تهیه و خرید بلیط هواپیما 

بلیط هواپیما از طریق نمایندگی‌ها و یا دفاتر هما و سایر شرکت‌های هواپیمایی دولتی, عمومی و خصوصی در سطح شهر تهران و یا سایر شهرهای کشور قابل دریافت است. هر سال میلیونها نفر با هواپیما در سطح جهان جابجا می‌شوند و تعداد آنها هر روز رو به فزونی است.

در ایران نیز هر روز عده بیشتری ترجیح می‌دهند که با هواپیما خود را به مقصد مورد نظر برسانند, اما از مسافران میلیونی صنعت هواپیمایی عده بسیار کمی می دانند که به تعداد هر مسافر هواپیما در هر سفر, قراردادی میان مسافر و شرکت هواپیمایی بسته می‌شود که در آن حقوق هر دو طرف به طور رسمی تعیین شده است, در هر صورت متن قرارداد معمولاً در داخل جلد بلیط هواپیما چاپ شده است.


تماس و رزرو : ۰۲۶۳۴۴۴۲۴۷۲

 

عکس بلیط هواپیما

 

اصطلاحات مندرج در تیکت هواپیما 

بلیط هواپیما اوراق بهاداری است که توسط شرکت‌های هواپیمایی تهیه شده و در آژانس های مسافرتی و یا دفاتر اختصاصی, توزیع می‌شود. در صدور بلیت باید دستورالعمل های صادره به طور کامل رعایت شود. هرگونه خط خوردگی یا اصلاح مفاد بلیت موجب از بین رفتن اعتبار آن می‌شود و صادر کننده باید به جای آن بلیط تازه صادر کند. بلیط قابل انتقال به شخص دیگری غیر از آن کسی که نامش بر روی بلیط شده نیست و آژانس صادرکننده بلیط, حق ندارد بلیت را قبل از تاریخ صدور آن، در اختیار مسافر بگذارد. بلیط باید هنگام تحویل به مسافر به مهر ، تاریخ و محل صدور منقوش شود.

در زمان پذیرش مسافران در فرودگاه‌ها, بلیط هواپیمایی بدون کوپن( برگهای) تروا مخصوص مسافر, (که باید تا پایان سفر باقی بماند), معتبر نخواهد بود. بنابراین مسافر برای حفظ بلیط باید در همه مراحل دقت کند. ایران ایر در حال حاضر از سه نوع بلیط یک کوپنه، دو کوپنه و چهار کوپنه , استفاده می کند بر روی جلد و صفحات بلیط شماره ۱۴ رقمی, دیده می‌شود که خود نشان دهنده اطلاعات زیادی است برای مثال سه رقم سمت راست مخصوص شرکت هواپیمایی, رقم بعدی نشان دهنده مدرک و رغم بعدی تعداد برگ پرواز است.


 

 مقالات مرتبط ( در همین صفحه) ایرانیان↓مطالب مرتبط بیشتر↓


طرز خواندن اطلاعات روی بلیط هواپیما

برگ بلیط هواپیماها فضای بسیار کوچکی برای نوشتن اطلاعات بسیار وسیعی دارد. به همین جهت این اطلاعات بر اساس دستورالعمل های انجمن بین المللی شرکت‌های هواپیمایی« یا تا» به اختصار نوشته می شود .استفاده از حروف اختصاری و نیز به کار بردن زبان انگلیسی بر روی بلیت موجب می شود که بسیاری از مسافران به دلیل عدم اطلاع از حقوق خود دچار دردسر شوند. مثلا اگر بر روی بلیط هواپیما عبارتnot re routeable .
مسیر غیرقابل تغییر, در شده باشد, مسافر در هیچ یک از ایستگاه ها نمی تواند مسیر خود را عوض کند.۱ در این بخش با قسمت های مختلف برگ بلیط بین المللی ایران ایر و اصطلاحات رایج در آن آشنا می شویم .

