گرجستان کشوری در جنوب‌غرب آسیا است و با کشورهای روسیه و ترکیه همسایه است. آب و هوای آن به دلیل نزدیک بودن به دریای سیاه، گرم و مدیترانه‌ای است. اقوام موجود در گرجستان گرجی، روسی، اوستیایی و آذری است. بزرگترین اقوام در این کشور قوم گرجی می باشد که به زبان گرجی تکلم میکنند و در واقع یک زبان اصیل قفقازی است.

زبان گرجی، زبان اصلی ۸۳ درصد از جمعیت کشور است. برخی افراد به چند زبان مثل روسی، ارمنی و آذری صحبت می‌کنند. دین رسمی کشور گرجستان نیز دین مسیحیت است.

تور گرجستان

رقص فولکلوریک یا رقص گرجیرواج، در این کشور به عنوان یک فرهنگ تلقی می‌شود، این رقص یکی از رقص‌های سنتی قفقاز است که از گذشتگان به جا مانده است. شیوه رقص گرجی در مناطق مختلف به دلیل شیوه های مختلف زندگی متفاوت است و با نوع رقص، لباس رقص تغییر می‌کند. انواع رقص گرجی عبارتند از خووسورولی، متیورولی، آچارولی و … .

 

آداب و رسوم مردم گرجستان

در تور گرجستان می‌توانید با آداب و رسوم، فرهنگ، جاهای دیدنی و شهرهای زیبا این کشور بیشتر آشنا شوید:

مردم گرجستان احترام زیادی برای افراد مسن و سالمندان قائلند و این افراد اهمیت بسیاری دارند و بسیار مورد احترام هستند، در احوالپرسی‌ها اول آن‌ها معرفی می‌شوند، تصمیم گیری در مورد مسائل خانواده به عهده این افراد است و مابقی افراد باید به این تصمیمات احترام گذاشته و به آن‌ها عمل کنند.

مردمان این کشور بسیار مهمان‌ نوازند و اگر از مهمان بپرسند آیا در کشورشان لحظات خوشی را سپری کرده‌اند یا خیر! در صورت منفی بودن پاسخ مهمان، ناراحت می‌شوند.

مردم گرجستان احساساتشان را خیلی راحت بروز می‌دهند، این امر در صحبت کردنشان نیز مشهود است؛ آنان به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و این خصلت را بسیار دوست دارند. وقتی برای اولین بار فردی را می‌بینید، با او دست داده و سلام کنید. آنان از کلمه آقا و خانم قبل از اسم فرد استفاده می‌کنند و فقط دوستان نزدیک و اعضای خانواده از این قاعده مستثنی هستند و آن ها را با اسم کوچک صدا می‌کنند.

در گرجستان در «روزهای نام» که به مناسبت تولد افراد مقدس معروف است به افرادی با همان نام‌، در روز تولد و ایام کریسمس، هدیه می‌دهند. نیت خالص این هدیه اهمیت بیشتری دارد و ارزش مالی آن مهم نیست. آن‌ها به گل، شیرینی‌ یا شکلات تمایل بیشتری دارند. اگر به آن‌ها گل می‌دهید، تعداد گل‌ها، عددی فرد باشد؛ تعداد گل زوج برای مرده ‌ها استفاده می‌شود. وقتی هدیه‌ای می‌دهید، سریع آن را جلوی شما باز نمی‌کند.

مردم گرجستان، با آرامش غذا می‌خورند و دوست دارند مهمان حس راحتی و خوشحالی داشته باشد و از غذا لذت ببرد. آنها زمان صرف غذا را زمان خوشگذرانی و دور هم جمع شدن خانواده و دوستان می‌دانند. در هنگام غذا خوردن آرنج خود را روی میز نمی‌گذارند و این کار را بی احترامی تلقی می‌کنند، هر میز غذاخوری باید دارای یک رهبر باشد که اجازه صرف غذا را می دهد. گرجستانی‌ها در بشقاب سفالی و مسی غذا می‌خورند.

