشته که برای باستان شناسان بسیار جالب می باشد.

بنای فتحعلی شاهی

 جاهای دیدنی دامغان


برج چهل دختر

برج چهل دختر از دیگر جاذبه های گردشگری شهر دامغان است که قدمتی طولانی دارد. در این برج کتیبه ای ناخوانا به خط میخی وجود دارد که نشان دهنده قدمت بالای این برج می باشد. بر روی نمای داخلی و بیرونی این برج حکاکی های زیبایی انجام شده که باعث افزایش جذابیت این برج شده است. قدمت برج چهل دختر به دوران قاجار باز می گردد.

برج چهل دختر

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- دامغان- خیابان امام خمینی- مرکز شهر


غار شیربندی

یکی از پدیده های طبیعی بسیار جذاب موجود در دامغان غار شیربندی می باشد. این غار قندیل های آهکی رنگ زیبایی داشته که باعث ایجاد حس هیجان در بیننده می شود. این غار بسیار زیبا مورد توجه بسیاری از باستان شناسان قرار گرفته است.

غار شیربندی

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- ۱۲ کیلومتری شمال شرقی دامغان


غار چاه دیو

غار چاه دیو یکی از غارهای طبیعی و عجیب در دامغان است که دهانه ورودی آن طوری طراحی شده که رهگذران قادر به دیدن آن می باشند. برخی افراد بر این باورند که این غار توسط دیوی به نام زینل به وجود آمده است ولی محققان بر این باورند که این غار در مسیر رودخانه بوده و سیل های متعدد باعث به وجود آمدن این غار شده است.

غار چاه دیو

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- ۱۰ کیلومتری دامغان


آبشار پیر خوشتر

آبشار پیر خوشتر به دلیل آب جاری، مراتع سرسبز و آب و هوایی دلنشین بسیار شلوغ و پربازدید است. این آبشار همیشه جاری بوده و در تمامی فصول سال برای بازدید کنندگان جالب می باشد.

آبشار پیر خوشتر

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- دامغان- منطقه پیرخوشتر در کلاته رودبارشهرستان آرادان

آرادان یکی از شهرهای زیبا و تاریخی بوده که در زمان ناصر الدین شاه اسم این شهر اردوان بود. این شهر آب و هوایی گرم داشته و محصولاتی نظیر گندم، خربزه، پنبه، انجیر، گردو و زیتون از محصولات پر رونق این شهر می باشد.

 جاهای دیدنی آرادان

چشمه های لزوره

چشمه های لزوره یکی از مناطق ییلاقی آرادان محسوب می شود. چشمه های خروشان و آب و هوای مطبوع باعث جذابیت این روستا شده است. این روستا طبیعتی بکر داشته و پرندگان و جانوران زیادی در این منطقه در حال زندگی هستند. در این روستا دامپروری به دلیل مراتع آن رواج زیادی داشته و محصولات لبنی این منطقه بسیار مرغوب است.

چشمه های لزوره

 جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- ۶۳ کیلومتری شمال شرقی آرادان


کاروانسرای ده نمک

کاروانسرای ده نمک مکانی زیبا و جذاب در مسیر بوده که رهگذران برای استراحت به این منطقه مراجعه می کردند. در این کاروانسرا می توانید شب ها به نظاره آسمان پر ستاره بپردازید.

کاروانسرای ده نمک

 جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- گرمسار- بعد از آرادان- روستای ده نمک


روستای قالیبافان آرادان

روستای قالیبافان آرادان یکی از روستاهای زیبای آرادان بوده که از کاهگل درست شده است. با قدم زدن در این روستای کاهگلی قدیمی به روزهای قدیم و خانه مادربزرگ برمی گردید. در این روستا آبشارهای خروشانی وجود داشته که خنکای آن هوش از سر هر بازدید کننده ای می برد. با سفر به این روستا می توانید خاطراتی زیبا را برای خود رقم بزنید.

روستای قالیبافان آرادان

 جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- ۳۴ کیلومتری آرادان- روستای قالیباف


بازار آرادان

بازار آرادان از آثار بر جای مانده از دوران قاجار بوده که از آجر و خشت ساخته شده است. این بازار بسیار جذاب بوده و معماری جالبی دارد. دیدن از این بازار خالی از لطف نمی باشد.