۱- نام و مشخصات مسافر (name of passenger)
در این قسمت نام مسافر نوشته می شود ترتیب نوشتن ابتدا نام خانوادگی مسافر به دنبال آن اولین حرف نام مسافر پس از آن عنوان mr برای آقایان در mrs برای خانم ها وmiss برای دوشیزگان.
نام های خانوادگی که دارای دو کلمه یا بیشتر باشند به دنبال هم, بدون فاصله باید نوشته شوند. پس از مشخصات فوق خود های دیگری که در طول پرواز مفید است آورده می شود , مانندum برای کودک بدون همراه ,depo برای مسافر تبعیدی و inadبرای مسافر پذیرفته نشده و exstبرای صندلی اضافی و غیره .

۲-مبدا و مقصد(from-to) .
در این قسمت از بلیط هواپیما, مسیر مسافر به طور کامل نوشته می‌شود, در یک ستون نام مبدا و در ستون بعدی شهرهای توقف ارتباطی و یا مقصد. در نوشتن نام شهر از کد شهر ها استفاده نمی شود ولی چنانچه مسافر به یک شهر از فرودگاهی وارد می‌شود ولی خروج از همان شهر از طریق فرودگاه دیگری باشد جلوی نام شهر کد نام فرودگاه مقصد یا مبدا باید ذکر شود تا مسافرتی پرواز بعدی خود را به دلیل عدم اطلاع از محل فرودگاه از دست ندهد. اگر مسافر بخشی از مسیر را با قطار یا وسیله نقلیه زمینی طی می کند در برگ پرواز در خانه های مربوط کلمه void. نوشته می شود .

۳-نام و مشخصات شرکت کننده(carrier) .
در زمان صدور بلیط هواپیما این ستون با کدهای دو حرفی به نام شرکت هواپیمایی پر می‌شود و نشان می‌دهد که عملیات هم در هر مرحله از مسیر پروازی بر عهده کدام شرکت است. مسافر می‌تواند تقاضا کند که در این قسمت نام هیچ شرکتی به عنوان حمل کننده ذکر نشود. در این صورت مسافر خواهد توانست در هر مبدا شرکت حمل کننده را با توجه به برنامه پروازی آنها و نیز نیازهای خودش تعیین کند .

۴-شماره پرواز و درجه مسافرت (flight-class).
در این ستون شماره پرواز مورد نظر و درجه پرواز ذکر می‌شود. معمولاً شرکت‌های هواپیمایی ۳۹ درجه بندی در داخل هواپیماهای خود دارند, که شامل درجه یک, درجه اکونومی و بیزینس کلاس است. در هواپیماهای ایران ایر بعد از انقلاب بیشتر فقط یک درجه اکونومی وجود دارد. ولی سایر شرکت‌های هواپیمایی که از تهران پرواز می‌کنند و تقریباً همه انواع درجات را عرضه می کنند نرخ بلیت هواپیما البته بر اساس در جهان افزایش می‌یابد و نوع پذیرایی در داخل هواپیما نیز متفاوت است .

۵-تاریخ حرکت در بلیط هواپیما (date).
تاریخ حرکت به صورت دو عدد که نشان دهنده روز پرواز است و سه حرف که ماه پرواز را نشان می دهد در این قسمت نوشته می‌شود مانند ۱۶ ماه مه که به این صورت ۱۶mayنوشته می شود .

-۶ساعت پرواز(time) .
ساعت پرواز را به صورت سیستم ۲۴ ساعته و با ۴ رقم در این قسمت می‌نویسند, مانند ساعت ۶ بعد از ظهر که به این صورت۰۰ ۱۸ نوشته می‌شود و یا ساعت ۴۵ دقیقه بعد از نصف شب, که به این صورت ۰۰۴۵ نوشته می شود .

۷-وضعیت جای ذخیره شده در بلیط هواپیما(status) .
در این قسمت موقعیت جای مسافر در پروازهای مختلف نشان داده می شود .برای این کار نیز معمولاً از کدهای دو حرفی استفاده می‌شود. معمولاً مسافران ایرانی با صحنه وضعیت جا آشنا هستند .بنابراین می‌دانند که علامت okمعنای جای تایید شده علامت rq به معنای جای تقاضا شده و علامت wl به معنای لیست انتظار است. جای تقاضا شده و لیست انتظار باید پیش از پرواز حتماً به جای تعیین شده تبدیل شود ,مگر آنکه جای تقاضا شده, برای پرواز غیر از پرواز اول باشد .وجود علامت nsدر این قسمت به این معناست که مسافر بچه کوچکتر از دو سال است که در داخل هواپیما صندلی اختصاصی نخواهد داشت .