عادات غذایی مردم گرجستان شبیه به منطقه جنوب قفقاز و سواحل دریای سیاه می‌باشد. گرجستانی‌ها تنوع غذایی زیادی دارند که مختص هر ناحیه و منطقه است و هر یک از شهر های گرجستان سنت های غذایی متفاوتی دارند. مصرف گوشت، سبزیجات، مرغ و ماهی تازه در این کشور زیاد است و گوشت و ماهی را به بهترین روش می‌پزند و از چاشنی ها و ادویه های بسیاری استفاده می‌کنند.

لباس سنتی مردم گرجستان، چوخا نام دارد که مردها در مجلس‌های رسمی و عروسی آن را می‌پوشند. این لباس یک کت پشمی با یقه‌ بلند و یک کلاه از جنس خز بهمراه یک خنجر است. این لباس تا سال ۱۹۲۰ زیاد استفاده می‌شد.

شهرهای توریستی و جاهای دیدنی گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای قدیمی و با فرهنگی بسیار اصیل می باشد که گردشگران زیادی دارد. ایرانیان زیادی، در تعطیلات به خصوص تعطیلات نوروز به این کشور سفر می‌کنند. مردم گرجستان نیز عید نوروز را جشن می‌گیرند. در حال حاضر سفر به گرجستان برای ایرانیان بدون ویزا می‌باشد، در نتیجه ایرانیان بیشتر از تور گرجستان استقبال می‌کنند. در ادامه شهرهای زیبا و مکان‌های دیدنی و مراکز خرید این کشور را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

تفلیس جواهر گرجستان

شهر تفلیس، بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان در قرن پنجم میلادی ساخته شده است. این شهر در اطراف رود کر قرار گرفته و دورتادور شهر کوه ‌های بلندی قرار دارد. بیشتر پادشاهان، شهر تفلیس را به دلیل چشمه‌های آب گرم، پایتخت خود قرار دادند. این شهر از نظر جغرافیایی در قاره آسیا می‌باشد، اما به دلیل مسیحی بودن مردمان آن و سابقه حضور در اتحاد جماهیر شوروی، گرجی ها خود را اروپایی می‌دانند.

در خیابان‌های تفلیس، ساختمان های زیبایی را می‌بینید که با ترکیبی از معماری قرون وسطا، کلاسیک ، آسیای میانه و معماری مدرن ساخته شده اند. بافت اروپایی و تمیز و مدرن این شهر در کنار کافه های زیبا و پیاده‌روهای سنگی، زیبایی این شهر را دوچندان و آن را نزد تورهای گرجستان محبوب کرده است. تفلیس در زبان گرجی تبلیس نامیده می‌شود، نام آن از  لغت تیبلی گرفته شده که در زبان مردم گرجستان به معنی گرم است. چون تفلیس در دامنه‌های کوه تابوری قرار دارد و  ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه‌‌های این کوه جاری است، این شهر را تفلیس نامیده‌اند.

جاهای دیدنی گرجستان

جاهای دیدنی تفلیس


میدان آزادی و خیابان روستاولی

خیابان روستاولی یکی از اصلی ترین خیابان‌های شهر تفلیس، است که نامش از نام شاعر بسیار معروف قرون وسطی گرجی، شوتا روستاولی گرفته شده است. طول این خیابان حدود ۵/۱ کیلومتر و از میدان  تاویسوپلبا یا آزادی تا مترو روستاولی و خیابان کوستاوا امتداد می‌یابد. پارلمان گرجستان، اپرا و باله شهر تفلیس، دادگاه عالی، کلیسای کاشوتی، موزه مردمی گرجستان، آکادمی تئاتر روستاولی و آکادمی علوم گرجستان در این خیابان قرار دارد.

میدان آزادی و خیابان روستاولی

جاهای دیدنی تفلیس


دریاچه لیسی (Lisi Lake)

این دریاچه که آب شوری دارد، مساحتش ۱۶ کیلومتر مربع و عمقش ۴ متر است و در شمال غرب شهر تفلیس قرار دارد و آب آن از باران، برف و آب‌های زیر زمینی تامین می‌شود. امروزه در این دریاچه ماهی پرورش می‌دهند.

