تهیه و خرید بلیط هواپیما 

خرید بلیط هواپیما از طریق نمایندگی‌ها و یا دفاتر هما و سایر شرکت‌های هواپیمایی دولتی, عمومی و خصوصی در سطح شهر تهران و یا سایر شهرهای کشور قابل انجام است. هر سال میلیونها نفر با هواپیما در سطح جهان جابجا می‌شوند و تعداد آنها هر روز رو به فزونی است.

 


تماس و رزرو : 


عکس بلیط هواپیما

 

اصطلاحات مندرج در تیکت هواپیما 

بلیط هواپیما اوراق بهاداری است که توسط شرکت‌های هواپیمایی تهیه شده و در آژانس های مسافرتی و یا دفاتر اختصاصی, توزیع می‌شود. در صدور بلیت باید دستورالعمل های صادره به طور کامل رعایت شود. هرگونه خط خوردگی یا اصلاح مفاد بلیت موجب از بین رفتن اعتبار آن می‌شود و صادر کننده باید به جای آن بلیط تازه صادر کند. بلیط قابل انتقال به شخص دیگری غیر از آن کسی که نامش بر روی بلیط شده نیست و آژانس صادرکننده بلیط, حق ندارد بلیت را قبل از تاریخ صدور آن، در اختیار مسافر بگذارد. بلیط باید هنگام تحویل به مسافر به مهر ، تاریخ و محل صدور منقوش شود.

در زمان پذیرش مسافران در فرودگاه‌ها, بلیط هواپیمایی بدون کوپن( برگهای) تروا مخصوص مسافر, (که باید تا پایان سفر باقی بماند), معتبر نخواهد بود. بنابراین مسافر برای حفظ بلیط باید در همه مراحل دقت کند. ایران ایر در حال حاضر از سه نوع بلیط یک کوپنه، دو کوپنه و چهار کوپنه , استفاده می کند بر روی جلد و صفحات بلیط شماره ۱۴ رقمی, دیده می‌شود که خود نشان دهنده اطلاعات زیادی است برای مثال سه رقم سمت راست مخصوص شرکت هواپیمایی, رقم بعدی نشان دهنده مدرک و رغم بعدی تعداد برگ پرواز است.


 

 مقالات مرتبط ( در همین صفحه)ایرانیان↓مطالب مرتبط بیشتر↓


طرز خواندن اطلاعات روی بلیط هواپیما

برگ بلیط هواپیماها فضای بسیار کوچکی برای نوشتن اطلاعات بسیار وسیعی دارد. به همین جهت این اطلاعات بر اساس دستورالعمل های انجمن بین المللی شرکت‌های هواپیمایی« یا تا» به اختصار نوشته می شود .استفاده از حروف اختصاری و نیز به کار بردن زبان انگلیسی بر روی بلیت موجب می شود که بسیاری از مسافران به دلیل عدم اطلاع از حقوق خود دچار دردسر شوند. مثلا اگر بر روی بلیط هواپیما عبارتnot re routeable .
مسیر غیرقابل تغییر, در شده باشد, مسافر در هیچ یک از ایستگاه ها نمی تواند مسیر خود را عوض کند.

در این صفحه با قسمت های مختلف برگ بلیط بین المللی ایران ایر و اصطلاحات رایج در آن آشنا می شویم .
تهیه بلیت هواپیما تهران مشهدمقررات استرداد بهای بلیط هواپیما 

بر اساس تعریف پیمان ورشو بلیت عبارت است از مجوز مسافر و رسید توشه توزین شده می‌باشد. به عنوان مدرکی است که در قبال پرداخت مبلغی, به وسیله آن, یک شخص می تواند با ارائه آن از یک نقطه به نقطه دیگر تردد نمایند. در صفحات داخلی کلیه بلیت‌ها, مقررات و شرایط حمل کننده درج گردیده و مسافر در واقع با پرداخت مبلغ و دریافت بلیت کلیه شرایط منطقه مندرج را پذیرفته است. بنابراین لازم است قبل از دریافت یک کلیت دقت شود که شرایط مطلوب و مورد تایید باشد.