۸-اساس محاسبه نرخ بلیط هواپیما (fare basis).
کدهایی که در این محل نوشته می شود نوع و سطح نرخ مورد محاسبه را که مسافر می پردازد نشان می‌دهد ,از سه نوع خود در این قسمت استفاده می شود. کد های مقدماتی, کدهای ثانوی و کدهای تخفیفی ,کد های اولیه همان کدهای مربوط به درجه بلیط هواپیما است. کدهای ثانوی شامل سطوح نرخ هر درجه در آن مسیر است. ممکن است برای یک درجه, چهار سطح نرخ وجود داشته باشد .مانند نرخ‌های پروازهای شبانه, مسافرت در روزهای تعطیلات آخر هفته مسافرات دارد در روزهای غیر تعطیل هفتگی, کدهای تخفیفی که همیشه به عنوان
تغییردهنده نسخه‌های اولیه و ثانویه هستند در مرحله بعدی قرار می‌گیرند مانند نرخ های مخصوص سفر کوتاه مدت( بلیط های سه ماهه ۲۱ روزه و یا یک ماه .)

۹-تعیین کننده نوع مسیر و تخفیف بلیط هواپیما (tickt designator).
در این بخش نوع تخفیف هایی که شامل کل نرخ بلیت هواپیما می‌شود, نوشته می‌گردد مانند تخفیف بلیط هواپیما های مخصوص آژانس ,تخفیف های منطقه‌ای, تخفیف های سفر های دسته جمعی, بچه ها و غیره .

۱۰-کد مخصوص گشت ها (tour code,).
چنانچه نرخ بلیط هواپیما بر اساس قرارداد های جداگانه با برگزارکنندگان گشت ها دسته جمعی مورد توافق قرار گرفته باشد, در این قسمت مشخص می گردد. با توجه داشت که مسافران می توانند با این بلیط ها از پروازهای غیر از پروازهای توافق شده و متعلق به شرکت هواپیمایی خاص استفاده کنند .

۱۱- اعتبار بلیط های هواپیما ,,(coupons not valid before).
در این قسمت تاریخی نوشته می‌شود که کپن های پروازی به دلایل مختلف اعتبار خود را از دست می دهد. مثلاً اگر تخفیف برای دوره خاص منظور شده ,مسافر باید در همان دوره از کوپن پروازی خود استفاده کند. تاریخی که در این محل نوشته می‌شود ,همچنین نشان می‌دهد که مسافر پیش از آن تاریخ, اجازه استفاده از کوپن مزبور را نخواهد داشت .

۱۲-پایان اعتبار بلیط هواپیما(coupons not valid after) .
تاریخ پایان اعتبار کوپن های پروازی طبق نرخی که مورد محاسبه قرار گرفته, در این قسمت نوشته می شود برای مثال ممکن است مسافر از تخفیفی که برای یک دوره خاص در نظر گرفته شده استفاده کرده و بلیط ارزان تری خریده است .او مجبور است که در مدت تعیین شده از بلیط خودش استفاده کند. در غیر این صورت اعتبار کوپن پروازی ساقط خواهد شد. مسافر برای استفاده از کوپن باید مابه التفاوت لازم را پرداخت کرده و از نرخ دوره بعد استفاده کنند. چنانچه بلیط دارای اعتبار یک ساله باشد, تاریخ انقضای اعتبار کوپن های پروازی, در این قسمت نوشته نمی شود .مسافر چنانچه در طول یکسال از بلیت خود استفاده نکرده باشد می‌تواند به آژانس هواپیمایی مراجعه کرده و با ارائه بلیط قبلی, بلیط جدیدی دریافت کند که برای یکسال دیگر اعتبار داشته باشد .