دریاچه لیسی

جاهای دیدنی تفلیس


محله حمام‌های تفلیس

محله حمام‌ها در سمت راست رودخانه کورا از مناطق قدیمی و تاریخی شهر تفلیس به شمار می رود. چون چشمه های آب گرم طبیعی در این محله به وفور دیده می‌شود، این حمام‌ها در آنجا ساخته شده است که در قدیم برای درمان بیماری‌ها و خوشگذرانی استفاده می‌شد. پادشاه کارتل که نام قدیمی پادشاهی گرجستان است، با کشف این چشمه‌ها در زمان شکار، به دلیل علاقه وافرش به این منطقه، شهر تفلیس را در قرن ۵ میلادی در آنجا بنا نهاد.

محله حمام‌های تفلیس

جاهای دیدنی تفلیس


پارک آبی (آکوا پارک)

این پارک آبی که در تور گرجستان بسیار محبوب است در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد و سرسره های آبی و استخرهای شنای مختلفی دارد. این پارک رو باز است و یکی از مکان‌های محبوب و مورد استقبال گردشگران و خود گرجی ها می باشد. بهتر است از نیمه خرداد تا نیمه مهر ماه به این پارک بروید و از آن لذت ببرید، اما گرجی ها تا برف نیامده به این پارک می‌روند. این پارک از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر آماده کار است.

جاهای دیدنی تفلیس


کلیسای صخره‌ای

در این کلیسا یک راهب گرجی کلیسای ارتدوکس، زندگی می کند. برخی این کلیسا را که در غرب گرجستان و در نزدیکی شهر چیاتورا قرار دارد، پلکان بهشت نامیده اند. کلیسای صخره‌ای که به ستون کاتسخی نیز معروف است، بالای صخره‌ای ۴۰ متری بین قرن ششم و هشتم میلادی ساخته شده که یک راهب گرجی در حدود ۲۰ سال در آن زندگی کرده است. این کلیسا یکی از پربازدیدترین مناطق گرجستان برای گردشگران تور گرجستان می باشد.

کلیسای صخره‌ای

جاهای دیدنی تفلیس


پارک ریکه  (Rike park )

این پارک از طریق پل صلح به محله قدیمی شهر دسترسی دارد. همچنین با تله کابین می‌توانید از قلعه نارلیکا دیدن فرمایید. در تابستان در این پارک رقص آب همراه با نور پردازی و موسیقی اجرا می‌شود که گردشگران از تماشای آن بسیار لذت می برند.

پارک ریکه گرجستان

جاهای دیدنی تفلیس


پل صلح

در سال ۲۰۱۰ پل صلح توسط یک طراح ایتالیایی معروف طراحی و پل ۱۵۰ متری بر روی کورا ساخته شد که بخش‌ قدیمی و جدید تفلیس را به هم وصل می‌کرد. روی سقف پل، ۶۰۴۰ لامپ LED در شکل‌های گوناگون نصب شده که با تاریکی هوا منظره‌ زیبایی ایجاد می‌کند. نورپرداز فرانسوی پل، به دلیل یادآوری ارزش بالای زندگی و صلح، این پل را پل صلح نامید.

پل صلح تفلیس

جاهای دیدنی تفلیس


کلیسای جامع تثلیث

کلیسای جامع تثلیث از کلیساهای اصلی ارتدکس گرجی است که به نام سامبا نیز شهرت دارد و بنای آن در بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی ساخته شده و ظرفیت ۱۵ هزار نفر را دارد. ارتفاع کلیسا ۹۷ متر است و بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در سطح جهانیست که معماری بی‌نظیری هم دارد. در معماری این کلیسا یک سبک ترکیبی، از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلف تاریخی و عناصری از معماری بیزانس را می‌توان دید.

یک گنبد مخروطی با ۸ ستون از جنس طلا دارد که از پایین گنبد تا نوک صلیب روی آن ۵/۷ متر ارتفاع دارد. این کلیسای شامل ۹ کلیسای کوچکتر است و ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین ساختمان قرار دارد. بنای اصلی، برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات، کارگاه‌های آموزشی، استراحتگاه و… قسمت‌های مختلف کلیسای سامبا می‌باشد.