بازار آرادان

 جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- مرکز شهر آرادان


امامزاده علی اکبر (ع)

ساختمان امامزاده علی اکبر (ع) معماری بسیار جالبی دارد و گنبد آن به دوران ایلخانی باز می گردد. در ساخت این امامزاده آجر به کار رفته و فاقد کاشی کاری است.

امامزاده علی اکبر (ع)

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- جاده گرمسار به آرادان- سه راه روستای یاتری


قلعه یاتری علیا

قلعه یاتری علیا یکی از قلعه های قدیمی آرادان بوده که در روستای یاتری علیا قرار گرفته است. این قلعه قدیمی بر بلندای تپه است که بسیار زیبا و تماشایی می باشد.

آدرس: سمنان- ۲ کیلومتری آرادان- روستای یاتری علیا


آب انبار علی آباد

آب انبار علی آباد یک مخزن آب بسیار قدیمی می باشد. این آب انبار بنایی پلکانی ساخته شده از آجر است. بخش های این آب انبار شامل پاشیر، سردر و مخزن پله ای بوده که بسیار دیدنی می باشد.

آب انبار علی آباد

 جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- آرادان- روستای علی آباد جاهای دیدنی گرمسار

گرمسار یکی از شهرستان های غربی استان سمنان می باشد که تعداد زیادی آثار باستانی دارد که از جمله جذاب ترین آن ها غار نمک است. بهترین زمان سفر به این شهرستان نیمه اول سال می باشد.

 جاهای دیدنی گرمسار

 

مجموعه سیاهکوه

مجموعه سیاهکوه یکی از ارزشمندترین مراکزی دیدنی گرمسار می باشد. این مجموعه تاریخی بسیار زیبا از حرم سرا، شاه سرا و کاخ های عین الرشید تشکیل شده است که یک شکوه معماری ایرانی را در معرض دید عموم قرار داده است. قصر شاه عباس از مهم ترین آثار این مجموعه می باشد.

مجموعه سیاهکوه

 جاهای دیدنی گرمسار


کاروانسرای شاه عباسی ایوانکی

کاروانسرای شاه عباسی در شهر ایوانکی یکی از شهرهای کوچک گرمسار قرار گرفته است. این کاروانسرا با استفاده از خشت، آجر و سنگ درست شده که بسیار زیبا و دیدنی است. این کاروانسرا ستون های متعددی داشته و یک آب انبار بسیار زیبا دارد که دهانه آن با استفاده از سنگ تزیین شده است. کاروانسرای شاه عباسی ایوانکی با گذشت سال ها از قدمت آن همچنان زیبا و پاربرجاست و از مهم ترین و ارزشمندترین آثار تاریخی ایوانکی محسوب می شود.

کاروانسرای شاه عباسی ایوانکی

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- ۲۰ کیلومتری گرمسار- شهر ایوانکی


کاروانسرای قصر بهرام

اطراف گرمسار را بیابان و کویر فرا گرفته و از این رو دارای کاروانسراهای متعددی است. این کاروانسراها قدمتی طولانی داشته و مکانی برای استراحت افراد در حال عبور بود که در این کاروانسرا استراحت می کردند تا برای ادامه سفر انرژی بگیرند. این کاروانسرا بسیار زیبا بوده و به مرور گذشت زمان همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است.

کاروانسرای قصر بهرام

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- جنوب شهر گرمسار


قصر حرم سرا

قصر حرم سرای گرمسار بسیار زیبا و دیدنی و نیز محلی برای اقامت و استراحت سلاطین بود. آب این حرم سرا از دامنه کوه سیاه تامین شده که بسیار شیرین و زلال می باشد. این حرم سرا معماری بسیار زیبا و جالبی داشته و از جاذبه های گردشگری گرمسار محسوب می شود.

قصر حرم سرا

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- جنوب گرمسار- نزدیک به کاروانسرای قصر بهرام


بنه کوه

بنه کوه مکانی بسیار مناسب برای اقامت و استراحت مسافران می باشد و مسافرین می توانند در کنار این رودخانه جاری در این منطقه بساط استراحت خود را پهن کرده و اوقات خوشی را سپری کنند. بنه کوه مکانی دوست داشتنی برای ساکنین گرمسار بوده و تعطیلات آخر هفته خود را در این مکان سپری می کنند.