۱۳-بار مجاز همراه مسافر(allow free baggage allowance) .
شرکت‌های هواپیمایی طبق مقررات یا تا به مسافران اجازه می‌دهند مقادیری بار همراه خود با همان پرواز هم کنند میزان این بار برای درجه معمولی, ۲۰ کیلو و برای درجات بالاتر ۳۰کیلواست. دراین قسمت مقداری بار همراه نوشته می‌شود. البته مسافران می‌توانند مقادیری بار و وسایل شخصی علاوه بر مقدار فوق با خود به داخل هواپیما ببرند. این بارها باید در سایت‌‌های کوچک قرار داده شود, تا بتوان از کابین های مخصوص بالای صندلی در طول پرواز برای نگه داشتن آنها استفاده کرد .

۱۴-روش محاسبه نرخ (fare culculations).
این قسمت از برگ بلیط روش محاسبه نرخ بلیت هواپیمایی را نشان می‌دهد در حال حاضر یکی از روش های محاسبه نرخ بر اساس اصول مالی مایلیج است. در این روش مسافر برای جابجایی از نقطه‌ای به نقطه دیگر فقط نرخ فاصله هوایی نقطه مبدا تا مقصد را می‌پردازد .برای مثال مسافری که از تهران به ازمیر در ترکیه می رود با پرداخت بهای بلیط تهران تا استانبول, بدون پرداخت اضافی از پرواز استانبول تا ازمیر نیز بهره‌مند شود. علت این است که فاصله هوایی از مشهد تا تهران کمتر از فاصله هوایی تهران تا استانبول است .بنابراین وقتی مسافر می خواهد به ازمیر برود به این علت که پرواز مستقیم به ازمیر وجود ندارد به ناچار پرواز استانبول و انتخاب می‌کند و به همین جهت جهت برای برگشتن از استانبول تا ازمیر نباید هزینه بیشتری تحمل شود .

۱۵-پول پرداخت شده برای خرید بلیط(fare) .
بهای مسیرهای پروازی از سوی یا تا با دلار تعیین شده و ارزش برابری این واحد با پول محلی هر کشور به طور مرتب ارزیابی و تعیین می‌شود. مسافران در هر کشور , بهای بلیت را به پول محله خود پرداخت می‌کنند. در این قسمت نرخ کل مسیر به واحد پول محلی نوشته می شود و پیش از رقم بهای بلیت, کد مربوط به پول محلی درج می گردد .فروش بلیت به این واحد غیر از پول محلی انجام نمی گیرد .

۱۶-معادل بهای بلیط با ارزی مختلف (equir fare dp ).
گاه مسافر مجبور است پولی غیر از پولی که در شماره ۱۵ نوشته شده پرداخت کنند. برای مثال اگر محل شروع سفر نقطه‌ای در آمریکا باشد ولی مسافر بلیت را در ایتالیا خریداری کند, در این صورت نرخ بلیت به دلار نوشته شده, ولی مسافر برای پرداخت معادل آن از لیر ایتالیا استفاده می‌کند. ممکن است بلیط از نقطه‌ای در داخل آمریکا شروع شود ولی بلیط خارج از آمریکا خریداری شود و مسافرت بخواهد بهای آن را به دلار بپردازد .

۱۸- جمع کل هزینه بلیط(total) .
جمع مبالغ پرداختی برای ستون های ۱۶ و ۱۷ در این قسمت نوشته می‌شود .مثلاً نرخ به اضافه مالیات یا مبلغ بلیت به پولی غیر از پول محلی پرداخت شده, ولی مالیاتی تعلق نگرفته است و یا آن که مبلغ بینید به پولی غیر از پول محل شروع مسافر پرداخت شده ولی مالیات به آن تعلق گرفته است .

۱۹-نحوه پرداخت بهای بلیط (form of payment).
دری قسمت معلوم می شود که روش پرداخت بهای دینی چگونه بوده است . برای مثال آیا مسافر پول بلیت را نقداً پرداخت کرده, از چک یا کارتهای اعتباری استفاده کرده و یا بهای بلیت این نامه دولتی تعهد شده است .