کلیسای جامع تثلیث

جاهای دیدنی تفلیسدیدنیهای شهر سیقناقی

شهر سیقتاقی در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شهر تفلیس در منطقه کاختی قرار دارد که در عصر حجر ساخته شده، و نامش در آن زمان شهر هرتی بوده و از قرن ۱۵ به بعد کیزیکی نامیده شد. در سال ۱۷۶۲ استحکامات دفاعی توسط هراکلیوس دوم ساخته شد تا این شهر از هجوم داغستانی‌ها در امان بماند. طبق سرشماری سال ۱۷۷۰، ۱۰۰خانواده در آن زندگی می‌کردند که بیشتر آنها تاجر یا صنعتگر بودند.

دیدنیهای شهر سیقناقی

جاهای دیدنی گرجستان


دیدنیهای شهر سنگی اوپلیستیخه(uplistsikhe)

این شهر در۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری، شهر اوپلیستیخه قرار دارد که گفته می‌شود بزرگترین شهر سنگی دنیا است. معنای لغوی آن معبد یا قلعه خدایان است. این شهر، حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد، بنا شده و تا قرن سیزدهم میلادی، ساکنانی داشته است. باستان شناسان، معابد زیادی از الهه خورشید ، که قبل از مسیحیت، مردم آن را می‌پرستیدند، در این منطقه کشف کردند. با مسیحی شدن اکثر مردم گرجستان، این شهر، اهمیت خود را از دست داد. اوپلیستیخه مانند غار است که از سه قسمت زیرین، میانی و زبرین، تشکیل می‌شود. قسمت مرکزی، بیشترین ساختار را دارد و با تونل باریکی به قسمت زیرین، متصل می شود. در بالای شهر، یک قصر سلطنتی سنگی از قرن دهم میلادی به جا مانده که در آن زمان دین مردم مسیحیت بوده است.

دیدنیهای شهر سنگی اوپلیستیخه

جاهای دیدنی گرجستان


دیدنیهای شهر باتومی 

اگر می‌خواهید یکی از بهترین تفریحگاه های ساحلی را ببینید حتما به شهر باتومی بروید. درختان نخل بلند و قطور و ساختمان های شیک و امروزی و اقامتگاه های مجلل ساحلی از زیبایی شهر باتومی به شمار می‌روند.

در تور گرجستان حتما از خیابان اروپا دیدن کنید. در این خیابان ساختمان های شیک و بسیار دیدنی و ساختمان‌هایی متعلق به قرن نوزدهم وجود دارد که تماشای آنها شما را از این همه زیبایی شگفت زده می‌کند. از دیگر مکان‌های دیدنی باتومی میدان پیزا می‌باشد که با ورود به آن فکر می‌کنید در وسط ایتالیا ایستاده‌اید.

دیدنیهای شهر باتومی 

جاهای دیدنی گرجستان


دیدنیهای شهر مستیا

مستیا یکی از زیباترین شهرهای گرجستان، کنار شهرهای کوتایسی و پوتی و شهری کوهستانی در دامنه کوه‌های قفقاز در شمال غربی گرجستان می باشد، در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و ۲۶۰۰ نفر در آن سکونت دارند. این شهر با داشتن طبیعتی زیبا یکی از محبوب ترین شهرها برای تورهای گرجستان و برای طبیعت گردی و پیاده روی های کوهستانی بسیار مناسب و مفرح است.

مستیا برج­ هایی از قرون وسطا، سنت­ ها و خزانه ­داری خود را حفظ کرده و همچنین دریاچه‌های زیبا و پیست اسکی و یخچال­ های طبیعی بی نظیری دارد که حتما باید از آن‌ها دیدن کرد.