بنه کوه

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- ۵ کیلومتری شمال گرمسار


پارک جنگلی پروفسور کردوانی

همان طور که می دانید پروفسور کردوانی پدر کویرشناسی ایران می باشد و به همین دلیل این پارک جنگلی به نام این کویرشناس نامیده می شود. این پارک جنگلی مکانی مناسب برای استراحت مسافرین می باشد.

پارک جنگلی پروفسور کردوانی

جاهای دیدنی سمنان

آدرس: سمنان- بین گرمسار و آرادان


قصر عین الرشید

قصر عین الرشید از جاذبه های گردشگری شهر گرمسار است. این قصر از آثار بر جای مانده از دوران ایلخانی بوده که گوهری در کویر می باشد. شب های قصر عین الرشید بسیار زیبا و دیدنی است.

قصر عین الرشید

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- شمال گرمسار- پارک ملی کویر


معدن نمک گرمسار

معدن نمک گرمسار یک شاهکار بی نظیر در این شهرستان است که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. بسیاری از فیلم ها در این معدن عظیم ساخته شده که نشان از عظمت و شکوه این معدن می باشد. معدن نمک به قدری عظیم است که به محض ورود چشم ها را به خود خیره می کند. در این معدن می توانید سنگ های نمکی بسیار زیبا و درخشانی را در انواع رنگ ها مشاهده نمایید. در داخل این غار قندیل های آهکی زیبایی قرار گرفته که از سقف آن آویزان است. آب های نمکی این معدن برای درمان پا درد مفید می باشد.

معدن نمک گرمسار

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- جنوب شرقی گرمسار


کوه اژدهای گرمسار

کوه اژدها یکی از آثار طبیعی بسیار زیبا و دیدنی گرمسار می باشد. این کوه شامل کوه های چین خورده رنگی است که رنگ هر کوه با کوه مجاور خود متفاوت می باشد. این کوه از رنگ های سفید، قرمز و قهوه ای تشکیل شده و صحنه ای چشم نواز را به تصویر کشیده است.

کوه اژدهای گرمسار

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- گرمسار- کوه اژدها


آبشار نمکی گرمسار

گرمسار دارای معادن نمک فراوانی است که گاها این نمک ها بر روی هم انباشته شده و آبشاری را تشکیل داده است. این آبشار در دل کویر قرار گرفته و صحنه ی خیره کننده ای را ایجاد کرده است. این آبشار نمکی فوق العاده را در هیچ جای ایران مشاهده نخواهید کرد.

آبشار نمکی گرمسار

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- گرمسار- جاده ریگ جن


روستای پاده

روستای پاده یک روستای قدیمی و کهن در نزدیکی گرمسار است که بافت و سازه هایی قدیمی نظیر آب انبار، حمام، یخچال و … دارد. این روستا به دلیل حفظ ظاهر قدیمی و بافت کهنه ای که دارد همواره مورد توجه گردشگران واقع شده است.

روستای پاده

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- گرمسار- جاده گرمسار آرادان- روستای پاده


آب انبار گرمسار

در قدیم به دلیل عدم وجود سد و … برای نگهداری آب آشامیدنی خود برای فصل تابستان از آب انبار استفاده می کردند و به همین دلیل هر شهری برای خود یک آب انبار داشت. آب انبار گرمسار در مرکز این شهر قرار گرفته و بافتی قدیمی دارد. این آب انبار ظاهری مخروطی شکل پله ای داشته که بسیار جالب توجه است. آب انبار گرمسار اکنون تبدیل به رستورانی بسیار زیبا شده که غذاهای محلی در آن سرو می شود.

آب انبار گرمسار

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- گرمسار- میدان امام


موزه اقوام گرمسار

شهر گرمسار اقوام گوناگون لر، کرد، ترک و گیلک را در خود جای داده است. یکی از خانه های قدیمی گرمسار که زمانی محل اقامت یکی از خان های گرمسار به نام میرزا علی باقری بود، امروزه به موزه اقوام شناسی تعلق پیدا کرده است که به خانه باقری نیز شهرت دارد. در این موزه می توانید علاوه بر تماشای معماری زیبای این خانه، از لباس و لوازم قدیمی تمامی اقوام نیز دیدن نمایید.