استرداد بهای بلیط هواپیما

استرداد بهای بلیت و یا لغو ذخیره جا بمنظور انصراف از مسافرت و یا تغییر وقت پرواز مشروط به رعایت و انجام شرایط مشروح زیر است که قسمتی از شرایط قرارداد حمل مسافر هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را در خطوط داخلی کشور تشکیل می دهد .
۱- مسافر باید در موقع خرید بلیط هواپیما پروازی را که با آن مسافرت می کند تعیین و جای خود را ذخیره کند.
۲-حضور مسافر در فرودگاه مربوطه ,در ساعتی که از طرف شرکت تعیین می شود ضروری است و پرواز هواپیما به علت تاخیر حضور مسافر در فرودگاه به تعویق نخواهد افتاد.
۳-درخواست لغو جای ذخیره شده به منظور تغییر پرواز و یا انصراف از مسافرت با رعایت مواد ۴ و ۵ با ارائه بلیط در ساعات کار به یکی از مراجع زیر میسر است:
الف . تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز در دفاتر فروش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یا نمایندگان کل فروشان شرکت و یا آژانس فروشنده بلیط .
ب. از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز , در دفاتر فروش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و یا نمایندگان کل فروش آن شرکت در شهر مبدا پرواز.
۴-در صورتی که مسافر تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز جای ذخیره شده را به هر علت لغو کند, شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران, مبلغی را بابت هزینه ذخیره جا منظور و بقیه بهای بلیت را تسویه خواهد کرد.
۵-در صورتی که مسافر از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز جای ذخیره شده خود را به تاریخ بعد تغییر دهد, ۴۰ درصد از بهای بلیط یکسره در مسیری که لغو شده و یا تغییر داده کسر و بقیه بهای بلیت تسویه خواهد شد.
۶-هر مسافری که حداکثر تا ۲۵ دقیقه ,قبل از پرواز مقرر, برای استفاده از جای ذخیره شده در فرودگاه مربوطه حاضر نگردد, غایب و منصرف از پرواز محسوب می‌شود و ۸۰ درصد از بهای بلیت استفاده نشده در مسیر مورد نظر کسر و بقیه بهای بلیت تسویه خواهد شد.
۷-در موارد زیر مقررات فوق جاری نخواهد بود و تمام بهای بلیط خریداری شده به مسافر پس داده میشود و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تعهد و مسئولیت دیگری نخواهد داشت.
الف-در صورت لغو پرواز مقرر.
ب-در صورتی که غیبت مسافر برای استفاده از جای ذخیره شده به علت تاخیر ورود هواپیمای دیگری باشد که طبق برنامه باید مسافر مذکور را در زمانی که استفاده از پرواز مقرر امکان‌پذیر باشد به فرودگاه مبدا برساند.
ج-در صورت حذف فرود هواپیما در ایستگاه که مسافر بایستی سوار شود این بلیط قابل انتقال نبوده و مسافر با خرید و ارائه آن تمام شرایط قرارداد را به شرح بالا بدون استثنا قبول کرده است.
تذکر ۱. جریمه های یاد شده در فوق عمومی بوده و با توجه به مصوبه شورای عالی هواپیمایی کشوری برای کلیه شرکت‌های هواپیمایی بازرگانی لازم الاجرا می باشد.
تذکر ۲.مقررات استرداد بهای بلیط سایر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی مشابه مقررات هواپیمای جمهوری اسلامی ایران است. بلیط های پرواز های هواپیمای چارتر و غیر قابل استرداد است همچنین این نوع هواپیماها فقط تخفیف برای کودکان هستند.


قیمت بلیط هواپیما

چنانچه برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید برای مسافرت، روش هوایی را انتخاب کنید، شاید سوالات زیر ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد..!

 • کدام هواپیما راحت‌تر و مطمئن‌تره؟
 • کدام شرکت هواپیمایی خدمات بهتری داره؟
 • علت تفاوت قیمت بلیط‌ها چیه؟
 • بلیط چارتری یا ارزان قیمت را چطور تهیه کنم؟

 اگر از این قبیل سوالات دارید چند دقیقه از وقت ارزشمند خود را همراه ما باشید تا جواب همه سوالات را با هم ببینیم.