دیدنیهای شهر مستیا

جاهای دیدنی گرجستان


دیدنیهای شهر متسختا

تاریخ این شهر مربوط به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است و نیز از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان که برای مردم بسیار حائز اهمیت است. شهر متسختا از اولین شهرهایی بوده است که حضرت عیسی دین مسیحیت را در آن تبلیغ کرده است. شهر متسختا فاصله ۲۰ کیلومتری با شهر تفلیس دارد و قرن سوم قبل از میلاد تا قرن پنجم بعد از میلاد، زمان حکمرانی پادشاهان ایبریا در این منطقه بوده است. این شهر جاذبه ‌های زیبا و متنوعی همچون کلیسای معروف ارتدوکس ( کلیسای سوتیتسخولی ) دارد که باعث شده در زمره پر گردشگرترین شهرهای گرجستان قرار گیرد.

دیدنیهای شهر متسختا

جاهای دیدنی گرجستان


دیدنیهای شهر اسپانتسمیندا

اسپانتسمیندا در ناحیه متسختخا متیانتی در بخش شمالی گرجستان قرار دارد. از لحاظ باستان ‌شناسی جزو قدیمی ‌ترین شهرهای گرجستان است و جزئی از استان کهن خوی نیز بوده است؛ با بخش شمالی شهر تفلیس ۱۵۷ کیلومتر فاصله دارد و کنار رود ترک است. نام این شهر، از نام راهبی مسیحی ارتدکس به نام بتان استپان گرفته شده که عمارتی مذهبی در این شهر برای خود ساخته و در آن ساکن شده که باعث شهرت وی شده است. این شهر کوچک در ناحیه مرتفع و کوهستانی قفقاز، دارای جاذبه ‌های گردشگری بسیاری می‌ باشد و ورزش ‌های مهیجی همچون اسب ‌سواری ، کوهنوردی ، دوچرخه‌ سواری ، یخ ‌نوردی و صعودهای زمستانی و پاراگلایدر در این منطقه رونق دارد.

دیدنیهای شهر اسپانتس میندا

جاهای دیدنی گرجستان


جاهای دیدنی شهر زیبای تلاوی

شهر دیدنی تلاوی آثار تاریخی منحصر به فردی از دوره‌ های مختلف دارد و از بهترین شهرها برای علاقه‌ مندان به تاریخ است. این شهر در حال حاضر مرکز استان کاختی و پایتخت شرق گرجستان می‌‎باشد. در سفر به شهر تلاوی مناطق تاریخی و منظره‌ های حیرت انگیز کوه‌های قفقاز را مشاهده خواهید کرد. به گفته باستان شناسان، تلاوی از عصر برنز مسکونی شده و به یک شهر سیاسی و اداری تبدیل شده است. این شهر نشانه­ هایی از معماری دوران­ های مختلفی همچون پادهاشان گرجستان، تزارهای روسی و رومی­‌ها را دارد و برای معماران و طراحان، سفر به تلاوی تجربه جالبی است.

جاهای دیدنی شهر زیبای تلاوی

جاهای دیدنی گرجستان


روستای اوشگولی

این روستای زیبا و قدیمی اهمیت زیادی دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. دسترسی به این روستا خیلی راحت نیست اما به قدری بی‌نظیر است که رفتن به آنجا ارزشش را دارد. تعداد ساکنانش ۲۰۰ نفر و یکی از بهترین راه های دسترسی به این روستا با اسب و از مسیر منطقه مستیا می باشد. بهترین کار برای دیدن طبیعت حیرت انگیز روستا و ساده کردن مسیر دسترسی مسافرت با اسب است.

روستای اوشگولی گرجستان

جاهای دیدنی گرجستان


 

جاهای دیدنی شهر گوری

گوری یکی از شهرهای نزدیک پایتخت است و نام آن برگرفته از یک کلمه­ گرجستانی به معنی تپه است. این شهر در بزرگراه اصلی کشور، بخش غربی و شرقی گرجستان را به هم وصل می­کند و این اتصال یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر برای تورهای گرجستان است. گوری همچنین زادگاه ژوزف استالین رهبر شوروی و خانه­ استالین یک موزه برای بازدید گردشگران است.