موزه اقوام گرمسار

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- گرمسار- خیابان آیت الله کاشانی


تنگه ظلمات

در گرمسار یک تنگه مسحور کننده و جذاب با نام تنگه ظلمات قرار دارد که چشم ها را خیره می کند. این تنگه بر اثر باد و فرسایش تشکیل شده و هیچ گونه فعالیت های انسانی در آن دخیل نمی باشد. صدای پیچش باد در لا به لای صخره ها تنها صدایی است که در این تنگه به گوش شما می رسد که طنینی زیبا را ایجاد می کند. توصیه می شود در صورت سفر به این شهر فرصت دیدن از این مکان زیبا را از دست ندهید.

تنگه ظلمات

 جاهای دیدنی گرمسار

آدرس: سمنان- گرمسار- جنوب شرقی پارک ملی

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

جاهای دیدنی شهر سمنان

موزه سمنان – مسجد جامع سمنان – شیرقلعه – دروازه ارگ سمنان – قلعه کهن دژ – منطقه گردشگری – همیرزاد – امامزاده یحیی بن موسی – غار دربند

 بقعه پیغمبران

در نزدیکی سمنان یک مکان زیارتی سیاحتی به نام بقعه پیغمبران وجود دارد که بر اساس اطلاعات در این مقبره دو فرزند حضرت نوح(لام و سام) دفن شده اند. این منطقه به دلیل آب و هوای مطبوعی که دارد، برای استراحت گردشگران مناسب می باشد.

آدرس: ۲۱ کیلومتری جاده اصلی تهران مشهد- شمال شرق سمنان


دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ یکی از مهم ترین و اصلی ترین مکان های دیدنی استان سمنان می باشد که ۷ متر ارتفاع دارد. قدمت این بنا به دوران قاجار باز می گردد. نمای اصلی این دروازه آجری بوده و بر روی آن تزیینات رنگارنگ استفاده شده که بسیار جالب توجه بوده و هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

دروازه ارگ سمنان

آدرس: سمنان- میدان ارگ


آهوان

آهوان از جاهای دیدنی سمنان بوده که در اطراف آن چند روستا وجود دارد. روستای کلاته به دلیل کشتزارها و استخرهای آبیاری و باغاتی که دارد بسیار معروف می باشد. همچنین وجود دو کاروانسرای معروف کاروانسرای شاه عباسی و کاروانسرای رباط سنگی انوشیروانی باعث با اهمیت تر شدن این منطقه شده است.

آدرس: ۳۰ کیلومتری سمنان- منطقه آهوان


مسجد جامع سمنان

سمنان شهری مذهبی بوده و به همین دلیل مسجد جامع قدیمی سمنان بسیار ارزشمند است. این بنا قدمت زیادی داشته ولی همچنان مانند سابق پا بر جا می باشد.

مسجد جامع سمنان

آدرس: سمنان- خیابان امام


گرمابه پهنه سمنان

پادشاهان صفویه و قاجار آثاری زیبا و نفیسی از خود را در سمنان بر جای گذاشته اند. گرمابه پهنه که با نام حمام حضرت نیز شناخته می شود، حمامی شیک و زیبا بوده که امروزه به صورت موزه در آمده است. کف حمام به رنگ فیروزه ای بوده و ستون های آن با کاشی هایی زیبا مزین شده است. در وسط رختکن این حمام یک حوض بسیار زیبا با طرحی منحصر به فردقرار گرفته که کف آن به رنگ فیروزه ای بوده و در وسط آن یک آبنما تعبیه شده است.

آدرس: سمنان- نزدیک به مسجد جامع


پارک جنگلی سوکان

پارک جنگلی سوکان از وسیع ترین پارک های سمنان می باشد. در این پارک زیبا برای آسایش مسافران تمامی امکانات رفاهی به صورت شبانه روزی در اختیار مسافرین قرار گرفته است.