تعیین مبلغ در خرید بلیط هواپیما به عامل‌های مختلفی بستگی دارد. از نوع هواپیما و شرکت هواپیمایی گرفته تا نوع، درجه و کیفیت صندلی، باعث تفاوت در قیمت خرید بلیط هواپیما می‌شود.

در ادامه به ارائه توضیحات کاملتری در این باره می پردازیم:

نوع هواپیما

از لحاظ تکنولوژی پرواز، کیفیت، امنیت و راحتی پرواز، هواپیماها به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که بطور مختصر بیان می‌کنیم:

 شرکت‌های هواپیماسازی، هواپیماها را در مدل‌های مختلفی طراحی و تولید می کنند. به عنوان مثال: شرکت بوئینگ مدل های:۷۳۷-۷۲۷-NG727-MAX737-747-757-777 و شرکت ایرباس مدل های: A300-A310-A319-A320-A321 و غیره را طراحی و تولید کرده‌اند. بر این اساس نوع هواپیما بر طبق کیفیت ساخت آن بر قیمت بلیط هواپیمای آن تاثیرگذار است. تفاوت نوع هواپیما به تنهایی می‌تواند باعث افزایش قیمت بلیط و کیفیت پرواز و یا بر عکس باعث کاهش  کیفیت پرواز و قیمت بلیط شود. ممکن است شما در یک مسیر پروازی مشخص قیمت‌های متفاوتی از بلیط هواپیما را مشاهده نمایید که علت آن طبق گفته‌های بالا نوع هواپیما و کیفیت پرواز آن است. مسلما هر چه یک هواپیما مدرن‌تر باشد، کیفیت و امنیت پرواز و همچنین قیمت بلیط آن در همان مسیر پروازی بیشتر خواهد بود.

ایرلاین

از دیگر دلایل تفاوت قیمت خرید بلیط هواپیما، ایرلاین آن پرواز است. از جمله عللی که در قیمت بلیط هواپیما در ایرلاین‌ها تفاوت ایجاد می کند نام و شهرت آن ایرلاین در بین مردم است. به طور کلی هر چه یک ایرلاین قدیمی‌تر باشد بین مردم رسمیت بیشتری داشته و از دید آنها قابل اعتمادتر است، به همین دلیل افراد ترجیح می دهند به جای انتخاب ایرلاین‌های دیگر، ایرلاین‌های مشهور و بنام را انتخاب کنند؛ چرا که آنها سال تاسیس قدیمی‌تری نسبت به دیگر ایرلاین‌ها دارند و مسلما دارای سابقه کاری بیشتری هستند که این موضوع باعث جلب اطمینان بیشتر مسافران می شود.

 اما در این بین ایرلاین‌هایی نیز وجود دارند که ممکن است فقط به دلیل اسمشان معروف شده و خدمات آنچنان خوبی را به مسافرانشان ندهند. یادتان باشد نوع هواپیمای یک ایرلاین در تعیین قیمت بلیط آن موثر است و شما میدانید که هر چه هواپیما مدرن‌تر باشد کیفیت آن پرواز از هر لحاظ بالاتر خواهد بود و رضایت مسافران نیز بیشتر است. البته مسلما در این صورت قیمت نیز بالا می رود.

بلیط سیستمی و چارتری

نوع بلیطی که در دست شماست در تعیین قیمت خرید بلیط هواپیما بسیار موثر است. بلیط سیستمی و چارتری تفاوت‌هایی دارند که بر روی قیمت نهایی تاثیر می گذارند.