۲۰-مبدا و مقصد نهایی (origin destination).
در این دو قسمت نام مبدا و مقصد نهایی کل بلیط را می نویسند .اگر مسافر در چندین ایستگاه مسیر نیز توقف کرده باشد ,در قسمت مقصد همان محلی را می نویسند که مقصد نهایی کل بلیت است .

۲۱- بلیط های اتصالی (conjunction tickets).
چنانچه یک بلیت چهار برگی برای نوشتن تمام مسیر پروازی کافی نباشد دو یا چند بلیت را باید رعایت شماره متوالی آنها به هم متصل می‌کنند و شماره بلیط ها در این صورت در هر سه یا چهار بعدی تکرار می شود تا شرکت حمل کننده بداند که مسافر چند بلیط اتصالی باید در دست داشته باشد .

۲۲-بلیط های تعویض شده (issued in exchange for).
مسافر ممکن است به دلایل مختلف ناچار شود بلیط خود را عوض کند ولی برای تعویض لازم نباشد پول اضافی پرداخت کند, بنابراین سند مالی صدور بلیط تازه در حقیقت همان لاشه بلیط قبلی است. در این قسمت باید شماره بلیط قبلی را که باطل میشود بنویسند .

۲۳-صدور اولیه (original issue).
چنانچه لازم شود بلیط ای را دوباره صدور مجدد کنند, در بلیط تازه علاوه بر ذکر شماره بلیط اصلی در ستون شماره ۲۲ ,در این قسمت باید مشخصات بلیط دوم نیز نوشته شود .

۲۴-محدودیتهای ظهرنویسی(restrictions endors) .
از این قسمت برای اطلاعاتی استفاده می‌شود که به دلایل مختلفی از سوی شرکت حمل کننده باید رعایت شود, چند نوع محدودیت در این قسمت گنجانده میشود . مثلا اگر بلیط مسافر به سفارش یک موسسه دولتی یا یک دعوت کننده صادر شده باشد در این قسمت عبارت(none,-refundable) نوشته میشود. یعنی بهای بلیت توسط مسافر قابل دریافت نیست و پول بلیط در صورت استرداد فقط به سفارش دهنده بلیط قابل پرداخت خواهد بود. محدودیت دیگر با عبارت(none,-endorsable) نشان داده می شود.

این بدان معنا که مسافران می‌توانند کوپن های پروازی را به شرکت‌های دیگری غیر از آنچه که در متن بلیط آمده واگذار کند برای مثال کسانی که بلیط ایران ایر را در تهران خریداری می‌کنند به دلیل استفاده از ۴۰ درصد تخفیف مخصوص به هیچ عنوان نمی توانند بخشی از مسیر را با شرکت‌های هواپیمای دیگر پرواز کنند. ضمن آنها حتی نمی توانند بهای بلیت را به پول غیر از ریال ,آن هم در محل صدور بلیت دریافت کنند, محدودیت دیگر با عبارت (none-reroutable) بیان می‌شود, که نشان می‌دهد مسافر حق تغییر مسیر خود را ندارد و فقط در مسیر تعیین شده در بلیط باید سفر کند, در بیت هایی که تمام بهای آن به عرض پرداخت می‌شود, البته چنین محدودیت های اعمال نمی‌شود و مسافر هم می تواند مسیر و هم شرکت هواپیمای خود را عوض کند و نیز بهای بلیت را در هر نقطه از جهان به عرض معتبر دریافت دارد .

۲۵-تاریخ و محل صدور بلیط (date and place of issue).
در این قسمت نام آژانس مسافرتی صادر کننده بلیط یا کد عددی آژانس, تاریخ و محل صدور پرفراژ می شود .بلیط هایی که این مهررانداشته باشند از درجه اعتبار ساقط است .