آدرس: سمنان- مسیر جاده سمنان به دامغان


کویر شورآب سمنان

کویر شورآب سمنان از کویرهای وسیع این استان بوده که رودخانه ای شور از این مسیر عبور می کند. این کویر بسیار دیدنی و زیبا بوده و گذر این رودخانه از وسط آن بر جذابیت این منطقه افزوده است.

آدرس: سمنان- جنوب شرقی سمنان


پرنده همای سعادت بیابانک

در سمنان صخره ای وجود دارد که بر اثر وزش باد به صورت یک عقاب زیبا که بال های خود را باز کرده درآمده است. جالب است که این صخره خود به صورت طبیعی به وجود آمده و فعالیت های انسانی در ساخت این شکل زیبا هیچ دخالتی ندارد. این منطقه پوشیده شده از خاک های سرخ رنگ بوده که این ویژگی باعث افزایش جذابیت این بیابان شده است.

پرنده همای سعادت

آدرس: سمنان- ۱۵ کیلوماری جنوب غرب سمنان- روستای صوفی آباد


چشمه آبگرم سمنان

چشمه آبگرم سمنان از دیگر جاذبه های گردشگری سمنان بوده که به دلیل خاصیت درمانی ای که این آب ها دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آب این چشمه از سه چشمه مجزا تشکیل شده که هر کدام خاصیت درمانی مخصوصی دارد.

آدرس: سمنان- ۲۱ کیلومتری شمال غرب سمنان- ۱۶ کیلومتری مهدیشهر


خانه ترابی سمنان

خانه ترابی سمنان از هنرهای معماری دوران قاجار می باشد که بسیار خاص و منحصر به فرد است. این خانه دارای تعداد زیادی اتاق با طاق های متعدد بوده که هر کدام یک ایوان زیبا دارند و به صورت دو طبقه طراحی شده است. این ساختمان همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته و زیبایی های این عمارت چشم ها را خیره می کند.

آدرس: سمنان- محله کهنه دژ


عمارت باغ امیر سمنان

از زیباترین عمارت های موجود در سمنان عمارت باغ امیر می باشد. این عمارت قدمتی طولانی داشته و از آثار به جا مانده از دوران قاجار است. این عمارت حیاط وسیع و با صفا داشته که یک حوضچه کوچک نیز در وسط آن قرار گرفته است.

آدرس: سمنان- باغ فردوس- خیابان میرزا بزرگ شیرازی

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

سوغات و غذاهای محلی سمنان

غذاهای محلی سمنان

ته چین شهمیرزادی

شهمیرزاد یکی از شهرستان های بسیار زیبای استان سمنان می باشد. در صورتی که قصد سفر به استان سمنان را داشتید توصیه می شود که به این شهر سری زده تا به غیر از دیدنی های چشم نواز این شهر، از میل کردن این ته چین خوشمزه نیز لذت ببرید. از مواد تشکیل دهنده این ته چین برنج، سبزی خرد شده، عدس، گوشت، بادمجان، چغندر، پیاز داغ، سیب زمینی، ماست، گرد غوره و زعفران می باشد.

ته چین گرمسار

ته چین یکی از غذاهای سنتی بسیار پرطرفدار در بین سمنانی ها بوده که هر کدام از شهرهای آن دستور پخت مخصوص به خود را دارد. ته چین گرمساری یکی از ته چین های بسیار لذیذی است که با استفاده از برنج، زعفران، پیاز داغ، گوست بره، کشمش و ماست تهیه می شود. پخت این غذای خوشمزه در مراسمات بسیار مرسوم ست.

چرتمه پلو

چرتمه پلو یکی از خورش های پرطرفدار سمنانی ها می باشد که تنها مختص به این استان است. این غذا با استفاده از جگر سیاه تازه تهیه می شود که طعمی فوق العاده داشته و کالری زیادی دارد.

خورش هویچ و پسته

همان طور که گفتیم پسته یکی از محصولات دامغان است به همین دلیل این خورش با پسته های تازه دامغان بسیار لذیذ و خوردنی است. این غذا با استفاده از هویچ، مرغ، پسته دامغان، روغن حیوانی و زعفران درست می شود.