در ادامه مطلب به توضیح بیشتر آن می‌پردازیم:

بلیط هواپیما سیستمی

قیمت بلیط سیستمی را سازمان هواپیمایی کشور تعیین می کند و بلیط‌ها بر آن اساس قیمت گذاری می شوند. تفاوت مبلغ بلیط در این نوع، بدلیل برخی مزایای آن است. به عنوان مثال: بلیط سیستمی قابل استرداد می‌باشد. البته قوانین استرداد در هر ایرلاین متفاوت است.( شما میتوانید قوانین استرداد هر ایرلاین را از سایت آن ایرلاین مطالعه کنید) بلیط سیستمی در برخی موارد شامل تخفیفاتی می شود که بسیار حائز اهمیت است.  توجه داشته باشید  که بلیط سیستمی برای کودکان نیم بها محسوب شده و برای نوزادان تقریبا رایگان است که قیمت آن حدود ۱۰% بزرگسال محاسبه می گردد.

بلیط هواپیما چارتر

 • چارتر به چه معناست ؟
 • منظور از پرواز چارتری چیست ؟

چارتر : به اجاره هواپیما در یک مسیر مشخص و در یک ساعت پروازی معین توسط شرکتی خاص اطلاق می‌گردد که در یک بازه زمانی محدود قابل استفاده است. پس در این صورت قیمت بلیط هواپیمای چارتری با سیستمی شامل تفاوت‌هایی خواهد بود. به عنوان مثال: در بلیط‌های چارتری تفاوتی در قیمت بلیط کودک و بزرگسال مشاهده نمی‌کنیم. در پرواز های چارتری استرداد صورت نمی گیرد که این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی در مسافران گردیده است.

زمان پرواز

زمان پرواز بسیار در تعیین قیمت بلیط هواپیما موثر است . تعیین درست و مناسب روز و ساعت پرواز بسیار در پایین آمدن قیمت بلیط هواپیما به شما کمک می کند . زمانی که تقاضا برای یک پرواز بالا باشد قیمت بلیط آن بالا رفته و همچنین هنگامی که تقاضا برای یک پرواز پایین بیاید قیمت بلیط نیز به همراه آن پایین خواهد آمد . پس تعیین درست روز و ساعت بلیط به انتخاب و خرید بلیطی ارزان تر و به صرفه تر به شما کمک می کند.

همانطور که در مورد بلیط های سیستمی و چارتری صحبت کردیم و تا حدودی با آنها آشنا شدیم، حالا میخواهیم به بررسی کاملتری در این باره بپردازیم.

در ادامه این مقاله به این سوالات که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد پاسخ میدهیم:

 • بلیط سیستمی چیست؟
 • بلیط چارتری چیست؟
 • این دو بلیط چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟
 • بلیط های چارتری را از کجا خریداری کنیم ؟
 • چرا در قیمت این بلیط‌ها تفاوت وجود دارد؟
 • این تفاوت‌ها بر چه اساس تعیین می‌شوند؟
 • آیا با تغییر قیمت این بلیط‌ها در ارائه خدمات پرواز نیز تفاوتی ایجاد می شود؟

بلیط سیستمی چیست؟

بلیط‌های سیستمی بلیط‌هایی هستند که قیمت آنها را سازمان هواپیمایی کشور تعیین می کند و بلیط‌ها بر این اساس قیمت گذاری می شوند. بلیط این پروازها ممکن است توسط خود ایرلاین و یا نمایندگی‌های آن ایرلاین (آژانس های که مجوز بند الف را دارند) به فروش برسد.

بلیط چارتری چیست؟

بلیط‌های چارتری با بلیط‌های سیستمی کمی متفاوت هستند و نحوه خرید آنها نیز با هم فرق میکند. در ادامه با این نوع بلیط بیشتر آشنا می‌شویم.

به طور کلی دو نوع چارتر وجود دارد :

۱) full charter 

۲) seat charter

۱) full charter   حالتی است که شخصی هواپیما را به طور کامل چارتر کرده ، یعنی هواپیما در یک مسیر مشخص در یک ساعت پروازی معین و در یک بازه زمانی محدود به دست آن شخص، چارتر شده است.

۲)seat charter زمانی است که شخصی تعدادی از صندلی‌های هواپیما را چارتر کرده است و آنها را به فروش می رساند. حتی ممکن است یک هواپیما به دست چندین نفر چارتر شده باشد یعنی برای یک مسیر پروازی چندین چارتر کننده وجود داشته باشد در این حالت ابتدا شخصی تمام یک هواپیما را در یک مسیر و ساعت پروازی مشخص در یک بازه زمانی چارتر میکند و سپس فرد یا افرادی به صورت seat charter  تعدادی از صندلی های آن را چارتر می کنند و از شخص چارتر کننده یا همان full charter میخرند.