۲۶-وزن و تعداد جام دان مسافر (allow,-bagage-ck/unck).
در زمان پذیرش جامدان های مسافر, تعداد جامه دانها در این قسمت نوشته می شود, در صورتیکه چند مسافر با هم در یک مسیر سفر کنند تعداد جام ه دانها و وزن آن با در نظر گرفتن میزان بار مجاز دسته جمعی بر روی یک بلیت نوشته میشود . علاوه بر اطلاعات ذکر شده در بالا اطلاعات بیشتری نیز وجود دارد که مسئولان آژانس های مسافرتی در صورت لزوم در اختیار مسافران قرار می دهند .
تهیه بلیط هواپیمامقررات استرداد بهای بلیط هواپیما 

بر اساس تعریف پیمان ورشو بلیت عبارت است از مجوز مسافر و رسید توشه توزین شده می‌باشد. به عنوان مدرکی است که در قبال پرداخت مبلغی, به وسیله آن, یک شخص می تواند با ارائه آن از یک نقطه به نقطه دیگر تردد نمایند. در صفحات داخلی کلیه بلیت‌ها, مقررات و شرایط حمل کننده درج گردیده و مسافر در واقع با پرداخت مبلغ و دریافت بلیت کلیه شرایط منطقه مندرج را پذیرفته است. بنابراین لازم است قبل از دریافت یک کلیت دقت شود که شرایط مطلوب و مورد تایید باشد.

استرداد بهای بلیط هواپیما

استرداد بهای بلیت و یا لغو ذخیره جا بمنظور انصراف از مسافرت و یا تغییر وقت پرواز مشروط به رعایت و انجام شرایط مشروح زیر است که قسمتی از شرایط قرارداد حمل مسافر هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را در خطوط داخلی کشور تشکیل می دهد .
۱- مسافر باید در موقع خرید بلیط هواپیما پروازی را که با آن مسافرت می کند تعیین و جای خود را ذخیره کند.
۲-حضور مسافر در فرودگاه مربوطه ,در ساعتی که از طرف شرکت تعیین می شود ضروری است و پرواز هواپیما به علت تاخیر حضور مسافر در فرودگاه به تعویق نخواهد افتاد.
۳-درخواست لغو جای ذخیره شده به منظور تغییر پرواز و یا انصراف از مسافرت با رعایت مواد ۴ و ۵ با ارائه بلیط در ساعات کار به یکی از مراجع زیر میسر است:
الف . تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز در دفاتر فروش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یا نمایندگان کل فروشان شرکت و یا آژانس فروشنده بلیط .
ب. از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز , در دفاتر فروش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و یا نمایندگان کل فروش آن شرکت در شهر مبدا پرواز.
۴-در صورتی که مسافر تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز جای ذخیره شده را به هر علت لغو کند, شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران, مبلغی را بابت هزینه ذخیره جا منظور و بقیه بهای بلیت را تسویه خواهد کرد.
۵-در صورتی که مسافر از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز جای ذخیره شده خود را به تاریخ بعد تغییر دهد, ۴۰ درصد از بهای بلیط یکسره در مسیری که لغو شده و یا تغییر داده کسر و بقیه بهای بلیت تسویه خواهد شد.
۶-هر مسافری که حداکثر تا ۲۵ دقیقه ,قبل از پرواز مقرر, برای استفاده از جای ذخیره شده در فرودگاه مربوطه حاضر نگردد, غایب و منصرف از پرواز محسوب می‌شود و ۸۰ درصد از بهای بلیت استفاده نشده در مسیر مورد نظر کسر و بقیه بهای بلیت تسویه خواهد شد.
۷-در موارد زیر مقررات فوق جاری نخواهد بود و تمام بهای بلیط خریداری شده به مسافر پس داده میشود و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تعهد و مسئولیت دیگری نخواهد داشت.
الف-در صورت لغو پرواز مقرر.
ب-در صورتی که غیبت مسافر برای استفاده از جای ذخیره شده به علت تاخیر ورود هواپیمای دیگری باشد که طبق برنامه باید مسافر مذکور را در زمانی که استفاده از پرواز مقرر امکان‌پذیر باشد به فرودگاه مبدا برساند.
ج-در صورت حذف فرود هواپیما در ایستگاه که مسافر بایستی سوار شود این بلیط قابل انتقال نبوده و مسافر با خرید و ارائه آن تمام شرایط قرارداد را به شرح بالا بدون استثنا قبول کرده است.
تذکر ۱. جریمه های یاد شده در فوق عمومی بوده و با توجه به مصوبه شورای عالی هواپیمایی کشوری برای کلیه شرکت‌های هواپیمایی بازرگانی لازم الاجرا می باشد.
تذکر ۲.مقررات استرداد بهای بلیط سایر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی مشابه مقررات هواپیمای جمهوری اسلامی ایران است. بلیط های پرواز های هواپیمای چارتر و غیر قابل استرداد است همچنین این نوع هواپیماها فقط تخفیف برای کودکان هستند. 