مانی پلو

مانی پلو یکی از غذاهای محبوب در بین سمنانی ها می باشد که قدمتی طولانی دارد. این غذا به صورت دورهمی بسیار دلچسب است. مواد تشکیل دهنده این غذای خوشمزه برنج، لپه، زرشک، کشمش پلویی، گوشت گوسفند، زعفران و رشته پلویی می باشد. افرادی که به گوشت علاقه ندارند می توانند این غذا را بدون گوشت نیز سرو کنند.

سبزی پلو دامغانی

سمنان تنوع زیادی در غذاهای محلی خود دارد که هر کدام طعمی جداگانه و لذیذ دارد. سبزی پلوی دامغانی از غذاهایی است که برای هر سلیقه ای مناسب می باشد. با سفر به این شهر و خوردن سبزی پلوی دامغانی متوجه می شوید که طعم این سبزی پلو با دیگر سبزی پلوهایی که تا به حال خوردیه اید متفاوت بوده و حتما دستور پخت آن را خواهید گرفت. در تهیه این غذا از بادمجان، گوشت چرخ کرده، رب گوجه فرنگی، پیاز داغ، برنج، زعفران، ادویه، گرد غوره، سبزی خرد شده، سماق قرمز، کره، هل، دارچین و کدو حلوایی استفاده شده است.

تاک پلو

اکثر غذاهای استان سمنان بسیار خوش مزه بوده و از موادی مرغوب در آن استفاده شده است. تاک پلو یکی از غذاهای خوشمزه سمنان بوده که به دست خانم های هنرمند سمنانی طبخ می شود. این غذا با استفاده از پودر لیمو امانی، پیاز داغ، پودر خردل، سویا، نمک و زعفران درست می شود. همان طور که می دانید شاهرود شهر انگورها می باشد و انگورهایی عالی و مرغوب در این شهر به دست می آید. بنابراین این پلو تهیه شده را در برگ مو پیچیده و بر روی حرارت قرار می دهند.

اودو یا آب دوغ خیار

همان طور که گفتیم سمنان در بخش کویری قرار گرفته وآب و هوایی گرم دارد. به همین دلیل مصرف آب دوغ خیار یکی از غذاهای پرطرفدار در روزهای گرم تابستان می باشد. این آب دوغ از لبنیات محلی سمنان تهیه شده و بسیار با کیفیت است.

آبگوشت خربزه یا کالک قلیه

با توجه به این که بهترین خربزه ها در سمنان به دست می آید و به شهر خربزه معروف است، به همین دلیل آبگوشت خربزه بسیار رواج دارد. آبگوشت خربزه در گویش محلی سمنانی ها به کالک قلیه معروف است. این آبگوشت شیرین شاید اسم خوبی نداشته باشد ولی طعمی بسیار عالی دارد. در تهیه این غذا از خربزه، نخود، پیاز، لوبیا و گوشت آبگوشتی استفاده می شود.

خلال پلو

خلال پلو یکی از غذاهای مجلسی سمنان بوده که در مراسمات پخت می شود. قبلا هم گفتیم که پسته یکی از محصولات پر رونق استان سمنان می باشد و به همین دلیل پلوی آن بسیار خوشمزه می باشد. این غذا با استفاده از خلال پسته، گوشت چرخ کرده، برنج، خلال بادام، هویچ، خلال پرتقال، روغن حیوانی، زعفران و شکر تهیه می شود.

غذاهای محلی سمنان


سوغات سمنان

گولاچ

گولاچ نوعی کلوچه سمنانی است که در مراسمات پخته می شود. همچنین سرو این کلوچه در ماه های رمضان بسیار رایج است و به عنوان خیرات در بین مردم پخش می شود. این کلوچه تشکیل شده از شکرد، آرد سبوس، روغن کنجد، تخم مرغ و آب ولرم می باشد. روی این کلوچه را با دارچین و یا پودر قند تزیین می کنند.

گردو

شهمیرزاد سمنان یکی از مراکز بزرگ کشت گردو می باشد که محصولی مرغوب و پرطرفدار را به خود اختصاص داده است. گردو فواید زیادی داشته و سوغاتی ارزشمندی می باشد.