این دو بلیط چه تفاوت هایی باهم دارند؟

همانطور که می دانید خرید بلیط هواپیما در حالت‌های سیستمی و چارتری، تفاوت‌های محسوسی با هم دارند که در ادامه با هم به بررسی آنها می پردازیم.

چرا در قیمت این بلیط‌ها تفاوت وجود دارد؟

مهمترین و محسوس‌ترین تفاوت ، فرق در قیمت این نوع بلیط‌ها است. همانطور که در بالا در مورد بلیط های سیستمی خواندیم بلیط‌های سیستمی از سیستم خریداری می شوند اما بلیط چارتری بسیار متفاوت از بلیط  سیستمی هست، زیرا نحوه فروش آنها با هم فرق دارد.

همانطور که به یاد دارید قیمت فروش بلیط سیستمی توسط سازمان هواپیمایی کشور تعیین می شود اما مبغ خرید بلیط هواپیما چارتری در واقع به چارتر کننده آن پرواز بستگی دارد، چارتر کننده‌ها فقط تا قبل از زمان پرواز فرصت دارند این صندلی‌ها را بفروشند در غیر این صورت ضرر خواهند کرد، پس برای اینکه این اتفاق نیفتد و ضرر نکنند، seat چارتر ها تعدادی از صندلی های خود را به چارتر کننده یا چارتر کنندگان دیگری می فروشند که این نوع فروش نکات مثبت و منفی خود را دارد.

پس تا اینجا متوجه علت تفاوت قیمت بلیط های سیستمی و چارتری شدیم. در ادامه معایب و مزایای این پروازها را با هم بررسی میکنیم.

بلیط سیستمی

همانطور که گفته شد قیمت خرید بلیط سیستمی دارای قاعده خاصی هستند که با توجه به آن، قیمت آنها اکثرا ثابت است و دچار تغییر چشمگیری نمی شود که این یکی از مزایای بلیط های سیستمی می‌باشد.

از دیگر نکات مثبت این بلیط‌ها امکان لغو و کنسل کردن آنها می باشد که در صورت کنسلی، امکان استرداد آن وجود دارد. اما توجه داشته باشید که این استرداد با توجه به کلاس پروازی بلیط تهیه شده در آن پرواز و قوانین آن ایرلاین متفاوت است.

پس زمانی که می‌خواهید برای تهیه و خرید بلیط هواپیما اقدام کنید از مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که به ایرلاین پرواز خود دقت کرده و قوانین استرداد آن را مطالعه نمایید.

در بلیط سیستمی  تخفیفاتی برای مسافران در نظر گرفته شده است؛ برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال قیمت بلیط‌ها نیم بها محسوب می شود و برای ایثارگران نیز تخفیف‌هایی را در نظر گرفته‌ می‌شود.

مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید اینست که هر چه برای خرید بلیط هواپیما بصورت  سیستمی زود تر و جلوتر از موعد سفرتان اقدام کنید، قیمت های ارزان‌تری نسبت به زمان‌های نزدیک به پرواز پیدا می نمایید.بلیط های چارتری

بلیط‌های چارتری نیز شامل مزایا و معایبی هستند که ممکن است بلیطی با این خصوصیات انتخاب بهتری برای بعضی افراد باشد و دانستن این نکات و گفتنشان بسیار حائز اهمیت است.

 همانطور که گفته شد بلیط سیستمی قیمت مشخصی داشته و اکثرا ثابت هستند اما در بلیط‌های چارتری بدلیل مواردی که در بالا گفته شد ؛ تعیین قیمت بلیط به چارتر کننده بستگی دارد و این را نیز در نظر داشته باشید که هر چارتر کننده قیمت خود را به بازار عرضه میکند و ممکن است این قیمتها پایین تر از قیمت های سیستمی باشند یا بر عکس، بالاتر از قیمت‌های سیستمی باشد.