جاهای دیدنی شهر گوری

جاهای دیدنی گرجستان


دیدنی های شهر کوتایسی

کوتایسی یکی از شهرهای قدیمی گرجستان و از آثار ثبت شده در یونسکو می‌باشد. یکی از جاذبه ­های این شهر کلیسا جامع بگراتی ساخته شده در قرن یازدهم است. این شهر در حملات مختلفی تخریب و در سال ۲۰۱۲ بازسازی شد و امروزه به راحتی می‌توان از آن بازدید کرد. در کنار این کلیسا، صومعه ژلاتس قرار دارد که از اولین مراکز فرهنگی گرجستان است.

دیدنی های شهر کوتایسی

جاهای دیدنی گرجستان


زوگدیدی، خوشمزه ­ترین شهر گرجستان

شهر زوگدیدی، در ۳۱۸ کیلومتری تفلیس واقع شده از نظر تاریخی بسیار اهمیت دارد و مشتاقان آثار تاریخی حتما به شهر علاقمند خواهند شد. از مهم­ترین آثار هنری در قصر دادیانی که در این شهر قرار دارد، می­توان به ماسک مرگ ناپلئون و ردای حضرت مریم اشاره کرد. جاهای دیدنی دیگر زوگدیدی باغ گیاه‌شناسی، کاخ ملکه و بلوار شهر است. خوش­خوراکان نیز غذاهای لذیذی را دارد که حتما به این مکان بروید و از غذاهای لذیذش بچشید.

زوگدیدی تفلیس

جاهای دیدنی گرجستان


دیدنی های شهر برجومی

برجومی استراحت­گاه­ ها و چشمه‌های آب­ معدنی بسیاری دارد که این چشمه‌ها باعث شهرت شهر شده است. آب اصلی چشمه‌ها کمی گرم و دارای نمک و سولفوریک است ولی آب های که توسط کارخانه‌ها از چشمه‌ها تولید شده مزه متفاوتی دارند و گاز بیشتری نسبت به آب­ چشمه­ های اروپایی دارند. در این شهر می­توانید از پارک ملی نیز بازدید کنید.

دیدنی های شهر برجومی

جاهای دیدنی گرجستان


دیدنیهای شهر سیقناقی

این شهر، گنجینه باستانی گرجستان است و مرکز شهر زیبا و مناظر بی‌نظیری را برای بازدید گردشگران دارد. در سفر با تور گرجستان دیدن این شهر را از دست ندهید و از تمام این جاذبه ­های زیبای آن دیدن کنید. یکی از محل‌های برجسته مذهبی گرجستان به نام صومعه بودبه در ۲ کیلومتری سیقناقی قرار دارد که توصیه میشود بازدید از آن را از دست ندهید.

دیدنیهای شهر سیقناقی

جاهای دیدنی گرجستانمراکز خرید گرجستان

اگر می‌خواهید در تور گرجستان کلی خوش بگذرانید و به بهترین مراکز خرید گرجستان بروید، در ادامه ما این مراکز را به شما معرفی می‌کنیم. 

کشور گرجستان مراکز خرید زیبا و حیرت‌انگیزی دارد!

۱) تفلیس مال

تفلیس مال از دیگر مراکز خرید تفلیس بزرگتر لوکس‌تر است و در بخش غربی تفلیس، کیلومتر شانزدهم، کوچه‌ی آقمشنبلی قرار دارد. این مرکز بیش از ۱۵۰ فروشگاه مختلف با معروف‌ترین برندهای روز دنیا را شامل می‌شود و امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری نظیر، سینما،رستوران، کافه، شهربازی، سوپرمارکت و… نیز دارد. ساعت کاری این مرکز ۱۰ صبح لغایت ۲۲ شب است.

تفلیس مال

مراکز خرید گرجستان


۲) ایست پوینت

مرکز خرید ایست پوینت که به تازگی با معماری خلاقانه و بی‌نظیری به صورت روباز در نزدیکی مرکز شهرتفلیس ساخته شده، یکی از بهترین مراکز خرید گرجستان محسوب می‌شود. این مرکز خرید بیش از ۱۵۰ فروشگاه لباس، کفش، زیورآلات، لوازم آرایشی، اسباب بازی،  هایپرمارکت و لوازم منزل با برندهای آلدو، باتا، برشکا، کارفور، دومینو، فکتوری، فلورمار، کوتون،  ال  سی وایکی کی، لیوایز،  منگو، ماسیمودوتی، اوکایدی، پرومود، سامسونت، ایوروشه، زارا و … دارد و همچنین مجهز به سالن های بولینگ، بیلیارد و زمین بازی‌ کودکان می‌باشد. این مرکز خرید در بزرگراه کاختی، خیابان دوم والردیچه قرار دارد و ساعت کاری آن ۱۰ صبح الی ۲۲ شب می‌باشد.