 مقالات مرتبط ( در همین صفحه) ایرانیان


 

کنترل بهداشت مواد غذایی در پروازها

کنترل بهداشت مواد غذایی در پروازها همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است چرا که در غیر این صورت، با بروز مسمومیت های غذایی در مسافران و گروه پروازی مواجه خواهیم شد. در مواردی، این مسمومیت ها و سایر عوارض جانبی مربوط به آلودگی مواد غذایی، تهدیدی برای سلامت عمومی نیز محسوب می شود؛ چرا که در مسافرت هوایی، مسافران به سرعت از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می شوند و چنانچه ناقل بیماری باشند، فورا آن را در سایر مناطق منتشر می کنند.

مواد غذایی در پروازها

با توجه به شرایط موجود در پرواز، علاوه بر نظارت کامل در مراحل قبل از بارگیری مواد غذایی یعنی مراحل تهیه و بسته بندی غذا در کترینگ های خطوط هوایی، بایستی بر شرایط مواد غذایی در طی پرواز نیز نظارت کامل نمود که از آن جمله می توان به کنترل شرایط نگهداری مواد غذایی حین پرواز بهداشت فردی گروه پروازی، هنگام تحویل غذا به مسافر و خدمه و سایر شرایط موثر بر فساد مواد غذایی اشاره نمود. عدم رعایت اصول بهداشتی در هر یک از مراحل تهیه تا مصرف مواد غذایی موجب بروز مسمومیت در مسافران خواهد شد.

در این میان، خطر مسمومیت برای کودکان و افراد دارای بیماری های خاص، بیشتر است. علاوه بر موارد ذکر شده، کنترل و نظارت بر تهیه مواد اولیه خریداری شده، بهسازی محیط های تولید و بسته بندی مواد غذایی مطابق با استانداردهای موجود، رعایت بهداشت فردی و کنترل عوامل تاثیرگذار بر بهداشت مواد غذایی، باید در دستور کار سیستم های نظارتی بر خطوط هوایی قرار گیرد.

فساد زیست محیطی (بیولوژیکی) مواد غذایی به عوامل مختلفی وابسته است که از آن جمله می توان به وجود ارگانیسم، شرایط محیطی و ماده اولیه که همان ماده ی غذایی است اشاره نمود. در خطوط هوایی، کیترینگ ها بایستی کاملا بر اساس قواعد و اصول بهداشتی نظارت و مدیریت گردند؛ چرا که شرایط موجود در این بخش، اثر مستقیمی بر سلامتی مواد غذایی در طی پرواز خواهد داشت. به علاوه، کنترل شرایط داخلی پرواز از جمله بهداشت فردی مهمانداران در هنگام تحویل غذاهای فاقد بسته بندی به سرنشینان هواپیما نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است.

غذاهای هواپیما

عوامل اصلی مؤثر بر فساد مواد غذایی

١- سرما ۲-گرما ۳- رطوبت

۴-نور

۵- هوا

۶ – اکسیژن

۷- جوندگان و حشرات ۸- آنزیم های طبیعی موجود در مواد غذایی

۹- میکروارگانیسم های عامل فساد(مخمر، باکتری ها، کیک ها)
از ما بخواهید…

قیمت بلیط هواپیما

بلیط هواپیما چارتر

خرید بلیط هواپیما ارزان

رزرو بلیط هواپیما

ارزانترین بلیط هواپیما

چارتر ارزان

بلیط هواپیما لحظه آخری

بلیط هواپیما خارجی

بلیط هواپیما چارتر ارزان

بلیط هواپیما خارجی

لیست قیمت بلیط هواپیما

بلیط لحظه آخری چارتر

 


بازدیدها: 2410