این تفاوت قیمت به عوامل مختلفی بستگی دارد ؛ مثلا تفاوت قیمت در بلیط های چارتری می تواند وابسته به رقابت بین چارتر کننده‌ها باشد و همچنین در زمانهای پیک که زمان های بسیار پر رفت و آمد مسافران است ، در این زمان‌ها که هواپیما های آن مسیر بدلیل تقاضا و مسافران زیاد، پر هستند و بلیط‌های سیستمی فروخته شده‌اند، شما می توانید بلیط‌های چارتری را تهیه کنید. تهیه این نوع بلیط از آژانس‌های هواپیمایی امکان‌پذیر می‌باشد.

از دیگر نکاتی که در خرید بلیط‍‌های چارتری باید مورد توجه خود قرار دهید این است که قیمت بلیط کودکان ۲ تا ۱۲ سال همانند قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می شود و برای نوزاد کوچک تر از ۲ سال (بدون صندلی) همانند بلیط های سیستمی ۱۰% بلیط بزرگسال محاسبه می شود.

در بلیط‌های چارتری در بیشتر موارد امکان کنسلی پرواز برای شما وجود ندارد و در خاطر داشته باشید که بلیط‌های چارتری غیر قابل تغییر هستند، این بدان معناست که بعد از صدور بلیط شما نمی توانید نام و تاریخ بلیط را در صورت اشتباه تغییر دهید و این موضوع باعث سوختن بلیط شما می شود.

پس یادتان باشد اگر از زمان سفر خود، روز و تاریخ آن مطمئن هستید و می دانید که تغییر نمی‌کند می‌توانید بلیط‌های چارتری را خریداری کنید و با توجه به سفر خود بلیط را ارزان‌تر بدست آورید.

خرید بلیط هواپیما ارزان

 • چگونه می توانیم بلیط ارزان تهیه کنیم؟
 • برای تهیه بلیط ارزان، به چه مشخصه‌هایی باید دقت کنیم؟
 • چگونه روز و ساعت پرواز در خرید بلیط های پایین قیمت به ما کمک می کند؟
 • کلاس پروازی چیست؟ و چگونه بر قیمت بلیط تاثیر میگذارد؟

همه ما همیشه به دنبال خریدی ارزان هستیم، از کوچکترین خریدها گرفته تا خریدهای بزرگ با در نظر گرفتن کیفیت ، کمیت نیز برایمان از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال با خرید بلیط ارزان میتوانیم تعداد سفرهای خود را بیشتر کنیم و لذت بیشتری از مسافرت خود ببریم.

ارزان‌ترین بلیط هواپیما

برای خرید بلیط هواپیما ارزان باید به چند شاخصه دقت کنیم.

 • مشخصه اول روز و ساعت پرواز
 • مشخصه دوم کلاس پروازی
 • مشخصه سوم کلاس نرخی پرواز

۱) روز و ساعت پرواز

همانطور که در مطلب قبلی ذکر شد؛ زمان پرواز در تعیین قیمت بلیط هواپیما بسیار مؤثر است. اگر شما زمان پرواز خود را به درستی انتخاب کنید می توانید در هزینه سفر خود صرفه جویی نمایید. در بلیط‌های سیستمی، هر چه تاریخ پرواز را دورتر انتخاب کنید بلیط شما ارزان‌تر می شود و بالعکس هر چه به زمان سفرتان نزدیکتر باشد بلیط شما گران‌تر خواهد شد. پس تعیین درست و مناسب زمان پرواز دز پایین آمدن نرخ بلیط به شما کمک زیادی می کند.

۲) کلاس پروازی 

کلاس پروازی چیست؟

کلاس پروازی چگونه بر قیمت بلیط تاثیر می گذارد؟

پروازها از جهت کلاس پروازی به چند نوع تقسیم می شوند:

نوع اول– کلاس پروازی اکونومی 

اقتصادی و ارزان ترین نوع کلاس پروازی ، کلاس پروازی اکونومی است. در این نوع پرواز صندلی های مسافران از هر دو جهت نزدیک به هم است و خود صندلی‌ها کوچک و کترینگ غذای مسافر و نوشیدنی نیز بسیار معمولی است. میزان بار در این کلاس پروازی معمولا ۳۰ کیلوگرم می باشد.