۳) بازار دست فروشان درای بریج 

بازار قدیمی دست فروشان درای بریج مراکز خرید معروفی، در نزدیکی میدان آزادی، پارک مارتیننز است که یک بازار عالی برای خریدن آثار هنری و صنایع دستی زیبا شامل نقاشی‌ها، کالاهای و صنایع دست ساز،کاسه های سفالی روسی قدیمی، مدال‌های دوران شوروی، جواهرات، نقره، ظروف شیشه ای، رومیزی، کارد و چنگال و آکاردئون، سماور و لوازم برقی، ظروف چینی، شیشه‌ای و فلزی قدیمی می باشد. ساعت کاری این بازار ۱۰ الی ۱۷ می‌باشد.

بازار دست فروشان درای بریج 

مراکز خرید گرجستان


۴) خیابان پکینی

دو طرف این خیابان همه نوع فروشگاهی وجود دارد از شعبات برند های معروف دنیا گرفته تا فروشگاه‌های عادی پوشاک، کیف و کفش و … . خیابان پکینی کافه‌هایی برای استراحت و صرف غذا دارد و باعث شده خرید در این خیابان خرید آسان و لذت‌بخش شود.

خیابان پکینی گرجستان

مراکز خرید گرجستان


۵) مرکز خرید مرانی

مرکز خرید مرانی در ۴ طبقه در مرکز شهر تفلیس، خیابان شوتا روستاولی ساخته شده که برندهای معروفی از جمله کوتون، زارا، ماسیمادوتی، منگو، مک و… در آن شعباتی دارد. کافه ها، رستوران ها و تاکسی های خطی ویژه از امکانات دیگر این مرکز خرید است. ساعت کاری این مرکز از ۱۰ صبح الی ۲۲ شب می‌باشد.

مرکز خرید مرانی ‌

مراکز خرید گرجستان


۶) تفلیس سنترال

مرکز خرید تفلیس سنترال در ایستگاه میدان اسکوئر، با فروشگاه های متنوع خود یکی دیگر از مراکز خرید پرطرفدار شهر تفلیس است که از ۱۰ صبح الی ۲۲ باز است.

تفلیس سنترال ‌

مراکز خرید گرجستان


۷) مرکز خرید کارواسلا

مرکز خرید کارواسلا در ۸ طبقه شامل ۴۰۰ واحد تجاری،۲ طبقه پارکینگ با ظرفیت ۳۰۰ خودرو، رستوران، کافه و زمین بازی کودکان در خیابان دادیانی ۷ واقع است که از پر طرفدارترین مراکز خرید تفلیس گرجستان می باشد. ساعت کاری این مرکز خرید ۱۱ الی ۲۲ شب می‌باشد.

مرکز خرید کارواسلا

مراکز خرید گرجستان


۸) بازار بزرگ لیلو

بازار بزرگ لیلو یکی از بازارهای قدیمی تفلیس است که به تازگی بازسازی شده و در بزرگراه ۱۱۲، خیابان کاشوتی واقع شده است. ساعت کاری این مرکز خرید ۱۱ الی ۲۲ شب می‌باشد

بازار بزرگ لیلو ‌

مراکز خرید گرجستان


۹) مرکز خرید جی تی سی

نخستین مراکز خرید مدرن مرکزخرید جی تی سی در نزدیکی میدان آزادی شهر تفلیس در خیابان وکوئا قرار دارد. فروشگاه های برند های معروفی چون نایک، ولویس اند لی، بانانی در این مرکز خرید شعباتی دارند. از امکانات دیگر مرکز خرید رستوران، کافه، سینما و باغ وحش و زمین بازی کودکان اشاره کرد. ساعت کاری این مرکز خرید ۱۱ الی ۲۰ شب می‌باشد