آرشه

آرشه یکی از دیگر سوغاتی های استان سمنان است. تهیه آرشه نیاز به وقت زیادی دارد و کاری پیچیده است. آرشه از تفت دادن پنیر تهیه می شود که به آن مشتقاتی افزوده می گردد. نگهداری این سوغاتی خوشمزه نیاز به یخچال ندارد.

پسته دامغان

پسته یکی از محصولات کشاورزی صادراتی استان سمنان می باشد که بسیار مقوی و پر خاصیت است. این محصول در شهر دامغان به دست آمده و در بین ایرانیان بسیار مشهور می باشد. در صوت سفر به این استان می توانید این محصول ارزشمند را به عزیزانتان به سوغات ببرید.

انگور شاهرود

انگور یک میوه پر خاصیت است که بسیار پر طرفدار می باشد. شهر شاهرود دارای باغات متعدد انگور بوده که کیفیتی عالی دارد. توصیه می شود در سفر به سمنان حتما این میوه با کیفیت را با خود به سوغات ببرید.

چکو یا لور چکو

چکو از تبخیر آب پنیر بدست می آید و سوغاتی بسیار مناسبی می باشد. با توجه به مراتع زیاد موجود در سمنان پرورش دام در این استان رایج است و محصولات لبنی آن بسیار مرغوب و با کیفیت می باشد.

قالی، گلیم و جاجیم

زنان هنرمند عشایر سمنان  نفیس ترین و زیباترین صنایع دستی را به خود اختصاص داده اند. قالی ها گلیم ها و جاجیم های سمنان کیفیت عالی ای داشته و سوغاتی ارزشمندی برای عزیزانتان می باشد.

نان شیرمال

نان شیرمال در تمامی شهرهای ایران پخت می شود و سمنانی ها در پخت این نان بسیار باتجربه هستند و نان هایی بسیار خوشمزه و پرطرفدار دارند که از سوغاتی های این استان محسوب می شود.

حلوای سیاه

حلوای سیاه همانطور که از نام آن پیداست رنگی تیره داشته و طعمی تند دارد. این حلوا از آرد سبوس دار، شکر، مغز گردو، شیره انگور، دارچین، زنجبیل و میخک تهیه شده و بسیار پرخاصیت می باشد.

نان بقسمات

نان بقسمات که به نان سمنانی نیز مشهور است از نان های سنتی سمنان و سوغاتی های این استان محسوب می شود. در تهیه این نان از مایه نخود و شکر و آرد استفاده می شود.

نان چای

نان چای در اصل همان نان بقسمات بوده که به مرور خشک شده و به نان چای معروف می شود. این نان نیز در بین سمنانی ها بسیار پرطرفدار می باشد.

پارچه های دست باف کلاته خیج

کلاته خیچ یکی دیگر از هنرهای سمنانی ها می باشد که در شهر کلاته خیج شاهرود می باشد. این پارچه های دست باف سنتی به عنوان تزیینی استفاده شده و از سوغاتی های استان سمنان می باشد.

سوغات سمنان

جهت مشاهده کامل هر مطلب در همین صفحه روی آن کلیک کنید

روشها و مسیرهای مسافرت به سمنان

مسافرت به سمنان با خودروی شخصی

برای رفتن به سمنان از تهران باید از جنوب تهران خارج شده و در جاده امام رضا حرکت کنید و سر راه از شهرهای پاکدشت، شریف آباد، ایوانکی، گرمسار، آرادان و دامغان عبور کرده و به سمنان می رسید. این مسیر حدود پنج ساعت به طول می انجامد.

مسافرت به سمنان با اتوبوس

برای این که از تهران با اتوبوس خود را به سمنان برسانید می توانید به ترمینال رفته و با اتوبوس به راحتی به سمنان برسید. این روش رفتن زمان بر بوده و سخت تر می باشد.

مسافرت به سمنان از طریق هوایی

برای این که از تهران به سمنان بروید به راحتی و در زمانی کوتاه می توانید با هواپیما به این استان برسید. این روش از راحت ترین روش برای رسیدن به سمنان می باشد.

مسافرت به سمنان با قطار

برای رفتن به سمنان باید به ایستگاه راه آهن رفته و سپس سوار قطارهای سمنان شوید. این قطارها در ایستگاه شاهرود و سمنان توقف دارند.

نقشه آنلاین سمنان⇓