نوع دوم– کلاس پروازی بیزینس 

در این نوع، صندلی‌ها با فاصله بیشتری نسبت به اکونومی از هم دیگر قرار دارند و comfort هستند. کلاس پروازی بیزنس همانطور که از نامش مشخص است مناسب آن دسته از افرادی است که میخواهند هنگام سفر نیز کسب و کار خود را اداره کنند.

این صندلی‌ها دارای مکانی برای قرار دادن لپ تاپ و دارای صندلی مانیتور دار هستند. حتی برای راحتی بیشتر شما بعضی شرکت‌های هواپیمایی امکانات بیشتری در اختیار شما قرار می دهند که هر شرکت خدمات مختص خود را به مسافران ارائه می کند.

غذای کترینگ این کلاس پروازی بهتر از کلاس پروازی اکونومی بوده و در بعضی ایرلاین‌ها انتخابی است. قیمت بلیط این کلاس پروازی گرانتر است و  نحوه استرداد آن نیز فرق می کند. شما در این پرواز دارای ۴۰ کیلوگرم حق بار هستید.

۳) کلاس نرخی

کلاس نرخی چیست ؟ و چه تاثیری بر قیمت بلیط دارد؟      

احتمالا زمان مشاهده بلیط، متوجه حروفی روی بلیط خود شده‌اید. به این حروف کلاس نرخی پرواز یا شناسه نرخی پرواز گفته می شود. این حروف باعث تفاوت قیمت در بلیط‌های سیستمی می گردد که ایرلاین‌ها این شناسه‌ها را در قیمت گذاری بلیط های سیستمی مورد استفاده قرار می‌دهند. هنگام خرید بلیط به غیر از قیمت آن به شناسه نرخی پرواز نیز توجه داشته باشید.

شناسه‌های نرخی که بر روی بلیط مشاهده میکنید حروفی هستند که تحت تاثیر شرایط و مکان بر روی قیمت بلیط تاثیر گذاشته و بر ارزانتر یا گرانتر شدن آنها اثر دارند. به عنوان مثال ممکن است قیمت بلیط ، با شناسه نرخی حرف Y ارزان‌تر از بلیط با شناسه نرخی حرف Z  باشد. این حروف ممکن است به صورت تک حرفی یا چند حرفی باشند.  

تمام امکانات در داخل هواپیما برای کلاس نرخ‌های متفاوت، یکسان است. تمام خدمات از جمله کیفیت پرواز، کترینگ، نوع و کیفیت صندلی‌ها داخل پرواز برای همه مسافران  یکسان خواهد بود.

کلاس نرخی بلیط

اصلی‌ترین تفاوت در شناسه نرخی ، تفاوت در نحوه استرداد آنهاست. با توجه به کلاس نرخی بلیط، هر ایرلاین قوانین خود را برای استرداد دارد. میزان استرداد ایرلاین‌ها درصدی است و هر ایرلاین با توجه به مقررات خود و شناسه نرخی بلیط شما مبلغ را به شما باز می گرداند. مثلا ممکن است ایرلاین ۱ بلیطی با شناسه نرخی G را در استرداد، ۵۰% مبلغ را به شما بازگرداند اما ایرلاین ۲ بلیطی با شناسه نرخی G را تنها ۱۰% در استرداد مبلغ به شما باز گرداند.

به خاطر داشته باشید که هر چه بلیط شما ارزان تر باشد ایرلاین‌ها درصد کمتری را بابت استرداد به شما پرداخت می کنند.

پس همیشه هنگام خرید بلیط، به شناسه نرخی آن توجه داشته باشید تا بتوانید ارزان‌ترین و متناسب‌ترین بلیط را بر حسب شرایط خود خریداری نمایید.


لیست قیمت بلیط هواپیما

مستر بلیط هواپیما

خرید اینترنتی بلیط هواپیما

رزرو بلیط هواپیما

بلیط هواپیما لحظه آخری

بلیط هواپیما خارجی