مرکز خرید جی تی سی ‌

مراکز خرید گرجستان


۱۰) مرکز خرید مگالین

مرکز خرید مگالین در خیابان وکوئا از محبوب ترین مراکز خریدگرجستان است که محیطی گرم و صمیمی دارد. محصولاتی چون پوشاک، کیف و کفش، عطریات، کتاب، سوغاتی و لوازم خانگی در فروشگاه‌های آن عرضه می‌شود. این مرکز خرید دارای بانک، صرافی و پارکینگ می‌باشد. ساعت کاری این مرکز خرید از ۱۱ صبح الی ۲۰ شب است.

مرکز خرید مگالین

مراکز خرید گرجستان


مسیرهای مسافرت به کشور گرجستان

مسیر هوایی گرجستان

  پرواز مستقیم تهران به تفلیس قبلا شرکت توسط هواپیمایی آتا از ایران و ایرزنا گرجستان انجام می‌شد ولی بدلیل سفر بدون ویزای ایرانی ها به گرجستان غیرقانونی شد و مسافران ایرانی کمتر گرجستان را برای تفریح و گردش انتخاب کردند دیگر پرواز مستقیم از تهران به تفلیس انجام نمی‌شود، در حال حاضر، دو مسیر هوایی برای مسافرت به کشور گرجستان وجود دارد:

  • شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز هر روز از تهران به سمت تفلیس پرواز غیر مستقیم دارد. هواپیماها ابتدا در فرودگاه آتاتورک شهر استانبول به زمین می نشینند و سپس به مقصد فرودگاه بین‌المللی تفلیس پرواز می کنند. مدت زمان پرواز تهران – استانبول ۳ ساعت و ۱۵ دقیقه و پرواز استانبول به تفلیس ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه می باشد. برای برگشت نیز، از تفلیس به استانبول، ۲ ساعت و ۳۵ دقیقه و از استانبول به سمت تهران، ۳ ساعت و ۵ دقیقه طول می‌کشد. معمولا از هواپیماهای ایرباس برای این پرواز استفاده می‌شود.
  • هواپیماهای شرکت هواپیمایی آزال آذربایجان ابتدا از تهران در باکو پایتخت آذربایجان فرود می‌آید و پس از چند ساعت توقف که از ۵ ساعت تا ۲۰ ساعت طول می‌کشد، از باکو به سمت تفلیس پرواز دارد. این مسیر پروازی ارزانتر و سریعتر از بقیه مسیرهای پروازی تهران به تفلیس است. نیازی به اخذ ویزای آذربایجان ندارید ولی حق خروج از فرودگاه باکو را هم ندارید مگر اینکه ویزای آذربایجان را از قبل بگیرید.

مسیر زمینی گرجستان

 شرکت گیتی‌پیما هر روز از ترمینال آزادی در ساعت ۱۳:۳۰ از تهران به سمت تفلیس و از ترمینال اورتاچالا تفلیس به سمت تهران بلیط اتوبوس دارد. مسیر این اتوبوس ها از تهران به مرز بازرگان و پس از ورود به خاک ترکیه از مرز واله گرجستان عبور کرده و سپس به سمت تفلیس حرکت می‌کند. مسافت طی شده از تهران به تفلیس ۱۵۵۵ کیلومتر است. فاصله تهران تا مرز بازرگان ۹۰۵ کیلومتر و از مرز بازرگان تا تفلیس ۶۵۰ کیلومتر باید طی شود. مدت زمان این سفر طولانی به اضافه بازرسی های معمول حدود ۳۰ ساعت است.گرجستان تفلیس

کشور گرجستان

زبان گرجستان

تور گرجستان زمینی

باتومی گرجستان

سفر به گرجستان

قیمت تور گرجستان

شهر باتومی

جاهای دیدنی گرجستان

آب و هوای گرجستان

واحد پول کشور گرجستان

آشنایی با کشور گرجستان

سفارت گرجستان در تهران

هزینه سفر به گرجستان